logo_eet

چین: سرکوب مخالفان همزمان با هفتادمین سالگرد حاکمیت حزب کمونیست

(Greg Baker/AFP/Getty Images)
(Greg Baker/AFP/Getty Images)
(Greg Baker/AFP/Getty Images)

پکن پیش از  آغاز مراسم‌های هفتادمین سالگرد حکومت کمونیستی چین در تاریخ یکم اکتبر، سرکوب مخالفان خود را افزایش داده است.

رژیم کمونیستی چین، در طول آماده سازی جشن‌های مربوط به این رویداد، از جمله یک رژه نظامی ۱۵ هزار نفری در پکن، این شهر را در یک محاصره کامل قرار داده و کنترل فعالیت‌های شهروندان را در مناطق مختلف در سراسر کشور تشدید کرده است.

به طوری که برای وکلا، مدافعان حقوق بشر و دیگر فعالان برجسته، این مراسم و سالگرد به معنای افزایش تهدیدها، آزار و اذیت، و بازداشت‌های خانگی است.

براساس فهرست روز ۲۷ سپتامبر گروه دیده‌بان حقوق مدنی و زندگی، ده‌ها مخالف که یکی از آنها حدود هفتاد سال داشت، در طی هفته گذشته توسط مقامات چین مورد هدف سرکوب قرار گرفتند.

کو هوآ، از شهر جیانگ‌سو به تلویزیون ان‌تی‌دی گفت « تمام خانواده ما تحت مراقبت هستند… و حتی یک قدم نیز نمی توانیم از خانه خارج شویم.» وی افزود که بیرون از خانه‌اش اتوموبیل‌هایی برای مراقبت از او حضور دارند.

یک فعال دیگر، به نام وو لیژوان از استان هوبی، گفت که پرسنل امنیتی از ۲۴ سپتامبر شروع به نظارت بر او کردند. آنها زمانی این کار را متوقف کردند که وی متعهد شد برای دادخواهی به پکن نمی‌رود.

جیانگ تیانیونگ، وکیل حقوق بشر مستقر در پکن، گفت که این رژیم روزهای حساس سیاسی را به فرصتی برای تقویت کنترل خود بر مردم تبدیل کرده است.

در تاریخ ۲۶ سپتامبر، چهار نفر از دفتر محلی پلیس، به سراغ این وکیل آمدند و گفتند که با توجه به سالگرد قریب الوقوع تأسیس حزب کمونیست، حضورشان ضروری است. جیانگ گفت که با پلیس مشاجره کرده است و طی این مشاجره یکی از مأموران او را « خائن » خواند و به ضرب و شتم تهدیدش کرد.

جیانگ ضمن تأکید بر این نکته که این رفتار با بسیاری از دیگر چینی‌ها نیز می‌شود گفت که این مأموران می‌ترسند که اگر مرا کنترل نکنند، به خطر بیافتند. وی افزود آنها می‌خواهند وکلایی مانند وی را از اظهار نظر بترسانند. به گفته وی، مسئولان مناطق مختلف از سرکوب‌ها برای ارتقای موقعیت خود استفاده می‌کنند.

جیانگ از ۲۸ فوریه به جرم « تحریک براندازی قدرت دولت» در زادگاه خود در استان هنان، در بازداشت خانگی است.

جمعی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه ۲۴ سپتامبر از رژیم چین خواسته‌اند جلوی کنترل و آزار و اذیت جیانگ را بگیرد. آنها گفتند که این مجازات از نظر قانونی غیرقابل توجیه است، و همچنین از عدم دسترسی وی به مراقبت های پزشکی ابراز نگرانی‌ کردند.

سلامت جیانگ از زمان حبس شدن رو به وخامت گذاشته است و مجبور به مصرف داروهای ناشناخته شده است. به گزارش مقامات باوجود شکایت مبنی بر فشار خون بالا، از دست دادن حافظه، کاهش بینایی و ورم پا، درخواست‌های مکرر جیانگ برای معاینه پزشکی یا انتخاب پزشک رد شده است.

وو لی، یکی دیگر از وکلای حقوق در استان شاندونگ در شمال شرقی چین گفت: پلیس محلی به صاحبخانه او فشار آورد تا اجاره‌نامه وی را به حالت تعلیق درآورد. هنگامی که صاحبخانه اقدام به تخلیه اجباری کرد، تعدادی از مأموران پلیس حضور داشتند و از وو خواستند مقاومتی نکند.

به گزارش رادیو آزاد آسیا، این وکیل پیش از این تلاش کرده بود با خانواده یک فعال طرفدار دموکراسی به نام وانگ میو که در ۲۳ سپتامبر و پس از دو ماه بازداشت درگذشت، تماس بگیرد.

وانگ پیش از بازداشت در ماه ژوئیه، خواستار استعفای رهبر چین شی جین پینگ بود، و به او حتی برای عقب نشینی از مواضعش، پیشنهاد رشوه داده بودند.

مطالب دیگر:

مطرح شدن جنایت برداشت اعضای بدن در چین، در شورای حقوق بشر سازمان ملل

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما : فصل ۸ : کمونیسم چگونه بذر هرج و مرج را در سیاست می‌کارد (قسمت دوم)

چگونه شن یون هنرهای کلاسیک را احیا می‌‌‌‏کند؟

ده‌ها سال پیش‌بینی‌های غلط اقلیمی و آب و هوایی

اخبار مرتبط