logo_eet

ناتو: بیش از ۱۸هزار نفر از طریق فرودگاه کابل خارج شده‌اند

کابل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد از زمان تصرف پایتخت افغانستان توسط گروه تروریستی طالبان، در پنج روز گذشته، بیش از ۱۸هزار
مردم افغانستان برای خروج از افغانستان در فرودگاه نظامی کابل در 19اوت2021 داخل هواپیمای نظامی آمریکا نشسته‌اند. (Shakib Rahmani/AFP via Getty Images)

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد از زمان تصرف پایتخت افغانستان توسط گروه تروریستی طالبان، در پنج روز گذشته، بیش از ۱۸هزار نفر از کابل خارج شده‌اند.

آخرین گزارش‌ ناتو در حالی اعلام شد که کاخ سفید آمار تخلیه خود را نوزدهم آگوست به‌روزرسانی و اعلام کرد ایالات متحده در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۳۰۰۰ نفر دیگر را از فرودگاه کابل خارج کرده است و به این ترتیب، مجموع افرادی که از منطقه جنگی خارج کرده، به حدود ۹۰۰۰ نفر می‌رسد.

یک مقام آمریکایی روز پنجشنبه گفت: «ایالات متحده تقریباً ۳۰۰۰ نفر را با ۱۶ پرواز سی-۱۷ از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی خارج کرده است.»

او گفت: «نزدیک به ۳۵۰ شهروند آمریکایی خارج شده‌اند. سایر افراد خارج‌شده شامل اعضای خانواده‌های شهروندان آمریکایی، متقاضیان ویزای ویژه مهاجرت و خانواده‌هایشان و افغان‌های آسیب‌پذیر هستند. از چهاردهم آگوست تقریباً ۹۰۰۰ نفر را خارج کرده‌ایم. از پایان ماه ژوئیه، تقریباً ۱۴۰۰۰ نفر را خارج کرده‌ایم.»

اعضای گروه بایدن از مدیریت او در طول فاجعه افغانستان دفاع کردند، از جمله جن ساکی، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، که پس از غلبه طالبان تعطیلات خود را کوتاه کرد.

یک مقام ناتو که نمی‌خواست نامش افشا شود، به رویترز گفت با وجود آن‌که طالبان اصرار دارند افراد فاقد مدارک قانونی مسافرتی به خانه‌هایشان بازگردند، هزاران نفر از مردم مستأصل که امید دارند از کشور خارج شوند، هم‌چنان در فرودگاه تجمع کرده‌اند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا تأیید کرد که طی چند روز گذشته، بریتانیا بیش از ۳۰۰ بریتانیایی و بالغ بر ۲۰۰۰ افغان را در قالب برنامه مهاجرتی خود، از افغانستان خارج کرده است، درخواست‌های ۲،۰۰۰ افغان دیگر تکمیل شده‌اند و درخواست‌‌های بیشتر در حال بررسی هستند.

مطالب دیگر:

رژیم چین هفتاد سال پس از تسخیر تبت، از ساکنانش خواست حاکمیت کمونیست را بپذیرند

طرح پیشنهادی دولت بایدن برای تغییرات گسترده در سیستم پناهندگی در بحبوحه بحران مرزی

سفارت ایالات متحده می‌گوید ارتش نمی‌تواند «امنیت مسیر» تا فرودگاه کابل را تضمین کند

اخبار مرتبط