Asset 2

سناتور کاتن: «صدها» افشاگر می‌گویند روی آن‌ها «تلقین فکری ضدآمریکایی» انجام شده‌است

زمین‌های کشاورزی آمریکا در سال‌های اخیر مورد هدف خرید سرمایه‌گذاران چینی مرتبط با حزب کمونیست چین قرار گرفته است که به گفته سناتورهای جمهور
سناتور تام کاتن، جمهوری‌خواه آرکانزاس (Andrew Harnik-Pool/Getty Images)

سناتور تام کاتن (اهل آرکانزاس) در روز ۱۰ ژوئن به لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفت که «صدها» افشاگر نظامی گزارش داده‌اند که آن‌ها بالاجبار تحت آموزش‌هایی برای «شستشوی مغزی ضد آمریکایی» از جمله نظریه انتقادی نژاد (CRT) قرار گرفته‌اند.

کاتن در یک جلسه استماع سنا با حضور آستین، ادعا کرد که درون ارتش «تنزل اخلاقی و بی‌اعتمادی روزافزونی میان نژادها و جنسیت‌ها در حالی رواج یافته که ۶ ماه پیش خبری از آن‌ها نبود و همچنین  برخی بازنشستگی‌ها و انفصال از خدمت‌های غیرمنتظره، تنها بر اساس این آموزش‌ها رخ می‌دهد».

به گفته کاتن، یک افشاگر بیان کرده که آموزش‌های سنتی ارتش جای خود را به آموزش‌هایی درباره خشونت پلیس، «نژادپرستی سیستماتیک» و «برتری سفیدها» داده‌است. کاتن افزود یک افشاگر دیگر گفته‌است که واحد او مجبور بوده که کتاب «شکنندگی سفیدها» را، نوشته رابین دی‌انجلو، نویسنده فمنیست و نظریه‌پرداز انتقادی، بخواند.

در ماه می، نیروی فضایی آمریکا تایید کرد که سرهنگ دوم متیو لومایر، مربی و خلبان جنگی و فرمانده گردان فضایی یازدهم را از خدمت معاف کرده‌است. نیروی فضایی دلیل اخراج لومایر را دقیقا ذکر نکرده اما اشاره‌ای به سخنان لومایر در یک پادکست کرده‌است که او در آن‌جا در رد نظریه انتقادی نژاد صحبت می‌کند و درباره گسترش مارکسیسم در رده‌های نیروی فضایی هشدار می‌دهد.

نظریه انتقادی نژاد که کاملا برگرفته از نظریه انتقادی مارکسیستی و نویسندگان پست‌مدرن است، فرهنگ ایالات متحده و غرب را با عنوان «سرکوب‌گر» مردود می‌شمارد و ادعا می‌کند که فرهنگ و نهادهای آمریکایی در حال تبلیغ «نژادپرستی سیستماتیک» یا «برتری سفیدها» اند. برخی از منتقدان می‌گویند که هواداران این ایدئولوژی، برداشت مارکسیست‌ها از «تضاد طبقاتی» را به جای اطلاق به شکاف میان «پرولتاریا» و «بورژوا»، به حوزه تفاوت‌های جنسیتی، نژادی و قومی می‌کشانند.

در این جلسه استماع، آستین به کاتن گفت که برخی از آموزش‌ها برای این طراحی شده‌اند که مطمئن شویم که نیروهای مسلح «از هر شخصی که شایسته و مناسب خدمت است، استقبال می‌کنند».

آستین بیان داشت: «ما باید به آمریکایی که به آن خدمت می‌کنیم و از آن دفاع می‌کنیم شبیه باشیم و رهبران ارشد [ارتش]، باید شبیه به آن چیزی باشند که میان رده‌های مختلف می‌گذرد».

اما کاتن گفت که ادعاهایی مبنی بر اینکه ارتش تلاش می‌کند که با اینگونه تمرینات، اختلافات را افزایش دهد، اشتباه است.

او گفت: «طبق شکایاتی که ما از این افشاگران دریافت کرده‌ایم، این عمل، بیشتر نوعی تلقین فکری ضدآمریکایی است که درون برخی از بخش‌های ارتش رسوخ کرده‌است».

«ارتش آمریکا برای دهه‌ها یکی از نهادهایی در جامعه بوده‌است که شما در آن بر اساس عملکرد و شایستگی خودتان ترقی می‌کردید نه بر اساس رنگ پوستتان، محل تولدتان و والدینتان.»

آستین با اظهارات کاتن موافق بود.

او گفت: «من کاملا با این حرف موافق‌ام. خود من مثالی از این مسئله‌ام».

آستین اضافه کرد که ارتش باید «قدری بهتر و کاملا همگانی» باشد و از «بی‌طرفی» حمایت کند. عباراتی نظیر «همگانی» و «بی‌طرفی» سال‌ها است که در محافل عدالت اجتماعی به کار می‌روند.

او سپس افزود که با انجام این کار، [نیروی مسلح] تبدیل به «کارآمدترین و جنگجوترین نیرو در دنیا می‌شود».

مطالب دیگر:

اقدام تگزاس برای ساخت دیوار مرزی مخصوص خود و دستگیری مهاجران غیرقانونی

چشم‌انداز روابط ایالات متحده و چین: درس‌هایی از جنگ سرد

لیندزی گراهام: اگر تئوری نشت ویروس از آزمایشگاه ووهان اثبات می‌شد ترامپ در انتخابات برنده می شد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی