logo_eet

رِی اپس کیست؟ وزارت دادگستری آمریکا پاسخ نمی‌دهد

ژانویه در ماه‌های اخیر بحث و گفتگوها پیرامون ری اپس و ارتباط احتمالی او با مجریان قانون افزایش پیدا کرده‌است. با وجود اسناد ویدیویی که او در
ری اپس، که متهم به این شده که یک مامور فدرال است، در خارج از ساختمان کنگره در واشنگتن در ۵ ژانویه ۲۰۲۱ دیده می‌شود. (CapitolPunishmentTheMovie.com/Bark at the Hole Productions)

مقامات ارشد قضایی آمریکا از پاسخ به سوالات بی‌شمار درباره ری اپس امتناع کرده‌اند؛ کسی که در ویدیوهای ضبط‌شده در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ معترضان را به ورود به کاخ کنگره تشویق می‌کرد.

در ماه‌های اخیر بحث و گفتگوها پیرامون ری اپس و ارتباط احتمالی او با مجریان قانون افزایش پیدا کرده‌است. با وجود اسناد ویدیویی که او در آن‌ها چندین بار از دیگران می‌خواهد وارد کنگره شوند، هنوز او در رابطه با حملات ششم ژانویه متهم نشده و تصویر او از فهرست افراد مورد تعقیب دولت نیز حذف شده‌است.

در روز ۱۱ ژانویه، کمیته تجسس مجلس (با اکثریت دموکرات) درباره حملات ششم ژانویه اعلام کرد که طی مصاحبه‌ای با اپس، او هرگونه رابطه‌ای با مجریان قانون را رد کرده‌است.

با این حال سناتور تد کروز (اهل تگزاس) و سناتور تام کاتن (اهل آرکانزاس) در جلسه استماع کمیته قضایی سنا نتوانستند پاسخ سوالات خود درباره ری اپس را به دست بیاورند.

کروز از جیل سنبورن، معاون امنیت ملی اف‌بی‌آی، ده سوال درباره اپس و سایر ماموران مخفی احتمالی پرسید که به هیچ کدام از آن‌ها پاسخ درخوری داده نشد.

سنبورن پذیرفت که او از نقش اپس آگاه بوده‌است اما اضافه کرد که «پیشینه به‌خصوصی درباره او ندارد».

هنگامی که کروز پرسید که آیا اپس با اف‌بی‌آی کار می‌کرده‌است، سنبورن حاضر به پاسخ نشد. همچنین او به این سوال کروز که آیا ماموران اطلاعات دولتی در شورش‌ها شرکت کردند، آن‌ها را به راه انداختند یا موانع شورش را برطرف کردند پاسخی نداد.

سنبورن در جواب تمامی این پرسش‌ها گفت: «نمی‌توانم به این سوال پاسخ دهم».

اما کروز همچنان پافشاری کرد.

او پرسید: «پنج ثانیه پس از آنکه آقای اپس در گوش شخصی چیزی گفت، آن شخص شروع به از بین بردن موانع کرد. آیا آقای اپس از او خواست که موانع را از بین ببرد؟».

سنبورن پاسخ داد: «به این سوال هم مثل سوالات دیگر نمی‌توانم پاسخ بدهم».

پس از کروز نوبت به کاتن رسید تا تلاش خود را بکند. او سوالات مشابهی را این بار از متیو اولسن، معاون دادستان کل و رئیس شاخه امنیت ملی وزارت دادگستری آمریکا پرسید.

اولسن گفت که او درباره هیچکدام از ماموران لباس شخصی درون جمعیت حمله‌کننده ششم ژانویه چیزی نمی‌دانسته و از اینکه آیا ماموران مخفی وارد کنگره شده‌اند یا خیر اطلاعی نداشته‌است.

این ناآگاهی موجب رنجش کاتن شد.

او گفت: «تمام جواب‌های شما نمی‌دانم است. آیا اصلا برای این جلسه استماع آماده شده‌اید؟ آیا پیش از امروز می‌دانستنید که قرار است این جلسه برگزار شود؟».

همچنین اولسن بیان کرد که هیچ اطلاعاتی درباره اپس نداشته‌است.

کاتن پرسید: «او [اپس] کسی بود که شش ماه تمام نامش در صفحه افراد تحت تعقیب قرار داشت. آیا واقعا انتظار دارید باور کنیم که شما چیزی درباره او نمی‌دانید؟».

اولسن پاسخ داد: «من واقعا هیچ اطلاعی ندارم».

با افزایش فشارها اولسن گفت که او نمی‌تواند بگوید که چند نفر از شورشیان به دلیل جرایم مربوط به خشونت بازداشت شدند یا حتی نمی‌تواند یک نفر از فهرست افراد تحت تعقیب حمله به کنگره را نام ببرد. این موضوع باعث افزایش انتقادات از سوی سناتور کاتن شد.

کاتن گفت: «این جلسه استماع برای سالگرد حملات ششم ژانویه برگزار شده و شما حتی نمی‌توانید به ما بگویید که چند نفر به دلیل خشونت متهم شدند. آیا شما به همراه دادستان کل به جلسات توجیهی می‌روید در حالی که نمی‌توانید به چنین سوالات ساده‌ای پاسخ دهید؟».

او افزود: «به نظرم ما رفته رفته مجبور می‌شویم پاسخ سوالات خود را در جای دیگری جستجو کنیم. این نمایش درخشانی نبود».

در انتهای جلسه استماع، رئیس کمیته، سناتور دیک داربین (اهل ایلینوی) یک مقاله راستی‌آزمایی از وب‌سایت پولیتی‌فکت را در اختیار جلسه قرار داد که می‌گفت هیچ سندی مبنی بر اینکه ری اپس مامور دولت بوده‌است، وجود ندارد.

داربین گفت که او پیش از ۱۱ ژانویه چیزی درباره اپس نشنیده‌است.

امکان دسترسی به اپس برای اظهارنظر وجود ندارد. نشانی او در اسناد عمومی دادگاه ثبت شده (کِلی مِگس، وکیل مدافع در قضیه حملات ششم ژانویه، احضاریه‌ای برای او فرستاده‌است) اما به نظر می‌رسد شماره تلفن مرتبط با آن نشانی قطع شده‌است. همچنین اپس شماره‌ای در صفحه گروه سوگندداران آریزونا ثبت کرده‌است اما تماس با آن شماره مستقیما به پیامگیر صوتی اپس متصل می‌شود که حافظه‌اش پر است.

در ژانویه گذشته اپس مصاحبه‌ای با روزنامه آریزونا ریپابلیک انجام داد و درباره اظهارنظرهایش درون ویدیو گفت: «قرار ما تنها این بود که مثل بقیه از طریق درها وارد شویم. نحوه ورود آن‌ها بسیار بسیار غلط بود».

پس از جلسه استماع، صاحب‌نظران راست‌گرا در توییتر از کروز و کاتن برای پرسش‌هایشان قدردانی کردند. این در حالی بود که هفته گذشته تاکر کارلسون، مجری فاکس‌نیوز، از کروز به دلیل اطلاق عنوان «تروریسم داخلی» به حملات کنگره شدیدا انتقاد کرده بود.

دارن بیتی، نویسنده مقالات ریولور نیوز درباره اپس، گفت: «انتقادات سازنده جواب داد».

کمیته تجسس ششم ژانویه اندکی پس از جلسه استماع این بیانیه را صادر کرد: «کمیته نسبت به این ادعاهای بی‌اساس آگاهی دارد که می‌گویند بر اساس این حقیقت که نام اپس در فهرست افراد تحت تعقیب اف‌بی‌آی قرار داشته و بدون متهم شدن از این فهرست خارج شده، او جاسوس اف‌بی‌آی بوده‌است. کمیته ویژه با آقای اپس مصاحبه کرده‌است. او به اطلاع ما رساند که توسط مجریان قانون استخدام نشده، با آن‌ها کار نکرده و در راستای خواسته‌های هیچکدام از ادارات مجری قانون عمل نکرده‌است».

مطالب دیگر:

مدیر عامل فایزر می‌گوید واکسن اومیکرون در ماه مارس آماده خواهد شد

هشدار دکتر رابرت مالون به والدین در مورد واکسینه کردن فرزندان‌شان

سناتور ران جانسون دلیل نامزدی مجدد خود در انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ را اعلام کرد

اخبار مرتبط