Search
Asset 2

چین، کمترین رشد اقتصادی در ۲۸ سال گذشته

(GREG BAKER/AFP/Getty Images)
(GREG BAKER/AFP/Getty Images)
(GREG BAKER/AFP/Getty Images)

رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۸ به پایین‌ترین میزان خود در ۲۸ سال گذشته رسیده و تا ۶/۶ درصد نزول کرده است. به گفته اداره ملی آمار چین، از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۱۷، نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی چین بیش از ۷ درصد بوده است؛ اما در سه ماهه چهارم سال گذشته این نرخ به عدد ۶/۴ درصد رسید.

چین دومین اقتصاد بزرگ جهان شناخته می‌شود و جنگ تجاری با ایالات متحده و کاهش تقاضای داخلی باعث این رکود کم‌سابقه شده است.

تحلیلگران معتقدند که کاهش رشد اقتصادی چین امسال نیز ادامه پیدا می‌کند و به ۳/۶ درصد خواهد رسید. برخی نیز معتقدند رشد واقعی در حال حاضر کمتر از اطلاعات رسمی منتشر شده است.

داده‌های آماری حاکی است که هم‌اکنون سرمایه‌گذاری و فروش خرده فروشی در چین همچنان ناپایدار است و نرخ بیکاری نیز رو به رشد است. قدرت خرید مردم به پایین‌ترین حد خود در ۱۵ سال اخیر رسیده و این خود را در بازار مسکن و خودرو نیز نشان داده است.

تحلیلگران گفته اند که تأثیر جنگ تجاری چین و آمریکا در صورت تداوم، بر اقتصاد چین ادامه خواهد داشت. یک مؤسسه مطالعات چین واقع در برلین به نام مرکاتور، روز ۱۰ ژانویه گزارش داد که این وضعیت می‌تواند بخش صادرات چین را تحت تأثیر قرار دهد و منجر به اخراج کارگران شود.

به گفته بسیاری از رسانه‌های چینی سال ۲۰۱۹ برای بازار کار چین سالی بسیار سخت خواهد بود. بسیاری از شرکت‌های خارجی از چین خارج شده‌اند. برخی به دلایل جنگ تجاری و برخی به دلایل اقتصادی.

به گفته رسانه ژاپنی نی‌کی، یک کارخانه مونتاژ محصولات اپل در ژنگژو در چین، قرارداد ۵۰ هزار کارگر خود را از اکتبر سال گذشته تمدید نکرده است.

تحقیقی از لوئیس مارتینز استادیار دانشگاه شیکاگو ، در سال ۲۰۱۷ نشان داد که رژیم‌های خودکامه نظیر چین، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی واقعی را اعلام نمی‌کنند و سعی می‌کنند آن را بیشتر از واقعیت موجود جلوه دهند.

یک تحقیق دیگر توسط جرمی والاس، مدرس دانشگاه کرنل در سال ۲۰۱۶، نیز نشان می‌دهد که مقامات محلی استان‌های چین در اعلام نرخ‌های رشد تولید ناخالص داخلی اغراق می‌کنند.

پکن آشکارا تلاش می‌کند انتشار اطلاعات حساس اقتصادی را تحت کنترل و فیلتر قرار دهد. به طوری که اخیراً مقامات منطقه‌ای را از انتشار اطلاعات فعالیت‌های تولیدی منع کرده است. مقامات دولتی گفته‌اند که تمام اطلاعات مربوط به فعالیت‌های تولیدی از این پس توسط اداره ملی آمار منتشر خواهد شد.

مطالب دیگر:

رئیس انجمن رسانه‌‌‌‌‏های جمعی کانادا : « وجود شن‌‌‏یون حیاتی است »

آیا زیاد می‌‌‏خوابید؟ چهار عارضه خطرناک خوابیدن بیش از حد را بدانید

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما، فصل ۵ : نفوذ به غرب (قسمت اول)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی