Asset 2

ایالات متحده از پکن می‌خواهد منابع خبری اپک تایمز را که به‌خاطر ارائه اطلاعات درباره کووید۱۹ دستگیر شده‌اند، آزاد کند

چینی ایالات متحده از پکن می‌خواهد منابع خبری اپک تایمز را که به‌خاطر ارائه اطلاعات درباره کووید۱۹ دستگیر شده‌اند، آزاد کند رژیم چین در تلاش
(GREG BAKER/AFP via Getty Images)

وزارت خارجه ایالات متحده درباره یازده شهروند چینی ابراز نگرانی کرد که به دلیل ارائه گزارش‌های مربوط به پاندمی به نسخه چینی‌زبان اپک تایمز بازداشت شده‌اند. علاوه بر آن، از پکن خواست ممانعت از ارائه صادقانه اخبار در این کشور را متوقف کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ایمیلی به اپک تایمز گفت: «ایالات متحده از جمهوری خلق چین می‌خواهد روزنامه‌نگاران و مخاطبانشان را که به‌خاطر گزارش‌‌دهی درباره محدودیت‌های کووید۱۹ بازداشت شده‌اند، آزاد کند و خاموش کردن کسانی را که به دنبال گزارش حقیقت هستند، متوقف کند.»

این سخنگو افزود: «دائم بر اهمیت گزارش‌گری مستقل، شفاف و واقعیت‌محور درباره کووید ۱۹ تأکید می‌کنیم.»

بیش از یک سال است که این ۱۱ نفر در بازداشتگاه منطقه دونگ‌چنگ در پکن در حبس به‌سر می‌برند. همه آن‌ها از پیروان روش معنوی فالون‌گونگ هستند. وکلای‌شان می‌گویند، بر اساس کیفرخواست ماه آوریل، به «عکس‌برداری و بارگزاری آن‌ها در وب‌سایت‌های خارج از کشور بین فوریه تا ژوئن ۲۰۲۰» متهم شده‌اند.

فالون گونگ یا همان فالون دافا، روشی معنوی شامل تمرینات مدیتیشن، و آموزه‌های معنوی مبتنی بر اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری است که نزدیک به ۲۲ سال است توسط حزب کمونیست چین تحت آزار و شکنجه بی‌رحمانه قرارگرفته است.

در این کیفرخواست نام وب‌سایت خاصی آورده نشده است اما کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران (یک دیده‌بان آزادی مطبوعات در نیویورک) به نقل از فردی مطلع از پرونده می‌گوید به دلیل ارائه اطلاعات به اپک تایمز متهم شده‌اند.

رژیم چین در تلاش برای سرکوب هر چیزی که ممکن است چهره حزب را مخدوش کند، اطلاعات درباره پاندمی را به شدت کنترل می‌کند، مثل اطلاعات مربوط به سیاست‌های سختگیرانه قرنطینه و شمار واقعی قربانیان. این رژیم برخی پزشکان، شهروندخبرنگاران و دانشگاهیان افشاگر را به دلیل انتشار اطلاعات فیلترنشده در مورد پاندمی و یا انتقاد از سیاست‌های حزب مجازات کرده است.

استیون باتلر، هماهنگ‌کننده برنامه گروه خبرنگاران آسیا، ۲۴ام آگوست در بیانیه‌ای گفت: «چین باید اقدامات خود در ممانعت از گزارش اخبار و انتشار عکس‌های محدودیت‌های کووید۱۹، توسط شهروندانش را متوقف کند.»

باتلر افزود: «۱۱ نفری که به دلیل ارسال عکس و اطلاعات به روزنامه اپک تایمز دستگیر شده‌اند باید فوراً از زندان آزاد و از همه اتهامات تبرئه شوند.»

سخنگوی اپک تایمز پیشتر نگرانی خود از امنیت آنان را اعلام کرده و از جامعه بین‌المللی خواسته بود «این نقض آزادی مطبوعات را محکوم کنند.»

در سال ۲۰۰۰، اپک تایمز در پاسخ به تبلیغات جهانی حزب کمونیست چین، کار خود را به عنوان روزنامه‌ای چینی‌زبان در ایالات متحده آغاز کرد. در نتیجه، مدتها است که این رسانه در کشور چین ممنوع شده است و اولین خبرنگاران آن در چین زندانی شدند (برخی حتی به مدت ۱۰ سال).

بر اساس مقاله‌ای که ۱۵ام آگوست در وب‌سایت مینگهویی (Minghui.org) منتشر شد، دادگاه خلق دونگ‌چنگ در پکن، حضور زندانیان در دادگاه را لغو کرد که قرار بود ۱۹ام آگوست باشد (مینگویی وب‌سایتی در ایالات متحده است که به ردیابی آزار و شکنجه پیروان فالون‌گونگ می‌پردازد). تماس‌های مکرر اپک تایمز با این دادگاه بی‌پاسخ ماند.

شی یانی، وکیل یکی از بازداشت‌شدگان به نام خو نا، ماه مه از دفاع از موکل خود منع شده است. او این پرونده را «نسخه تشدیدشده حادثه لی ونلیانگ» خواند و گفت رژیم چین دارد «مرتکب جنایت می‌شود.»

لی یکی از اولین پزشکان چینی بود که در دسامبر ۲۰۱۹ زنگ خطر ویروس جدید کرونا را به صدا درآورد. بعداً مورد توبیخ پلیس قرار گرفت و بیانیه‌ای برای عذرخواهی از «شایعه‌سازی» منتشر کرد. در نهایت، پس از ابتلا به این ویروس جانش را از دست داد.

مطالب دیگر:

کارشناسان معتقدند افغانستانِ تحت کنترل طالبان بیشتر از آن‌که برای پکن سود داشته باشد، مشکل‌آفرین است

شبکه‌های تلویزیونی انگلیسی‌زبان رژیم چین کارتون‌هایی با هدف تأثیرگذاری بر کودکان آمریکایی تولید می‌کنند

پس از کشته شدن ۱۳ سرباز آمریکایی در انفجارهای افغانستان، بایدن وعده حمله به داعش را داد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی