Asset 2

بایدن: خروج از افغانستان به آمریکا فرصت می‌دهد با تقویت توان رقابتی خود، به مقابله با چین بپردازد

چین بایدن: خروج از افغانستان به آمریکا فرصت می‌دهد با تقویت توان رقابتی خود، به مقابله با حزب کمونیست بپردازد قبل از اشاره به رژیم گفت سی
جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Brendon Smialowski/AFP via Getty Images)

رئیس‌جمهور جو بایدن در سخنرانی ۳۱ام آگوست خود که اتمام جنگ ۲۰ ساله با افغانستان را اعلام کرد، رقابت آمریکا با چین را به عنوان یکی از دلایل خروج از آن کشور جنگ‌زده برشمرد.

قبل از اشاره به چین گفت سیاست خارجی آینده ایالات متحده باید دو درس از افغانستان بیاموزد.

بایدن در اتاق ناهارخوری دولت در کاخ سفید گفت: «اول، باید مأموریت‌هایی تعریف کنیم که اهداف روشن و قابل دستیابی دارند، نه اهدافی که هرگز نمی‌توان به آنها دست پیدا کرد. و دوم باید به وضوح همه تمرکز خود را بر منفعت اصلی امنیت ملی ایالات متحده نگه داریم.»

او گفت ایالات متحده از «اعزام تعداد بالایی از نیروهای نظامی» با هدف ملت‌سازی، گذر خواهد کرد و این تغییر موضع «ما را در داخل قوی‌تر، کارآمدتر و ایمن‌تر خواهد کرد.»

او افزود: «موضوع پایان دادن به عصر عملیات نظامی گسترده برای بازسازی سایر کشورها مطرح است.»

بایدن گفت ایالات متحده اکنون باید بر تهدیدهای روسیه و بیش از همه چین تمرکز کند.

بایدن گفت: «جهان در حال تغییر است. درگیر رقابتی جدی با چین هستیم.» سپس افزود: «با حملات مجازی و گسترش سلاح‌های هسته‌ای مواجه‌ایم.»

«باید توان رقابتی آمریکا را تقویت کنیم تا از پس این چالش‌های جدید رقابتی قرن ۲۱ام برآییم.»

در پایان گفت: «و در این رقابت، چین یا روسیه هیچ چیز را بیشتر از این ترجیح نمی‌دهند و نمی‌خواهد که ایالات متحده یک دهه دیگر نیز در باتلاق افعانستان باقی بماند.»

در ماه‌های اخیر، فعالیت‌های مجازی و توسعه فعالیت‌های هسته‌ای رژیم چین به دقیق زیر نظر بوده‌اند.

در ماه جولای، وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد چهار تبعه چینی متهم به سرقت اسرار تجاری و اطلاعات حساس شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و نهادهای دولتی از طریق یک کمپین جهانی هک شده‌اند. آنان برای وزارت امنیت کشور چین کار می‌کردند که مهم‌ترین نهاد اطلاعاتی این کشور است.

به‌علاوه، سازمان امنیت ملی، سازمان امنیت مجازی و امنیت زیرساختی و هم‌چنین دفتر تحقیقات فدرال در ماه جولای در متن مشاوره‌ای مشترکی، دستورالعمل‌هایی درباره این‌که چگونه کشورها و افراد می‌توانند از خود در برابر عملیات مجازی تحت حمایت دولت چین حفاظت کنند، صادر کردند.

دریادار چارلز ریچارد، فرمانده مرکز فرماندهی استراتژیک ایالات متحده، در طی همایشی در ماه آگوست درباره سرعت «نفس‌گیر» مدرن‌سازی ارتش چین هشدار داد. به طور خاص درباره افزایش توان هسته‌ای چین ابراز نگرانی کرد که معتقد است به پکن اجازه می‌دهد «هر گونه راهبرد دلخواهی را در به‌کارگیری توان هسته‌ای اجرایی کند.»

مطالب دیگر:

کارآفرین آمریکایی: آمریکایی‌ها برای ادامه حیات خود نیازمند «اینترنت دوم» هستند

انتقاد شدید جمهوری‌خواهان از بایدن به‌خاطر جاماندن شهروندان آمریکایی در افغانستان

دیدگاه: حزب کمونیست چین چگونه فجایع را اداره ‌می‌‌کند

اخبار مرتبط