logo_eet

دستگیری اخیر ابرسرمایه‌دار چینی ممکن است نشانگر اختلافات داخلی سیاسی در حزب کمونیست چین باشد

چینی دستگیری اخیر ابرسرمایه‌دار چینی ممکن است نشانگر اختلافات داخلی سیاسی در حزب کمونیست چین باشد «یانگ» مدرک خود را از دپارتمان شیمی دانشگاه
(Pixabay)

تاجر چینی «یانگ زونگ یی» روز ۱۷ نوامبر توسط پلیس بازداشت و به جذب غیرقانونی سرمایه‌‌‌‌‌‌‏های مردم متهم شد. بازداشت او فقط به فاصله چند روز از دستگیری ابرسرمایه دار دیگری از استان «هبئی» و بازدید رهبر چین، «شی جین پینگ» از زادگاه آقای «یانگ»، یعنی شهر «نانجینگ» در استان «جیانگسو» اتفاق افتاد. به گفته کارشناسان، دستگیری «یانگ» می‌‌‌‌‌‌‏تواند حاکی از اختلافات داخلی سیاسی در حزب کمونیست چین باشد.

«یانگ» بنیان گذار شرکت خوشه‌‌‌‌‌‌‏ای گروه «فوژنگ» است و براساس گزارشات رسانه‌‌‌‌‌‌‏های چینی، بخش عمده سهام شرکت «فوشین» را نیز تحت کنترل خود دارد.

پلیس محلی «جیانگسو» اعلام کرده شرکت «فوشین» با طعمه قرار دادن نرخ سود بالا، اقدام به جمع آوری سرمایه های مردم کرده و طبق گزارشات مظنون به جذب غیرقانونی سپرده‌‌‌‌‌‌‏های مردمی است. پلیس روز ۱۷ نوامبر «یانگ» و «شیا وی گو»، یکی از مدیرعاملان شرکت «فوشین» را بازداشت کرد.

تصویری از بیانیه‌‌‌‌‌‌‏ای که پلیس محلی در رابطه با بازداشت «یانگ زونگ یی» منتشر کرده است

 براساس گزارشی منتشر شده توسط بنیاد سرمایه گذاری «رونگ ژونگ»، از ۱۸ نوامبر، ادارات دولتی مرتبط، کنترل دفتر مرکزی گروه «فوژنگ» را نیز به دست گرفتند. در حال حاضر همه مدیرعاملان نیز ملزم به «عدم ترک شرکت» شده‌‌‌‌‌‌‏اند.

اما نکته قابل توجه ، تلاقی زمان سقوط «یانگ» با بازداشت اخیر «سان داوو»، یک کارآفرین چینی دیگر و بازدید «شی» از «نانجینگ» و بخش‌‌‌‌‌‌‏های دیگری از استان «جیانگسو» است که در مدت کوتاهی بین ۱۲ تا ۱۴ نوامبر اتفاق افتاد.

«سان»، بنیان گذار «گروه کشاورزی و دامپروری داوو هبئی» است که از تولیدکنندگان عمده بخش کشاورزی محسوب می‌‌‌‌‌‌‏شود. به گزارش «ساوت چاینا مورنینگ پست»، او ۱۱ نوامبر توسط مقامات محلی به علت آنچه ادعا شده «پرخاشجویی و ایجاد مزاحمت» در مشاجره‌‌‌‌‌‌‏ای بر سر مالکیت یک مزرعه دولتی بوده، بازداشت می‌‌‌‌‌‌‏شود.

بعدازظهر روز ۱۲ نوامبر، «شی» از موزه «نانتونگ» در «جیانگسو» بازدیدی به عمل آورد و در آنجا به تحسین «چانگ شین» (زاده ۱۸۵۳- در گذشته ۱۹۲۶) پرداخت، کسی که از اصلاح طلبان حوزه صنعتی و اجتماعی بود و در دوره ی حکومت سابق سلسله «چینگ» و سال‌‌‌‌‌‌‏های اولیه جمهوری چین از ایده «نجات کشور از طریق کسب و کار» حمایت می‌‌‌‌‌‌‏کرد.

«چانگ شین» (زاده ۱۸۵۳- در گذشته ۱۹۲۶) تاجر شناخته شده چینی در عهد حکومت سابق سلسله «چینگ» و سال‌‌‌‌‌‌‏های اولیه جمهوری چین (Public domain)

به گزارش رسانه دولتی «شینهوا»، «شی» کارآفرین‌‌‌‌‌‌‏های بخش خصوصی را تشویق کرد «چانگ» را در «به دوش کشیدن مسئولیت اجتماعی خود و کمک به دیگران برای ثروتمند شدن» سرمشق خود قرار دهند.

 با این حال در طول تنها یک هفته، دو تن از بانفوذترین و ثروتمندترین تاجران سرزمین اصلی چین از جایگاه خود به زیر کشیده شده‌‌‌‌‌‌‏اند که زنگ خطر را برای سایر کارآفرین‌‌‌‌‌‌‏ها به صدا درآورده است.

روابط «یانگ» با حزب کمونیست چین

«یانگ زونگ یی»، ثروتمندترین تاجر شهر «نانجینگ»، با حزب کمونیست چین روابط نزدیکی دارد. او یکی از افرادی است که در سرزمین اصلی چین از آنها با عنوان «تاجر سرخپوش» یاد می‌‌‌‌‌‌‏شود. طبق سوابقی که در دسترس عموم قرار دارند، او نه تنها بنیان گذار، رئیس هیئت مدیره و مدیرکل گروه «فوژنگ» است، بلکه یکی از اعضای کمیته استانی «جیانگسو» در حزب، نائب رئیس اتحادیه صنایع و بازرگانی «جیانگسو» و نائب رئیس اتاق بازرگانی «نانجینگ» هم به شمار می‌‌‌‌‌‌‏رود.

تاجر سرخپوش، «یانگ زونگ یی» در عکسی بدون تاریخ  (Public domain)

 «یانگ» مدرک خود را از دپارتمان شیمی دانشگاه «نانجینگ» دریافت کرد. بعد از فارغ التحصیلی، در چند شغل دولتی به عنوان رئیس لیگ جوانان حزب کمونیست چین در دو اداره شهرداری «نانجینگ»، اداره تبلیغات و آموزش و اداره حفاظت از محیط زیست انجام وظیفه کرد. او بعدها از شغل خود استعفا داد تا کسب و کار خودش را شروع کند.

«یانگ» در سال ۱۹۹۵ گروه «فوژنگ» را تاسیس کرد. این شرکت در ابتدا کامپیوتر تولید می‌‌‌‌‌‌‏کرد و بعد به تدریج کسب وکار خود را به حوزه های مختلفی مثل فناوری پزشکی، فناوری اطلاعات یا IT و املاک و مستغلات گسترش داد. از سال ۲۰۰۳ به بعد، برای ۱۵ سال پی در پی گروه «فوژنگ» به عنوان یکی از «۵۰۰ شرکت خصوصی برتر چین» شناخته شده است. در دسامبر ۲۰۱۹، گروه «فوژنگ» مقام پنجم را در لیست رده بندی ۱۰۰ شرکت برتر «نانجینگ» کسب کرد.

از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، «یانگ» در لیست «هوران ریپورت» (معادل چینی مجله اقتصادی آمریکایی فوربز)  به عنوان یکی از ثروتمندترین مردم چین حضور داشته است. در سال ۲۰۱۸ او با ثروتی به ارزش ۴ میلیارد یوآن (حدود ۶۰۷ میلیون دلار) در رده ۱۰۰۷ قرار گرفت.

اختلافات داخلی سیاسی حزب کمونیست چین و «سرقت از ثروتمندان»

رشد و گسترش گروه «فوژنگ» در ۲۵ سال اخیر را نمی‌‌‌‌‌‌‏توان جدا از رابطه نزدیک «یانگ» با مقامات دولتی «جیانگسو»، دسته بندی‌‌‌‌‌‌‏های سیاسی و محفل‌‌‌‌‌‌‏های خودی حرفه‌‌‌‌‌‌‏ای دانست.

ناظرین رویدادهای چین معتقدند سقوط«یانگ» از عرش به فرش، بخشی از کارزار مبارزه با فساد «شی» و هم چنین پاکسازی صحنه سیاسی «جیانگسو» است.

«جیانگسو» زادگاه رهبر سابق حزب کمونیست چین، «جیانگ زمین» و هم چنین «ژو یونگ کانگ» دبیر سابق کمیته امور سیاسی و قانونگذاری حزب کمونیست چین است. با به قدرت رسیدن «شی»، در سال ۲۰۱۵ «ژو» به جرم فساد به مجازات حبس ابد محکوم شد.

بعضی ناظران باور دارند حزب دچار کمبود مالی شده و در نتیجه لازم می‌‌‌‌‌‌‏بیند خزانه‌‌‌‌‌‌‏اش را با «سرقت از ثروتمندان» پر کند که این هم می‌‌‌‌‌‌‏تواند توضیح خوبی برای بازداشت کارآفرین‌‌‌‌‌‌‏ها در چند سال اخیر باشد.

«کای شیا»، یک استاد سابق مدرسه حزب مرکزی حزب کمونیست چین این ماه در حساب توییتری خود نوشت: «امروزه روش جدیدی برای «زمین را از چنگال ظالمان محلی در آوردن و از آن برای خود سهم برداشتن» پیدا شده است. مستقیماً از جیب کارآفرینان خصوصی می‌‌‌‌‌‌‏دزدند که به عنوان «کمک به ثروتمند کردن دیگران» خزانه حزب را پر کنند.»

«ژانگ جیان پینگ» از فعالان حقوق بشردر شهر «چانگ ژو» در «جیانگسو»، در مصاحبه‌‌‌‌‌‌‏اش با رادیو «فری اِژیا» یا RFA در ۱۸ نوامبر گفت حزب حالا بیش از پیش چپ گرا شده و دستگیری‌‌‌‌‌‌‏های خبرساز تاجران ثروتمند، نگرانی‌‌‌‌‌‌‏ها را درباره احتمال اصلاحات سیاسی در آینده‌‌‌‌‌‌‏ای نزدیک افزایش داده است.

صاحبان کسب و کار در شهر «یانگ ژو» و استان «شان شی» نزد رادیو RFA افشا کردند که اخیراً پلیس محلی مشغول شناسایی و هدف گیری کارآفرین‌‌‌‌‌‌‏های بخش خصوصی بوده که اموال آنها را ضبط کند. بسیاری از تاجران نگران هستند.

تاجر اهل «یانگ ژو»، «ژو جین ژونگ» به رادیو RFA گفت بعد از بازداشت «یانگ» مطمئن شده تعداد بیشتری از تاجران و کارآفرین‌‌‌‌‌‌‏های بخش خصوصی هدف قرار خواهند گرفت.

«در حال حاضر اقتصاد بسیار ضعیف شده. طوری به نظر می رسد که انگار به گذشته عقب گرد کرده باشیم؛ زمان اقتصاد مبتنی بر سوسیالیسم. فکر می‌‌‌‌‌‌‏کنم بازداشت‌‌‌‌‌‌‏های بیشتری در راه باشد. چون حالا دیگر کارآفرین‌‌‌‌‌‌‏های بخش خصوصی به دموکراسی اعتقاد دارند و از دولت حرف شنوی ندارند، این گروه همین حالا هم برای رژیم حزب کمونیست چین تهدید محسوب می‌‌‌‌‌‌‏شوند.»

مطالب دیگر:

جنایات برداشت اعضای بدن: آنچه که پکن از طریق رسانه‌‌‌‏ها از مردم پنهان می‌‌‏کند

سی ادعای دادخواست سیدنی پاول که بی‌اعتبار بودنِ نتایج انتخابات جورجیا را نشان می‌دهد

جمهوری خواهان پنسیلوانیا در دادخواستی نتایج انتخابات را به چالش می‌کشند

قاضی مک کالو: جمهوری خواهان احتمالا در دادخواست پنسیلوانیا پیروز می‌شوند

اخبار مرتبط