logo_eet

کامالا هریس، تحت فشار برای بازدید از مرزهای جنوبی، گفت «در مقطعی» این سفر را انجام خواهد داد

کامالا هریس، معاون رئیس جمهور، که با فشار فزاینده‌ای برای بازدید از مرز ایالات متحده و مکزیک در بحبوحه افزایش مهاجرت غیرقانونی روبرو است،
(Jim Watson/AFP via Getty Images)

 کامالا هریس، معاون رئیس جمهور، که با فشار فزاینده‌ای برای بازدید از مرز ایالات متحده و مکزیک در بحبوحه افزایش مهاجرت غیرقانونی روبرو است، روز سه شنبه گفت که «در مقطعی» این سفر را انجام خواهد داد.

کامالا هریس، که تازه از سفر دو روزه‌ خود به گواتمالا و مکزیک بازگشته است، به دنبال فرار از انتقادات است. اجتناب او از سفر به مرز‌های جنوبی انتقادات شدیدی را در پی داشته؛ با وجود اینکه در ماه مارس توسط رئیس جمهور جو بایدن مامور شده است تا تلاش‌های رسیدگی به بحران مرز را هدایت کند.

قبل از اینکه روز سه شنبه به خبرنگاران در مکزیکو سیتی بگوید که سرانجام سفر را انجام خواهد داد، روز دوشنبه، او بازدید از منطقه مرزی را «ژست بزرگ» بی‌اهمیتی خواند.

هریس گفت: «من قبلاً به مرز رفته‌ام، دوباره هم خواهم رفت،» او افزود که تمرکز سفر وی به آمریکای میانه این است که «علل ریشه‌ای» را دریابد که مردم منطقه را وادار به ترک خانه‌های خود و مهاجرت به ایالات متحده می‌کند.

هریس، در حالی که سودمندی بازدید از مرز به چالش کشیده بود، گفت: «شما نمی‌توانید بگویید که به مرز اهمیت می‌دهید بدون اینکه به دلایل اصلی آن اهمیت دهید. فکر نمی‌کنم کسی ادعا کند که این کار راه حل باشد.»

هریس افزود: «اما هنگامی که در گواتمالا هستم و درگیر ریشه‌ مشکلات، فکر می‌کنم باید درباره آنچه در گواتمالا در حال رخ دادن است گفتگویی انجام دهیم.»

اظهارات «ژست بزرگ» کامالا هریس با واکنش سریع نماینده تونی گونزالس (جمهوری‌خواه، از تگزاس) روبرو شد، که در توییت روز سه شنبه گفت: «بازدید از مرز ما یک ژست بزرگ نیست. این کار به معنای بازدید از اجتماعاتی است که به دلیل رهبری غایب کاخ سفید آسیب می‌بینند.»

جمهوری‌خواهان مدت‌هاست که از کامالا هریس به دلیل بازدید نکردن از مرز انتقاد می‌کنند. فرماندار تگزاس، ایالتی که به شدت تحت تأثیر مهاجرت غیرقانونی قرار گرفته است، در ماه مارس، اندکی پس از آنکه هریس وظیفه رسیدگی به موج افزایش مهاجرت غیر‌قانونی از مرز را عهده‌دار شد، نامه‌ای به هریس ارسال کرد. او هریس را با لقب «تزار مرزی مسئول» مورد خطاب قرار داد و از هریس خواست در مورد اقداماتی که برای جلوگیری از سیل مهاجران غیرقانونی به کشور و پیگرد قانونی قاچاقچیان انسان انجام می‌شود شفاف سازی کند. او به سیاست‌های دولت حمله کرد و اذعان داشت این سیاست‌ها باعث «جرأت بخشیدن و ثروتمندسازی کارتل‌ها، قاچاقچیان، و قاچاقچیان انسان می‌شود که به عملیات جنایی خود با شدت بیشتری ادامه می‌دهند.»

ابوت در بیانیه‌ای اظهار داشت: «من از شما می‌خواهم که برای دیدن این بحران از مرز دیدن کنید و از دولت بایدن می‌خواهم که برای امنیت مرز، برخورد شدید با قاچاق انسان و جلوگیری از قاچاق و سؤاستفاده از کودکان، اقدامات سریعی انجام دهد.»

در مصاحبه‌ای در اخبار ان‌بی‌سی که روز سه شنبه پخش شد، از هریس در مورد انتقادات سوال شد، و لستر هولت از شبکه ان‌بی‌سی از او پرسید: «آیا شما برنامه‌ای برای بازدید از مرز ندارید؟»

«می‌دانید که به وقتش آنجا خواهیم رفت. ما قبلاً به مرز رفته‌ایم. بنابراین تمام این… تمام این چیزها در مورد مرز مسخره ‌است. ما قبلاً به مرز رفته‌ایم.»

وقتی هولت از او ایراد گرفت  «شما به مرز نرفته‌اید» هریس در جواب گفت «و من به اروپا هم نرفته‌ام. منظورم این است که… من نکته‌ای را که شما بیان می‌کنید درک نمی‌کنم. من اهمیت مرز را دستکم نمی‌گیرم.»

از دبیر مطبوعات کاخ سفید، جن پسکی، روز سه شنبه خواسته شد تا به نظر «ژست بزرگ» هریس بپردازد.

پساکی گفت: «ممکن است زمانی به مرز برود اما من هیچ سفری برای پیش‌نمایش یا پیش‌بینی یا هیچ جدول زمانی برای آن ندارم.»

او افزود: «وظیفه او همکاری با کشورها و رهبران مثلث شمالی [گواتمالا ، هندوراس و السالوادور] برای رسیدگی به دلایل اصلی، فساد و [و] اطمینان از همکاری ما برای رفع نگران‌های بشردوستانه است.»

پساکی همچنین گفت که دولت بایدن به توصیه‌های جمهوری‌خواهان درباره بحران مرز نیازی ندارد.

پساکی گفت: «ما راهنمایی و مشاوره خود را از آنها نمی‌گیریم. اما اگر سازنده باشد و بازدید او ]هریس[ از مرز باعث پیشرفتی شود، مطمئناً ممکن است این کار را انجام دهد.»

مطالب دیگر:

ایمیل‌ها نشان می‌دهند که چگونه مقاله‌های تأثیرگذاری نوشته شده‌اند که نظریه منشا طبیعی کووید۱۹ را مطرح کردند

با کاهش تقاضای مردم آمریکا برای دریافت واکسن کرونا، هدف بایدن برای واکسیناسیون تا چهارم ژوئیه در معرض خطر است 

 درخواست سناتورهای جمهوری‌خواه از مارشال‌های آمریکا برای افشای اسناد مربوط به سفرهای قضات دادگاه عالی

اخبار مرتبط