متن عربی روی تابلوی یک فروشگاه مواد غذایی حلال در پکن با برچسب پوشانده شده است ، ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۹. (Reuters)
متن عربی روی تابلوی یک فروشگاه مواد غذایی حلال در پکن با برچسب پوشانده شده است ، ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۹. (Reuters)

چین استفاده از کلمه « حلال » و علایم اسلامی را در رستوران‌ها ممنوع کرد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۵/۱۲

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۵/۱۲

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

متن عربی روی تابلوی یک فروشگاه مواد غذایی حلال در پکن با برچسب پوشانده شده است ، ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۹. (Reuters)

مقامات حزب کمونیست چین به رستوران‌های این کشور دستور داده‌اند که کلمات عربی و نماد‌های مربوط به دین اسلام را از جمله کلمه « حلال » و نماد « هلال ماه » از روی تابلوهای خود حذف کنند.

به گزارش رویترز این اقدام حکومت چین در راستای تلاش گسترده حزب کمونیست چین برای « چینی کردن » اقلیت مسلمان در این کشور است.

کارکنان ۱۱ رستوران و مغازه در پکن که محصولات حلال می‌فروشند و در روزهای اخیر با خبرنگار رویترز گفتگو کردند، گفتند که مقامات به آنها گفته‌اند که تصاویر مرتبط به دین اسلام، مانند ماه هلال ماه و کلمه عربی « حلال » را از علایم خود حذف کند.

این رستوران‌ها مجبور شده‌اند که بخش‌های مورد نظر در تابلو‌های خود، را با پوشاندن نایلون یا رنگ، محو کنند.

از سال ۲۰۱۶، حزب کمونیست مبارزه با فرهنگ اسلامی را در چین، و به ویژه مناطق مسلمان نشین این کشور شدت بخشیده است، و علاوه بر حذف کلمات عربی و اسلامی، حذف گنبدهای مساجد به سبک عربی و اسلامی و جایگزینی آنها با معماری چینی هدف قرار گرفته است.

طبق اطلاعات یک اپلیکیشن تهیه غذا، پکن حدود هزار فروشگاه و رستوران محصولات حلال دارد که عمدتاً در محله‌ای مسلمانان نشین قرار دارند.

چین، دارای ۲۰ میلیون مسلمان است، و با وجود آنکه قانون اساسی این کشور، آزادی ادیان را خواسته است، اما رژیم کمونیستی چین، سال‌ها است که اقدام به تخریب سازمان یافته فرهنگ مسلمانان و همسو کردن آنان با ایدئولوژی کمونیسم می‌کند.

در استان مسلمان نشین چین یعنی شین‌جیانگ، حزب کمونیست اقدام به تأسیس اردوگاه‌های بازآموزی و کار اجباری متعددی کرده است با این هدف که فرهنگ، هویت و ایمان مردم آن منطقه را از بین ببرد. رژیم چین در این اردوگاه‌ها تلاش می‌کند مسلمانان از عقاید خود دست بکشند. برای نمونه مسلمانان در این اردوگاه‌ها مجبور می‌شوند ماه رمضان روزه نگیرند و گوشت خوک بخورند.

این فقط مسلمانان نیستند که تحت کنترل حزب کمونیست قرار گرفته‌اند. حزب کمونیست اقدام به تعطیل کردن بسیاری از کلیساهای مسیحیان کرده و صلیب برخی کلیساها را که توسط دولت غیرقانونی تلقی شده را خراب کرده است.

نهادهای بین‌المللی و نیز وزارت امور خارجه ایالات متحده تخمین زده‌اند که بیش از یک میلیون مسلمان در منطقه شین‌جیانگ، در اردوگاه‌های بازآموزی حبس هستند و مورد آزار و شکنجه قرار می‌گیرند. اردوگاه‌هایی که در راستای تلاش‌های حکومت کمونیستی چین جهت « چینی کردن » معتقدین مذهبی تأسیس شده است.

چین به بهانه مبارزه با افراطی گری مذهبی و تروریسم، اقدامات خود علیه مسلمانان را شدت بخشیده است. کمیسیون بین‌المللی آزادی مذهبی، در گزارش سالانه ۲۰۱۹ خود چین را یکی از بزرگ‌‌‌‌‏ترین دشمنان مذاهب دانست.

این گزارش افزود که حزب کمونیست، یک میلیون نفر از اعضای خود را در میان مسلمانان اویغور گمارده است و آنان موظف هستند تا هرگونه رفتاری به اصطلاح « افراطی گرایانه مذهبی » نظیر گذاشتن ریش بلند، داشتن حجاب، و یا دسترسی به مطالب آنلاین مذهبی را به حکومت گزارش کنند.

مطالب دیگر:

پیشینه همکاری گوگل و هوآوی، قبل و بعد از تحریم‌ها

بیست سال ایستادگی فالون‌گونگ برابر آزار و شکنجه : عهد و پیمان به وجدان انسانی

مراقب رفتارمان باشیم : اهمیت آداب و رفتارهای صحیح ابتدایی

آمریکا قصد دارد گروه آنتیفا را تروریستی اعلام کند