Search
Asset 2

سازمان غذا و دارو از افشای نتایج کالبد شکافی کسانی که پس از تزریق واکسن کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند، امتناع می‌کند

کالبدشکافی کسانی که پس از تزریق واکسن کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند، خواسته‌ای که سازمان غذا و دارو از آن امتناع می‌ورزد دلیلش نامشخص
(Joseph Prezioso/AFP via Getty Images)

سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده از انتشار نتایج کالبدشکافی کسانی که پس از تزریق واکسن کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند، امتناع می‌کند.

سازمان غذا و دارو می‌گوید نمی‌تواند پرونده‌های پزشکی را منتشر کند، اما یکی از حامیان ایمنی دارویی می‌گوید در صورت حذف اطلاعات شخصی، امکان انتشار نتایج کالبدشکافی وجود دارد.

زمانی‌که اپک‌تایمز از سازمان غذا و دارو خواست همه گزارش‌های کالبدشکافی مربوط به مرگ‌ومیرهای مرتبط با سامانه گزارش رویدادهای نامطلوب واکسن (VARES) را بر اساس قانون آزادی اطلاعات منتشر کند، با این امتناع مواجه شد.

زمانی‌که شخص پس از تزریق واکسن با رویداد نامطلوب یا مشکل سلامتی مواجه ‌شود، گزارش آن را به این سامانه ارسال می‌کند. سازمان غذا و دارو و نهادهای دیگر وظیفه بررسی این گزارش‌ها را بر عهده دارند. مقامات برای بررسی این گزارش‌ها، سوابق پزشکی آن فرد را درخواست و بررسی می‌کنند که شامل گزارش کالبدشکافی نیز می‌شود.

سازمان غذا و دارو از انتشار هر گونه گزارش، حتی نسخه‌های ویرایش‌شده آن‌ها، خودداری کرد.

سازمان غذا و دارو به قانون فدرال استناد می‌کند که اجازه می‌دهد در صورتی که نهادی «به‌طور منطقی پیش‌بینی کند که افشای اطلاعات به منافع مستثنی‌شده آسیب می‌رساند»، می‌تواند آن‌ها را مخفی نگه دارند و آن استثنا عبارت است از: «پرونده‌های پرسنلی یا پزشکی و پرونده‌های مشابهی که افشای آن‌ها به وضوح تجاوز بی‌دلیل به حریم خصوصی شخصی محسوب می‌شود.»

علاوه بر آن، مقررات فدرال انتشار «پرونده‌های پرسنلی، پزشکی و موارد مشابهی را که افشای آن‌ها نقض آشکار و غیرقانونی به حریم خصوصی افراد محسوب می‌شود» ممنوع می‌کند.

اپک‌تایمز در رابطه با این امتناع و هم‌چنین امتناع از انتشار نتایج تجزیه و تحلیل داده‌های گزارش‌های VAERS درخواست تجدیدنظر ارائه داده است.

«به راحتی قابل ویرایش هستند»

کیم ویتزاک، یکی از حامیان ایمنی دارویی که به عنوان عضو کمیته مشاوره داروهای روان‌پزشکی به سازمان غذا و دارو مشاوره می‌دهد، می‌گوید با ویرایش این گزارش‌ها و حذف اطلاعات شخصی موجود در آن‌ها، امکان انتشارشان وجود دارد

ویتزاک در ایمیلی به اپک‌تایمز گفت: «اطلاعات شخصی را می‌توان به راحتی بدون از دست رفتن اطلاعات بالقوه کالبدشکافی ویرایش کرد.»

ویتزاک یادآور می‌شود که مردم خودشان تصمیم می‌گیرند که نتایج کالبدشکافی را به سامانه گزارش رویدادهای نامطلوب واکسن بفرستند

«وقتی کسی تجربه‌اش را به  VARES می‌فرستند، از سازمان غذا و دارو می‌خواهد و انتظار دارد که آن را بررسی کند که شامل گزارش کالبدشکافی نیز می‌شود.»

کالبدشکافی معاینه فرد متوفی برای تعیین علت مرگش است.

ویتزاک می‌گوید: «کالبدشکافی می‌تواند بخش مهمی از تجزیه و تحلیل پس از مرگ را تشکیل دهد و با توجه به افزایش مرگ و میر پس از واکسیناسیون کووید۱۹، انجام آن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.»

سازمان غذا و دارو پاسخ می‌دهد

یکی از سخنگویان سازمان غذا و دارو با استناد به تعداد گزارش‌هایی که به VAERS ارسال شده‌اند، یادآور می‌شود که مرگ و میر پس از واکسیناسیون کووید۱۹ نادر است.

تا ۱۴ سپتامبر، ۱۶۵۱۶ گزارش مرگ پس از تزریق واکسن کووید۱۹ به این سامانه ارسال شده است. این در حالی است که تا ماه سپتامبر تقریباً ۶۱۶ میلیون دوز واکسن در ایالات متحده تزریق شده است.

این سخنگو از اعلام این‌که سازمان غذا و دارو اصلاً گزارش نتایج کالبدشکافی را منتشر می‌کند یا نه، خودداری کرد، اما به مقاله‌ای اشاره کرد که محققان سازمان غذا و دارو و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات‌متحده نوشته بودند.

این مقاله که مورد داوری قرار نگرفته است، تقریباً ۹۸۰۰ گزارش مرگ پس از واکسیناسیون کووید۱۹ را تجزیه و تحلیل می‌کند که از ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ تا ۱۷ نوامبر ۲۰۲۱ به VARES ارسال شده‌اند. محققان دریافتند که نرخ مرگ و میر گزارش‌شده کمتر از نرخ مرگ و میر کلی (بر اثر همه عوامل) است.

این محققان نوشتند: «روند مشاهده‌شده در نرخ‌های گزارش‌شده نشان‌دهنده همان روندهای شناخته‌شده قبلی مرگ و میر هستند. این یافته‌ها ارتباطی بین واکسیناسیون و افزایش کلی مرگ و میر نشان نمی‌دهند.»

محققان این نکته را یادآور شدند که بر اساس مطالعات قبلی، عوارض جانبی گزارش‌شده به VAERS از تعداد واقعی رویدادها کمتر است.

مطالب دیگر:

طرح جمهوری‌خواهان آمریکا برای تحریم رهبر جمهوری اسلامی و حلقه نزدیکان او حمایتی از سوی دموکرات‌ها دریافت نکرده است

کارشناس چین: آمریکا تهدیدات اطلاعاتی چین را نادیده می‌گیرد

ریست بزرگ؛ برنامه‌ای عظیم و بلندمدت با هدف نهایی کاهش جمعیت و فراانسان‌گرایی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی