Search
Asset 2

چین رئیس سابق پلیس بین‌الملل را رسماً بازداشت کرد

(ROSLAN RAHMAN/AFP/Getty Images)
(ROSLAN RAHMAN/AFP/Getty Images)
(ROSLAN RAHMAN/AFP/Getty Images)

اداره دادستانی عالی خلق چین روز ۲۴ آوریل برابر با چهارم اردیبهشت، کیفرخواستی را علیه مِنگ هونگوی، رئیس سابق پلیس بین الملل (اینترپل) طرح کرد و اینگونه وی به اتهام رشوه خواری رسماً بازداشت شد.

در اکتبر سال گذشته آژانس ضد فساد مالی چین اعلام کرد که منگ هونگوی رئیس پلیس بین‌المللل (اینترپل) در چین بازداشت شده است و تحقیقات از او به اتهام قانون‌شکنی به جریان افتاده است. در آن زمان اینترپل نیز اعلام کرد که این مقام چینی استعفای خود را ارسال کرده است و پذیرفته شده است.

ماه گذشته میلادی کمیته انضباطی حزب کمونیست چین اعلام کرد که تحقیقات این کمیته نشان داده است که منگ هونگوی مرتکب قانون‌شکنی‌های جدی شده است. وی از این حزب و همچنین از دولت چین نیز اخراج شده است.

منگ هونگوی اولین چینی است که به مقام ریاست اینترپل رسیده بود و پیش از آن معاون وزارت امنیت عمومی چین بود. فعالان حقوق بشر پس از انتخاب منگ در سال ۲۰۱۶ به ریاست اینترپل، ابراز نگرانی کردند و معتقد بودند ممکن است دولت چین از نفوذ او برای پیگرد مخالفان سیاسی چینی در تبعید استفاده کند.

پکن همواره دیگر کشورها برای تحت تعقیب قرار دادن و استرداد شهروندان چینی تحت فشار قرار داده است. عفو بین الملل در آن زمان این اقدام را محکوم کرد.

حزب کمونیست چین در بیانیه‌ای منگ را متهم به سواستفاده از قدرت به منظور پرداختن به « سبک زندگی تجملی » خود کرد.

به گزارش یورونیوز مقامات چین سال گذشته به محض ورود مِنگ هونگوی به خاک این کشور، او را برای بازجویی با خود بردند و پرونده وی را به اتهام رشوه خواری و سایر تخلفات مورد بررسی قرار دادند.

مطالب دیگر:

حملات تروریستی سریلانکا، « انتقام » حمله به مسلمانان نیوزلند

کشاورزی ایران در معرض خطر جدی حمله ملخ‌ها

۱۳ مظنون مرتبط با انفجار‌‏های روز عید پاک در سریلانکا دستگیر شدند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی