Search
Asset 2

سفارت ایالات متحده می‌گوید ارتش نمی‌تواند «امنیت مسیر» تا فرودگاه کابل را تضمین کند

کابل سفارت ایالات متحده روز چهارشنبه ضمن انتشار یک هشدار امنیتی گفت «دولت ایالات متحده نمی‌تواند امنیت مسیر تا فرودگاه بین‌المللی حمید کرزی
مردم افغانستان در انتظار خروج از فرودگاه کابل در 16 اوت 2021 نشسته اند. (Wakil Kohsar/AFP via Getty Images)

سفارت ایالات متحده در کابل روز چهارشنبه گفت پس از تصرف پایتخت افغانستان به دست افراطی‌گرایان طالبان و طبق ویدیویی که تلاش خیل عظیم مردم برای ورود به فرودگاه را نشان می‌دهد، دولت فدرال و ارتش نمی‌توانند امنیت مسیر تا فرودگاه کابل را تضمین کنند.

سفارت ایالات متحده روز چهارشنبه ضمن انتشار یک هشدار امنیتی گفت «دولت ایالات متحده نمی‌تواند امنیت مسیر تا فرودگاه بین‌المللی حمید کرزی را تضمین کند» و در ادامه گفت «وضعیت امنیتی کابل و فرودگاه به سرعت در حال تغییر است».

در همین حین، سفارت ایالات متحده گفت عده کثیری برای پرواز خروجی از افغانستان درخواست داده‌اند و «صندلی‌های خالی هواپیما بدین صورت تقسیم می‌شوند که هرکس زودتر برسد زودتر می‌رود».

برخی از مقامات کاخ سفید تخمین زده‌اند قریب به ۱۰،۰۰۰ آمریکایی همچنان در افغانستان حضور دارند. بیش از ۸۰،۰۰۰ افغانی از جمله کسانی که با دولت ایالات متحده همکاری کرده‌اند و ممکن است با اقدامات تلافی‌جویانه طالبان مواجه شوند منتظر تاییدیه برای فرار هستند.

در همین حین، وزیر دفاع لوید آستین به خبرنگاران گفت ارتش ایالات متحده «توانایی رفتن و گسترش عملیات در کابل» به منظور یافتن آمریکایی‌های گیرافتاده را ندارد.

وی گفت: «ما ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته کار خواهیم کرد و می‌خواهیم هر کسی را که می‌توانیم ببریم، خارج کنیم. و این کار را تا حد ممکن و تا زمانی که وقت تمام شود یا دیگر توانایی لازم را نداشته باشیم انجام خواهیم داد». قانونگذاران جمهوری‌خواه که گفته بودند ارتش ایالات متحده بدون شک توانایی ادامه تخلیه را دارد، آستین را مورد سرزنش و انتقاد قرار داده‌اند.

آستین در ادامه گفت: «نمی‌توانیم از فرودگاه دفاع نکنیم یا فرودگاهی امن نداشته باشیم چون صدها یا هزاران غیرنظامی هستند که می‌توانند هر لحظه به فرودگاه وارد شوند و نیروهایمان را به خطر بیاندازند».

جمهوری‌خواهانی همچون سناتور تام کاتن (جمهوری‌خواه، آرکانزاس)، افسر بازنشسته ارتش که در افغانستان خدمت کرده است، از بیانات فوق شدیداً انتقاد کرده‌اند.

او روز چهارشنبه به فاکس نیوز گفت: «دولت بایدن آمریکایی‌های حاضر در افغانستان را به حال خود رها کرده و آن‌ها مجبورند بدون حمایت دولتمان به دنبال امنیت خود باشند. این کار کاملاً و یقیناً غیر قابل قبول است».

به گفته مقامات وزارت امور خارجه علی‌رغم اطمینان خاطر مقامات پنتاگون در روزهای اخیر، وضعیت امنیتی بیرون فرودگاه کابل رو به تنزل است.

معاون وزارت امور خارجه وندی شرمن، دومین دیپلمات عالی‌رتبه ایالات متحده، روز چهارشنبه گزارشات مبنی بر ممانعت طالبان از رسیدن برخی از افغانی‌ها به فرودگاه را تایید کرد. برخی از ویدیوهای منتشرشده در فضای مجازی به وضوح نشان می‌دهند اعضای طالبان افرادی را که قصد دارند وارد ساختمان شوند با چوپ و شلاق مورد ضرب و جرح قرار می‌دهند.

شرمن به خبرنگاران گفت: «گزارشاتی به دستمان رسیده که طالبان بر خلاف بیانیه‌های عمومی‌شان و تعهداتشان به دولت ما، از ورود افغانی‌هایی که می‌خواهند کشور را ترک کنند به فرودگاه جلوگیری می‌کنند»؛ او در ادامه افزود آمریکایی‌های «بسیار زیادی» به فرودگاه آمده‌اند.

او گفت: «به شما اطمینان می‌دهم که علی‌رغم موانع موجود، افغانی‌های بسیاری از اقشار مختلف می‌توانند به فرودگاه وارد شوند».

مطالب دیگر:

مقام سابق دولت اوباما: بایدن پس از سقوط افغانستان باید در تیم خود «تغییرات اساسی» ایجاد کند

رزونانس: رمز و راز و علم افزایش ایمنی بدن انسان

هشدار پنتاگون درباره تشدید خطر اقدامات تروریستی پس از تسلط طالبان بر افغانستان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی