logo_eet

رهبر جمهوری‌خواهان مجلس: از طرح تحت حمایت پلوسی برای تشکیل کمیسیون ۶ ژانویه حمایت نمی‌کنم

ژانویه رهبر جمهوری‌خواهان گفت مذاکرات سخنگوی مجلس، نانسی پلوسی (دموکرات، کالیفرنیا) عاری از حسن نیت بوده و او سعی دارد این کمیسیون را د
سمت چپ نانسی پلوسی سخنگوی مجلس، سمت راست کوین مک کارتی رهبر جمهوری‌خواهان مجلس (Tasos Katopodis/Getty Images)

کوین مک‌کارتی، رهبر جمهوری‌خواهان مجلس (جمهوری‌خواه، کالیفرنیا) روز سه‌شنبه گفت با توافق دوحزبی هفته گذشته برای تشکیل کمیسیونی مستقل با اختیارات لازم برای صدور احضاریه به منظور تحقیق درباره واقعه ورود غیرقانونی به ساختمان کاپیتول در ۶ ژانویه مخالف است.

رهبر جمهوری‌خواهان گفت مذاکرات سخنگوی مجلس، نانسی پلوسی (دموکرات، کالیفرنیا) عاری از حسن نیت بوده و او سعی دارد این کمیسیون را در بازی‌های سیاسی دخیل کند.

مک‌کارتی گفت کمیسیون مذکور که همین هفته در مجلس به رای گذاشته خواهد شد، باید درباره سایر رویداد‌های خشونت‌بار سال‌های اخیر که با انگیزه‌های سیاسی اجرا شده‌‎اند تحقیق کند. مک‌کارتی و سایر جمهوری‌خواهان مدعی‌اند حوادث پیرامون زندگی سیاهپوستان اهمیت دارد و آنتیفا که سال گذشته در سراسر شهرهای ایالات متحده رخ دادند، حداقل به اندازه واقعه ۶ ژانویه در ساختمان کاپیتول که فقط چند ساعت به طول انجامید، مهم هستند.

مک‌کارتی در بیانیه‌ای گفت: «با توجه به گمراهی‌های سیاسی که بر این طرح سایه افکنده، ماهیت ریاکارانه و گزندآور آن و کوته‌فکری سخنگوی مجلس و عدم توجه او به بررسی رویدادهای سیاسی خشونت‌بار مرتبط با یکدیگر در آمریکا، من نمی‌توانم از این قانون حمایت کنم».

قانونگذاران جمهوری‌خواه و دموکرات عضو کمیته امنیت میهن مجلس طرح این کمیسیون را که مشابه کمیسیون واقعه یازده سپتامبر است، اواخر هفته گذشته اعلام کردند. لایحه تشکیل این کمیسیون چند روز پس از رویداد ۶ ژانویه مطرح گردید اما رسیدگی به آن چندین ماه است که به تعویق افتاده است؛ پلوسی در کنفرانس‌های مطبوعاتی پیشین خود به خبرنگاران گفته بود خواهان تصویب این طرح است.

مک‌کارتی ضمن اشاره به تحقیقات دوحزبی کمیته امنیت میهن سنا، کمیته قوانین سنا و تحقیقات وزارت دادگستری درباره رویداد ۶ ژانویه گفت: «در همین حین که خانم سخنگو با این بازی‌های سیاسی وقت را هدر داده است، سازمان‌های بین‌دولتی و کنگره‌ای متعددی کم‌کاری او را جبران کرده‌اند».

مک‌کارتی در ادامه بیانیه مذبور گفت: «اشتیاق دموکرات‌ها به تشکیل یک کمیسیون جدید، رویدادهای خشونت‌بار سیاسی در شهرهای آمریکا یعنی واقعه تیراندازی در زمین تمرینی بیسبال جمهوری‌خواهان کنگره و حمله مرگبار ۲ آوریل ۲۰۲۱ علیه پلیس کاپیتول را به کلی نادیده می‌گیرد».

لایحه این کمیسیون به احتمال زیاد در مجلس نمایندگان تصویب خواهد شد، اما ممکن است در سنا به مشکل بر بخورد؛ تصویب این لایحه در سنا مستلزم ۶۰ رای موافق است.

پلوسی روز سه‌شنبه در واکنش به بیانیه مک‌کارتی به خبرنگاران گفت: «ترس برخی جمهوری‌خواهان از فاش شدن حقیقت واقعاً ناامیدکننده است اما اصلاً خبر شگفت‌آوری نیست».

این کمیسیون از اختیارات لازم برای صدور احضاریه به منظور پیشبرد ماموریت خود بهره‌مند خواهد بود و از این رو، برخی از میزان قدرتی که این کمیسیون در اختیار خواهد داشت نگران هستند. به نقل از کمیته امنیت میهن مجلس، کرسی‌های این کمسیون ۱۰ نفره به طور برابر میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها تقسیم خواهد شد.

مطالب دیگر:

بیل گیتس پیش از اتمام رسیگی به رابطه او و کارمند زنش از هیئت مدیره مایکروسافت خارج شد

سوءاستفاده کمونیست‌های چین از کمک‌های آمریکایی

بایدن اقدام به لغو دستور ترامپ در خصوص «جلوگیری از سانسور آنلاین» کرد

اخبار مرتبط