logo_eet

اقدام افراطی و اقتدارگرا: کاروان آزادی در قانون شرایط اضطراری ترودو

کاروان آزادی «بر اساس این فرمان، کانادایی‌ها همچنان می‌توانند در صورت تمایل به شرکت در اعتراض مسالمت‌آمیز و قانونی، با فرزندان خود به اتاو
نخست وزیر کانادا آقای جاستین ترودو (Photo by Kevin Dietsch-Pool/Getty Images)

در حالی که اعتراضات اخیر در کانادا موسوم به «کاروان آزادی» سومین هفته خود را به پایان می‌رساند، کاروان آزادی می‌‌‏گوید که عبارت قانونی مندرج در اعلامیه اضطراری جدید که سه شنبه شب توسط دولت فدرال صادر شد، اجازه اعتراض مسالمت‌آمیز را ارائه می‌‌‏کند و هرگونه «دستور غیرقانونی» به پلیس برای جلوگیری از تظاهرات به منزله استبداد است.

«بر اساس این فرمان، کانادایی‌ها همچنان می‌توانند در صورت تمایل به شرکت در اعتراض مسالمت‌آمیز و قانونی، با فرزندان خود به اتاوا بیایند. دنیل بولفورد، افسر سابق پلیس سواره‌‌‏نظام سلطنتی کانادا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: این دستور فقط افراد را از آمدن به اتاوا با قصد خشونت، قفل کردن زیرساخت‌های حیاتی یا ایجاد اختلال در تجارت محدود می‌کند.»

دولت ترودو چند روز گذشته برای به دست گرفتن اختیارات اضطراری در تلاش برای پایان دادن به اعتراضات، قانون شرایط اضطراری را به اجرا گذاشت. داگ فورد، رییس دولت استانی انتاریو از حزب محافظه کار حامی این تصمیم بوده است.

بولفورد، که پلیس کانادا را به دلیل امتناع از واکسیناسیون کووید-۱۹ ترک کرد، گفت که استفاده دولت فدرال از پلیس برای پایان دادن به اعتراض کامیون‌داران با آنچه در اعلامیه می‌گوید در تضاد است.

او گفت: «برای همه کانادایی‌ها، فارغ از نظرات سیاسی، باید عجیب باشد که دولت فدرال به چنین اقدام افراطی و مستبدانه مانند قانون اضطراری متوسل شده است، و دولت می‌خواهد علیه تظاهرات مسالمت‌آمیز از زور استفاده کند.»

رهبران دولت‌‌‏های استانی آلبرتا و ساسکاچوان به همراه ۱۶ فرماندار ایالات متحده نامه‌ای را امضا کرده‌اند و از دولت‌های فدرال هر دو کشور خواسته‌اند تا فوراً دستورات واکسن برای کامیون‌داران فرامرزی را کنار بگذارند.

امضاکنندگان این نامه از جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خواسته‌‌‏اند تا فورا معافیت‌‌‏های قبلی واکسن و قرنطینه را برای رانندگان کامیون‌‌‏های فرامرزی بازگردانند.

در اواخر ماه ژانویه تظاهرات توسط رانندگان کامیون کانادایی آغاز شد که به دستورات دولت در خصوص واکسیناسیون اجباری رانندگان کامیون اعتراض داشتند. در ادامه، این اعتراضات تاکنون به جنبش بزرگی تبدیل شده‌است که مردم سراسر کانادا برای مخالفت با مقررات و محدودیت‌های گوناگون دولت در خصوص کووید۱۹ به آن پیوسته‌اند.

اتهامات وارده در حالی است که گزارشات محلی حاکی از صلح آمیز بودن این اعتراضات دارد.

معترضان از ششم فوریه در کریدور مرزی حاضر شده‌اند و خواستار پایان دادن به دستورات و محدودیت‌های مربوط به کووید۱۹ و پایان دادن به واکسیناسیون اجباری هستند. این حضور باعث مسدود شدن پل «امباسدور» که شلوغ‌ترین گذرگاه مرزی در آمریکای شمالی است.

پلیس در حال حاضر موانعی را در جاده مرزی ایجاد کرده و مانع از پیشروی معترضان به سمت پل اصلی شده است. گذرگاه‌های مرزی دیگری نیز در مانیتوبا، آلبرتا و بریتیش کلمبیا صحنه حضور معترضانی بوده است که خواستار پایان دادن به محدودیت‌‌‏های کرونایی بوده‌اند.

از اتاوا نیز گزارش شده است که اعتراضات تداوم داشته و پیوستن مردم به کاروان آزادی با شادی، رقص و موزیک همراه بوده است. این در حالی بود که مقامات این شهر وضعیت اضطراری اعلام و اعتراضات را منع کرده بودند.

اما در سوری در استان بریتیش کلمبیا، که از منطقه شهری ونکوور بزرگ بشمار می‌رود، علیرغم تلاش‌های پلیس سواره سلطنتی کانادا برای جلوگیری از حضور کاروانی از کامیون‌ها و سایر وسایل نقلیه در گذرگاه مرزی، یک کامیون موفق شد از محاصره پلیس عبور کند.

در ۱۲ فوریه، یک گروه متشکل از حدود ۲۰ وسیله نقلیه تجاری و شخصی از محاصره عبور کردند تا اینکه نیروهای کمکی پلیس به سرعت اعزام شدند تا دسترسی به تقاطع هشت بلوک شمال مرز را متوقف کنند و بعداً آن را به ۱۶ بلوک گسترش دادند. در۱۳ فوریه پلیس در این منطقه ۴ نفر را به اتهام شرارت دستگیر کرد.

اکثریت قریب به اتفاق معترضان در پشت موانع پلیس باقی ماندند، و اقدام به پخش موسیقی با صدای بلند و نمایش علائم، خواستار پایان دادن به قوانین و محدودیت‌های کووید۱۹ کردند.

پم بنکس که پرچم کانادا را حمل می کرد، یکی از کسانی بود که معتقد بود باید راهی مرز شود.

او در مصاحبه‌‌‏ای با اپک‌‌‏تایمز گفت «من اینجا برای آزادی خود در کانادا می‌‌‏جنگم. می‌جنگم تا نوه‌هایم همانطور که من بزرگ شده‌ام بزرگ شوند. من فقط می‌خواهم آزادی به کشورم بازگردد و اینجا از همه حمایت می‌کنم.»

در همین حال، جیمز تاپ، از افسران نظامی که اخیراً به دلیل امتناع از زدن واکسن کووید۱۹ از نیروی ذخیره کانادا اخراج شده است به اپک‌‌‏تایمز گفت که اکنون ماموریت او افزایش آگاهی در مورد تهدید آزادی کانادایی‌‌‏ها است.

حمایت از اعتراضات مرزی بزرگراه اقیانوس آرام به ایالات متحده نیز رسیده است. تعدادی از آمریکایی ها با در دست داشتن پرچم‌‌‏های ایالات متحده و فریادهای تشویق آمیز از شهر مرزی به سمت کانادایی‌‌‏ها رفتند.

به گفته مارسلا ویلیا، که یکی از سخنرانان این تجمع بود، یک کاروان آمریکایی متشکل از ده‌ها کامیون در مسیر بین ایالتی حرکت کردند تا از اعتراض کانادایی‌ها حمایت کنند.

ویلیا در یک سخنرانی با بیان گزیده‌هایی از منشور حقوق و آزادی‌های کانادا گفت: « این یک حمایت است. این یک خانواده است و ما متحد هستیم. از کامیون‌‌‏داران کانادایی تشکر می‌‌‏کنم.»

کانوالجیت سینگ یکی از بنیانگذاران اتحاد آزادی سیک‌‌‏ها، که «گروهی که وقف دستیابی به آزادی برای تمام بشریت» است به همراه گروهش از حامیان سرسخت رانندگان کامیون و تلاش‌های آن‌ها برای حذف دستورات دولتی هستند.

او در مصاحبه‌‌‏ای گفت «رسانه‌‌‏ها به این اعتراضات و این جنبش به عنوان برتری طلبی سفیدپوستان در یک جنبش نژادپرستانه برچسب زده‌‌‏اند … نمی‌‌‏توانید به ما چنین برچسبی بزنید … ما با حمایت از کامیون‌‌‏داران، می‌‌‏خواهیم بخشی از آن باشیم زیرا این برای همه ماست.»

او افزود «کانادایی‌‌‏ها فقط آزادی می‌‌‏خواهند. می‌‌‏خواهند آزاد باشند و به آنها گفته نشود که چه کار کنند.»

در فضای مجازی نیز حمایت گسترده‌‌‏ای از جنبش ایجاد شده توسط کامیون‌‌‏داران علیه واکسیناسیون اجباری و محدودیت‌‌‏های دولتی کووید۱۹ شکل گرفته است، و هزاران دنبال کننده به پیج‌‌‏های حامی این اعتراضات پیوسته‌‌‏اند. همچنین سامانه‌‌‏ای برای کمک به رانندگان برای هزینه‌های سوخت، غذا و سکونت ایجاد شده که موفق به جمع آوری مبالغ قابل توجهی شده است. اما در مقابل مقامات آنتاریو، طی حکمی در دادگاه موفق به مسدودسازی هشت میلیون دلار از پول‌های اهدایی به کاروان آزادی شدند.

مطالب دیگر:

افزایش بازداشت‌ها در مقر اعتراضات کاروان آزادی توسط پلیس اتاوا

سازمان ملل متحد به‌دلیل نفوذ پکن، نقض حقوق بشر چین را نادیده می‌گیرد

بلوکه شدن ۸ میلیون دلار از پول‌های جمع‌آوری شده برای کاروان آزادی توسط دادگاه کانادا

اخبار مرتبط