Search
Asset 2

شی و پوتین دیدار کردند و از سیاست‌های یکدیگر در برابر اوکراین و تایوان حمایت کردند

چین واحد سیاست مورد نظر شی جین پینگ است که به موجب آن کشور تایوان را بخش جدانشدنی از چین می‌داند. سیاستی که پوتین از آن حمایت می‌کند
شی‌جین‌پینگ، رهبر چین و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان، در 15 سپتامبر 2022 عکس می‌گیرند. (Alexandr Demyanchuk/Sputnik/AFP via Getty Images)

رهبران چین و روسیه در ۱۵ سپتامبر شخصاً ملاقات کردند تا در مورد مسائل امنیتی منطقه‌ای گفتگو کنند و درباره جاه‌ طلبی‌های خود برای مقابله با نفوذ ایالات متحده در خارج از کشور توضیح دهند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ دبیرکل حزب کمونیست چین در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان سخنرانی کردند.

این اولین دیدار رهبران از فوریه و اولین دیدار از زمان حمله روسیه به اوکراین بود.

چین از محکوم کردن جنگ روسیه علیه اوکراین یا نامیدن آن به عنوان «تهاجم» خودداری کرده و تبلیغات روسیه مبنی بر تحریک جنگ توسط ایالات متحده را طوطی‌وار تکرار کرده است – چیزی که پوتین روز پنجشنبه از آن تشکر کرد.

پوتین گفت: ما برای موقعیت متعادل دوستان چینی خود در مورد بحران اوکراین ارزش زیادی قائل هستیم.

دو رژیم علیه غرب

این دو رهبر در ماه فوریه شراکت «بدون محدودیت» بین چین و روسیه را امضا کردند که باعث نگرانی در مورد تنش‌های ژئوپلیتیکی در غرب شده است. پوتین از نشست اخیر استفاده کرد تا این شراکت را دوچندان کند و از بحث برانگیزترین اختلافات سیاسی حزب کمونیست چین با سایر نقاط جهان حمایت کند.

پوتین گفت که روسیه از سیاست موسوم به چین واحد حزب کمونیست چین حمایت می‌کند، که بیان می‌کند تایوان بخشی جدا نشدنی از چین است، و «تحریک‌های» آمریکا در تنگه تایوان را مورد انتقاد قرار داد – که اشاره‌ای آشکار به سفر ماه گدشته نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره بود.

پوتین گفت: «ما قصد داریم قاطعانه به اصل «چین واحد» پایبند باشیم.»

تایوان از سال ۱۹۴۹ خودگردان بوده و هرگز تحت کنترل حزب کمونیست چین نبوده است. این کشور جزیره‌ای روابط دیپلماتیک رسمی با ایالات متحده ندارد، اما این دو قدرت شرکای تجاری مهمی هستند. ایالات متحده از نظر قانونی موظف است تسلیحات لازم برای دفاع از خود در برابر تهاجم خارجی از جمله چین را به تایوان ارائه دهد.

رهبران دو کشور روسیه و چین همچنین بر اتحاد و تعهد نوپای ضد غربی خود برای ایجاد جهانی چند قطبی که در آن ایالات متحده تنها ابرقدرت نباشد، تاکید کردند.

از نظر پوتین، این اتحاد همچنین به این معنی است که حمایت مستمر چین تضمین می‌کند که روسیه با وجود سخت‌ترین تلاش‌های اقتصادی و دیپلماتیک غرب منزوی نخواهد شد. برای شی، این امر به تحکیم رهبری چین بر بلوک رو به رشد ضدغربی، درست یک ماه قبل از دومین کنگره ملی حزب کمونیست چین کمک می‌کند. انتظار می‌رود در کنگره ملی پیش روی حزب کمونیست چین، شی‌جین‌پینگ سومین دوره تاریخی رهبری حزب را به‌دست آورد.

پوتین گفت: «تلاش ها برای ایجاد دنیای تک قطبی اخیراً شکل کاملاً زشتی به خود گرفته است. آنها برای اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان کاملاً غیرقابل قبول هستند.»

به همین ترتیب، شی گفت که با حمایت روسیه، چین آماده است تا «نقش پیشرو را ایفا کند تا جهان به سرعت در حال تغییر را در مسیر توسعه پایدار و مثبت قرار دهد.»

این اظهارات بازتاب احساسات مشابهی بود که توسط دیپلمات‌های چین و روسیه در روزهای اخیر مطرح شد مبنی بر اینکه دو رژیم به دنبال تغییر نظم بین‌المللی هستند.

یانگ جیچی عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست چین، در بیانیه‌ای در اوایل هفته گفت: «طرف چینی مایل به همکاری با طرف روسی برای اجرای مستمر همکاری‌های راهبردی سطح بالا بین دو کشور، حفظ منافع مشترک و ارتقای توسعه نظم بین‌المللی در جهت عادلانه‌تر و معقول‌تر است.

این نشست خشم قانونگذاران آمریکایی مانند سناتور مارشا بلکبرن (جمهوری‌خواه تنسی) را برانگیخت که این نشست را به عنوان تلاشی برای تشکیل یک محور ضدغربی محکوم کردند.

بلکبرن در توییتی نوشت: «رئیس‌جمهور شی و پوتین به دنبال نظم جهانی جدیدی هستند که مستقیماً دموکراسی و حاکمیت بین‌المللی را تهدید می‌کند. نشست امروز نشان‌دهنده تلاش‌های مداوم چین و روسیه برای تقویت محور جدید شرارت به قیمت آزادی در سراسر جهان است.»

«ایالات متحده باید با قاطعیت در برابر این بازیگران بدخواه بایستد و از مردم تایوان و اوکراین حمایت کند.»

مطالب دیگر:

فردی شهادت می‌دهد که حداقل یک جاسوس چینی در شرکت توییتر وجود دارد

مرد کانادایی به آسیب‌دیدگان واکسن کمک می‌کند، ماجراهای خود را در رسانه‌های اجتماعی به‌ اشتراک بگذارند

دیدگاه: اروپا در آستانه فروپاشی است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی