Search
Asset 2

کالری‌ها، انرژی و طب چینی

طب سنتی چین
کالری‌ها، انرژی و طب چینی
طب سنتی چین
Shutterstock

دیدن بیمارانی که با کمبود انرژی دست وپنجه نرم می‌کنند، در کلینیک طب سوزنی من غیر معمولی نیست. بعضی‌ها خوب می‌خوابند ولی خسته بیدار می‌شوند. بعضی‌ها در طول روز خسته می‌شوند، دیگران در طول روز فرسوده هستند، در‌حالی‌که سایرین به‌‏طور یکنواخت از بام تا شام نا ندارند.

درباره انرژی آن‌ها سوال می‌کنم زیرا در طب چینی در مسائلی چون حرکت بدن، تبدیل خوراکی‌ها به مواد مغذی، محافظت از عوامل بیماری‌زای خارجی، گرم نگه داشته شدن و همه کارهای روزمره که می‌خواهید انجام دهید، انرژی مهم‌ترین بخش است.

وقتی که از بیماران خسته می‌پرسم چه می‌خورند، آن‌ها تقریبا همیشه می‌گویند مقدار زیادی سبزیجات و میوه‌های سالم می‌خورند. متاسفانه آن‌ها همه آن غذاهای خوب را خام می‌خورند که موجب می‌شود پایین بودن سطح انرژی در ایشان تشدید بشود. چگونه این رژیم ظاهرا شگفت‌انگیز تبدیل به یک مشکل می‌شود؟

در چین باستان می‌دانستند که وقتی شما انرژی خود را از غذاهایی که خوردید می‌گیرید، همزمان مقدار مشخصی انرژی برای هضم آن غذاها مصرف می‌کنید.

برای سال‌ها به بیمارانی که با خستگی یا مشکلات گوارشی دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌گویم که سبزیجات و میوه‌ها را بپزند تا هضم آن‌ها راحت‌‏تر بشود و انرژی کم‌تری مصرف بشود. علاوه بر این به ایشان توصیه می‌کنم که از غذاهای خیلی سرد پرهیز کنند، زیرا قبل از اینکه بدن بتواند این غذاها را به‌خوبی بشکند و هضم کند، باید آن‌ها را تا دمای خودش گرم کند. درحالیکه ممکن است دور از ذهن به نظر برسد، دانشمندان علوم غذایی حالا همین را می‌گویند.

غذای پخته، سلامت، تغذیه
اگر با خستگی دست و پنجه نرم می‌‏کنید، غذاهای خام برای شما مناسب نیستند. (Samira Bouaou/Epoch Times)

از لحاظ فنی یک کالری برابر با یک کالری است ولی برطبق مقاله اخیر در مجله معروف علمی «ساینتیفیک امریکن» معلوم شده که شمارش کالری که روی برچسب‌های خوراکی‌ها می‌‏بینیم فقط یک تخمین و برآورد است. در حقیقت دانشمندان تغذیه دریافته‌اند که مقدار انرژی جذب شده از مواد غذایی پیچیده‌‌‏تر از آن چیزی است که تصور می‌کردیم. مقدار واقعی کالری یک غذای مشخص می‌تواند بر اساس تعدادی از عوامل تغییر کند.

یک کالری در واقع یک روش علمی برای اندازه‌‌‏گیری مقدار انرژی موجود در غذا است. یک گرم چربی نُه کالری تامین می‌کند، زیرا به راحتی هضم می‌شود و مقدار انرژی بیشتری نسبت به یک گرم پروتئین(چهار کالری) که برای هضم سخت‌تر است، تامین می‌کند. به عبارتی دیگر، انرژی بیشتری برای هضم پروتئین مصرف می‌شود، بنابراین شما برای هضم مقداری انرژی ازدست می‌دهید و درنهایت کالری کمتری دریافت می‌کنید.

یک گرم فیبر فقط حدود دو کالری به شما می‌دهد، زیرا کار یا انرژی بیشتری برای هضم لازم دارد. یک گرم کربوهیدرات به شما چهار کالری می‌دهد، البته همه اینها تخمین هستند.

برای مثال، ازآنجا که گرما بخشی از کار هضم را برای ما انجام می‌دهد، غذاهای پخته شده کالری بیشتری نسبت به همان غذاها در حالت خام دارند.
علاوه بر این، برای هضم غذاهای حاوی فیبر زیاد انرژی بیشتری نسبت به غذاهای با فیبر کم لازم داریم. و باکتری‌های درون روده شما هم بر راندمان و اثربخشی هضم غذا تاثیر می‌گذارند، که آن هم بر میزان انرژی که شما از غذا می‌گیرید تاثیر می‌گذارد و به این معنی است که از یک غذای کاملا مشخص و مشابه هر شخص مقدار متفاوتی کالری دریافت می‌کند.

یکی از اصول اولیه در غذادرمانی چینی این است که رژیم غذایی ایده‌آل برای هر فرد متفاوت است. بنابراین برای یک بیمار یا شخصی که مشکلات گوارشی دارد، رژیم غذایی کاملا با یک شخص سالم متفاوت است.

در طب چینی غذاها براساس طبع سرد و گرمشان و تاثیرشان روی بدن انتخاب می‌شوند. ضمنا، اینکه غذاها چگونه پخته و ترکیب می‌شوند نیزبر میزان سلامتی و انرژی‌بخش بودن آن‌ها تاثیر دارد.

در انتها شمارش کالری غذاها یکسان نیست. اینکه چگونه یک غذای ویژه را بپزید و بدن شما چگونه آن را هضم کند بر میزان انژی جذب شده از آن غذا تاثیر می‌گذارد. اگر مشکل خستگی یا کمبود انرژی دارید، این‌ها راه‌هایی هستند که می‌توانید انرژی دریافتی از غذاهایی که میخورید را افزایش دهید.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی