logo_eet

آخرین به‌روز رسانی از اعتراضات کامیون‌داران در کانادا

کامیون‌داران این پلت‌‌‏فرم پیش‌‌‏تر اعلام کرده بود که کمک ده میلیون دلاری را که برای کمک به اعتراضات کامیون‌داران جمع شده، مصادره کرده است و
تظاهرکنندگان در اعتراضات کاروان آزادی علیه دستورات و محدودیت‌های کووید19 در اتاوا در 31 ژانویه 2022 شرکت کردند. (Jonathan Ren/The Epoch Times)

پلت‌فرم جمع‌‌‏آوری کمک‌‌‏های مالی گوفاندمی GoFundMe روز ۵ فوریه و پس از دریافت بازخورد‌‌‏های شدید از جهت‌‌‏های مختلف، اعلام کرد که به طور خودکار کمک‌‌‏های مالی را که به کاروان کامیون‌داران در کانادا در اعتراض به دستورات واکسن کووید-۱۹ پرداخت شده به کمک کنندگان بازپرداخت می‌‌‏کند.

این پلت‌‌‏فرم پیش‌‌‏تر اعلام کرده بود که کمک ده میلیون دلاری را که برای کمک به اعتراضات کامیون‌داران جمع شده، مصادره کرده است و در اختیار آنان قرار نخواهد داد؛ در عوض می‌خواهد آن را به خیریه‌ها بدهد.

روز شنبه ۵ فوریه تعداد معترضان در اتاوا، پایتخت کانادا نسبت به شروع اعتراضات در هفته گذشته افزایش یافت. همچنین هزاران نفر در این روز در نزدیکی مجلس انتاریو در تورنتو تجمع کردند تا اعتراض خود را به قرنطینه‌‌‏ها و دستورات اجباری کووید-۱۹ اعلام کنند، زیرا پلیس دسترسی وسایل نقلیه به این منطقه را مسدود کرده است.

این اعتراض یکی از چندین اعتراض در سراسر کانادا به عنوان بخشی از یک جنبش بزرگ علیه محدودیت‌های کووید -۱۹بود که در ابتدا توسط اعتراض کاروان کامیون‌داران برای آزادی آغاز شد و از ۲۹ ژانویه در اتاوا ادامه دارد.

در عین حال در شهر وینیپگ کانادا، یک جیپ با سرعت بالا و به طور عمدی به جمع معترضان  برخورد و چهار نفر را مجروح کرد. پلیس بعد از گریز راننده از محل، راننده را دستگیر می‌‌‏کند.

سازمان‌دهندگان اعتراضات «کاروان آزادی» در اتاوا، در پایان هفته اول این اعتراضات، اعلام کردند هنوز هیچ‌یک از مقامات دولتی در هیچ سطحی مستقیماً با آنان صحبت نکرده‌اند. این در حالی است که نخست‌وزیر جاستین ترودو هنوز اعلام نکرده در نظر دارد چنین مذاکراتی را انجام دهد یا خیر اما گفته بود برای اجرای دستورالعمل واکسیناسیون اجباری مصمم خواهد ماند.

تامارا لینچ که سازمان‌دهنده این اعتراضات است، سوم فوریه در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: «تاکنون هیچ‌یک از مقامات فدرال، استانی یا شهری مستقیماً با ما صحبت نکرده‌اند. به جای آن از شما، یعنی رسانه‌ها، بهره می‌گیرند تا ما را نژادپرست، زن‌ستیز و حتی تروریست معرفی کنند … من به‌عنوان زنی کانادایی، مادر و مادربزرگ، احساس می‌کنم مورد اهانت قرار گرفته‌ام. واقعیت این است که اعضای این جنبش آزادی، شهروندان عادی صلح‌دوست و قانون‌مدار طبقات مختلف هستند که از بی‌احترامی و زورگویی دولت به ستوه آمده‌اند.»

این پلت‌فرم جمع‌آوری کمک‌های مالی، چهارم فوریه طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود: «پس از بررسی مدارک مربوطه و گفت‌وگوهای مختلف با مقامات اجرایی محلی و شهری، اکنون به این نتیجه رسیده‌ایم که این جمع‌آوری کمک‌های مالی شرایط خدمات ما را نقض می‌کند (شرط ۸، که ترویج خشونت و آزار و اذیت را ممنوع می‌کند) و از پلت‌فرم حذف شده است.»

سرپرست گروه حقوقی سازمان‌دهندگان اعتراضات «کاروان آزادی» در اتاوا می‌گوید ادعای گوفاندمی مبنی بر خشونت‌آمیز و غیرقانونی بودن این جنبش اعتراضی بی‌اساس است.

جان کارپِی، رئیس مرکز عدالت برای آزادی‌های قانون اساسی به اپک تایمز گفت: «این چرخشی سیاسی است. می‌‌‏خواهم ببینم چه شواهدی دارند؛ چون مطرح کردن چنین ادعایی آسان است. سازمان‌دهندگان این تظاهرات، آن را مسالمت‌آمیز می‌دانند و اعتراض مسالمت‌آمیز جزو آزادی‌های قانون اساسی است. علاوه بر این وسایل نقلیه می‌توانند آزادانه در اتاوا حرکت کنند؛ برای مثال اخیراً یک خودروی اورژانس توانسته بود به‌سرعت در خیابان‌ها بچرخد زیرا کامیون‌ها به خوبی در کنار پارک شده‌اند.»

تظاهرات کاروان کامیون‌داران در ابتدا در اعتراض به دستورالعمل دولت فدرال مبنی بر الزام واکسیناسیون کووید۱۹ همه کامیون‌دارانی که می‌خواهند از مرز ایالات متحده و کانادا عبور کنند، آغاز شد. این اعتراض به جنبشی بزرگ تبدیل شد زیرا بسیاری از مردم به آنان پیوستند تا به مخالفت با تمام دستورالعمل‌ها و محدودیت‌های کووید۱۹ بپردازند و از طریق پلت‌فرم گوفاندمی، ۱۰ میلیون دلار کانادا برای حمایت از این اعتراضات جمع‌آوری شد.

معترضان تا ۲۹ ژانویه از نقاط مختلف کانادا به اتاوا رفتند. بسیاری از آنان می‌گویند تا زمانی‌که دولت دستورات کووید۱۹ را لغو نکند، در پایتخت خواهند ماند.
کارپی گفت: «کامیون‌داران قصد دارند تا زمانی‌که حقوق و آزادی‌های منشور ما احیا نشود، آن‌جا بمانند. ۲۳ ماه است که خبری از آن‌ حقوق و آزادی‌ها نیست. هیچ مبنای منطقی، علمی یا پزشکی برای ادامه این محدودیت‌ها وجود ندارد.»

او با اشاره به ادعای مقامات در اوایل همه‌گیری مبنی بر این‌که باید برای جلوگیری از گسترش کووید۱۹ دو هفته قرنطینه کنند، افزود: «این دو هفته فرصت برای هموار کردن شیب منحنی، خیلی طول کشیده است.

کارپی گفت گروهش در حال بررسی این پرونده و تصمیم‌گیری در مورد مراحل بعدی خواهد بود.

مطالب دیگر:

ترامپ در مصاحبه اختصاصی با اپک تایمز درباره خروج آمریکا از افغانستان صحبت کرد

خبرنگاری در حین پوشش زنده اخبار المپیک زمستانی پکن مورد تهاجم نیروهای امنیتی قرار گرفت

سند تأیید واکسن مدرنا توسط سازمان غذا و دارو از وب‌سایت این نهاد برداشته شد

اخبار مرتبط