Search
Asset 2

هشدار ژنرال ارشد ایالات متحده: چین باسرعت زیاد در حال افزایش توان نظامی خود است

مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا معتقد است جنگ با ارتش چین اجتناب‌ناپذیر است.
مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا (Chip Somodevilla/Getty Images)

ژنرال ارشد آمریکایی روز پنجشنبه هشدار داد که رژیم چین در حال افزایش ظرفیت نظامی خود با «سرعت بسیار جدی و پایدار» است و گفت که این می‌تواند تهدیدی برای ثبات و صلح در سراسر جهان باشد.

ژنرال ارتش، مارک میلی، عضو هیئت فرماندهان ستاد مشترک، اظهار داشت که ضروری است که آمریکا «رقابت و برتری تکنولوژیک خود را نسبت به حزب کمونیست چین حفظ کند.» این اظهارات به دنبال اظهار نگرانی مشابه و اخیر رئیس جمهور جو بایدن و لوید آستین، رئیس پنتاگون، نسبت به لفاظی‌های اخیر حزب کمونیست چین بیان می‌شوند. ایالات متحده و چین در مورد تایوان، نقض حقوق بشر حزب کمونیست چین و مناقشات بر سر قلمرو همچنان اختلافات شدیدی دارند.

آستین روز پنجشنبه به سناتورها گفت که درخواست دفاعی ۷۱۵ میلیارد دلاری بایدن برای پاسخگویی به چالش‌های ناشی از رژیم «به طور فزاینده‌ سلطه‌طلب» چین، ضروری است.

آستین در جلسه کمیته نیرو‌های مسلح سنا گفت: «این درخواست به دلیل آگاهی ما به این امر است که رقبای ما – به ویژه چین – به پیشرفت ظرفیت نظامی خود ادامه می‌دهند. ما باید به پیشرفت خود سرعت ببخشیم تا قدرت بازدارنده‌ای علیه درگیری‌های بین‌المللی باقی بمانیم.»

میلی همچنین خاطرنشان کرد که مجموع هزینه‌های دفاعی چین و روسیه بیشتر از ایالات متحده است، اگرچه او در جلسه استماع نگفت که چگونه به این نتیجه رسیده است. او افزود، جدا از این، چین تهدید نظامی «شماره یک» علیه ایالات متحده است.

در اوایل این ماه، یک گروه سناتور از هر دو حزب حاکم آمریکا از تایوان بازدید و بیان کردند که ایالات متحده ۷۵۰،۰۰۰ دوز واکسن کووید۱۹ به این کشور اهدا خواهد کرد. این امر منجر به یک سری اظهارات جنگ طلبانه مقامات چینی، از جمله وو چیان، سخنگوی وزارت دفاع ملی چین شد، که ادعا می‌کرد ایالات متحده «به‌طور جدی ثبات در منطقه را به هم می‌زند.»

وو سپس – بدون ارائه اسامی – تهدید کرد که هر کسی جرئت «جدا کردن تایوان از چین» را داشته باشد، شاهد «حمله قاطع» از ارتش چین خواهد بود. حزب کمونیست چین مدت‌ها ادعا می‌کرد که تایوان به آن تعلق دارد، در حالی که تایوان ادعا می‌کند که کشوری مستقل و دموکراتیک است. از آنجا که رژیم کمونیستی چین معتقد است تایوان بخشی از قلمرو آن است‌، با ارتباط هر دولت یا نهاد بین‌المللی با تایوان مخالف است.

اظهارات میلی ماه‌ها پس از آن صورت گرفت که یکی دیگر از فرماندهان برجسته آمریکایی، دریادار فیلیپ دیویدسون، رئیس فرماندهی اقیانوس هند و آرام، به همان هیئت سنا هشدار داد که ارتش چین سلطه ایالات متحده در اقیانوس آرام و هند را تهدید می‌کند.

دیویدسون گفت: «تعادل نظامی در اقیانوس هند و آرام برای ایالات متحده و متحدان دارد به طور فزایند‌ه‌ای نامطلوب‌تر می‌شود»، و افزود: «توان بازدارندگی ما در اقیانوس هند و آرام باید توانایی، ظرفیت و اراده لازم را داشته باشد تا بتوانیم پکن را متقاعد کنیم که هزینه‌ دستیابی به اهدافش سرسام‌آور خواهد بود.»

ژنرال استفان تاونسند، رئیس فرماندهی آفریقای ایالات متحده، در اواسط ماه آوریل گفت، حزب کمونیست چین همچنین می‌تواند قدرت دریایی بیشتر و بیشتری را در اقیانوس هند و همچنین شاخ آفریقا به‌کار بگیرد.

در گذشته تاونسند خطاب به کمیته نیرو‌های مسلح مجلس اذعان داشته بود: «اولین پایگاه نظامی آن‌ها در خارج از کشور، تنها پایگاه آن‌ها، در آفریقا است و آن‌ها فقط با افزودن یک اسکله قابل توجه که حتی می‌تواند از ناوهای هواپیمابر آن‌ها در آینده پشتیبانی کند، آن را گسترش داده‌اند. در اطراف این قاره، آن‌ها به دنبال فرصت‌هایی برای احداث پایگاه‌های دیگر هستند.»

روز سه شنبه سنا لایحه ۲۵۰ میلیارد دلاری را برای سرمایه گذاری در تولید و فناوری تصویب کرد تا با پکن رقابت کند، که ۱۹۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. بیشتر این پول صرف تحقیق و توسعه در دانشگاه‌ها و سایر موسسات می‌شود.

مطالب دیگر:

سناتور کاتن: «صدها» افشاگر می‌گویند روی آن‌ها «تلقین فکری ضدآمریکایی» انجام شده‌است

اقدام تگزاس برای ساخت دیوار مرزی مخصوص خود و دستگیری مهاجران غیرقانونی

چشم‌انداز روابط ایالات متحده و چین: درس‌هایی از جنگ سرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی