Search
Asset 2

کانادا دو فضانورد جدید استخدام می‌‌‏کند / شانس خود را برای رفتن به فضا امتحان کنید

منظره‌ای ازمریخ که بااستفاده تلسکوپ فضایی هابل ناسا از زمین گرفته‌شده (ناسا)
منظره‌ای ازمریخ که بااستفاده تلسکوپ فضایی هابل ناسا از زمین گرفته‌شده (ناسا)
منظره‌ای ازمریخ که بااستفاده تلسکوپ فضایی هابل ناسا از زمین گرفته‌شده (ناسا)
منظره‌ای ازمریخ که بااستفاده تلسکوپ فضایی هابل ناسا از زمین گرفته‌شده است. (ناسا)

 

ایرانیان ساکن کانادا، اگر تاکنون سوار سفینه‌‌‏های فضایی نشدید یا شناور در فضا زمین را از دور مشاهده نکردید، الان وقت آن است که شانس خود را امتحان کنید. دولت فدرال کانادا از استخدام دو فضانورد جدید خبر داده است.

«نویب بینس»، در یک کنفرانس مطبوعاتی در موزه هوا و فضا در اتاوا گفت: «فضانوردان ما افتخار ملی کانادا بوده‌‌‏اند. اگر آرزو دارید که به فراتر از سیاره‎مان بروید، حالا شانس این را دارید که این رویا را به واقعیت تبدیل کنید.»

بینس صحبتی درباره مقصد سفر که به ماه یا مریخ باشد اشاره‌‌‏ای نکرد.

از افراد داوطلب از ۱۷ ژوئن در وب سایت آژانس فضایی کانادا دعوت به عمل آمده است و درخواست‌‌‏ها تا ۱۵ آگوست پذیرفته می‌‌‏شود.

فرآیند دقیق انتخاب افراد

آژانس می‌‌‏گوید که به دنبال انتخاب افرادی با «پس زمینه‌‌‏های علمی در بخش علم و فن آوری، سلامت جسمی بسیار خوب و طیف گسترده‌‌‏ای از کیفیت و مهارت‌‌‏های فوق‌‌‏العاده است.»

اما «سنت ژاک»، فضانورد گفت: «مهم ترین عامل این است که شخصیت فرد داوطلب تحت فشار چگونه است.»

Parvaneh Laser2

افراد پس از انتخاب دور اول سپس در یک «فرآیند انتخاب دقیق» به مدت تقریبا یک سال که شامل امتحانات، مصاحبه‌‌‏ها و گروهی از آزمایش‌‌‏های آمادگی جسمانی و روانی می‌‌‏شود، شرکت خواهند کرد.

ژاک درباره این امتحانات گفت که «شما را به زانو در خواهند آورد و شما را تا نهایت استعدادتان می‌‌‏آزمایند.» هر آزمون چالش نهایی است تا ببیند چه چیزی ارائه می‌‌‏دهید و سپس هنگامی که شما کاملا خسته شدید، آنگاه آزمون واقعی آغاز می‌‌‏شود.»

هانسن گفت که او همیشه می‌‌‏خواست فضانورد شود و پس از اینکه در اخبار از استخدام آژانس فضایی کانادا آگاه شد، فکر می‌‌‏کرد که احتمالا  پذیرفته نخواهد شد.

او می‌‌‏گوید که متقاعد شده بود که می‌‌‏تواند این کار را انجام دهد، اما از لحاظ آماری، در واقع هیچ راهی نداشته که وی انتخاب شود. او متقاضیان را تشویق کرد که خود را باور داشته باشند و بهترین کارشان را نشان دهند.

آخرین بار در سال ۲۰۰۹ کانادا اقدام به استخدام فضانوردان جدیدی کرد. سنت ژاک از شهر کبک و هانسن از لندن، انتاریو در آن دوره انتخاب شدند که هر دو از آن زمان آموزش دیدند اما در فضا پرواز نکردند.

دولت کانادا در ماه مه اعلام کرد سنت ژاک، ۴۶ ساله برای پرواز با یک موشک روسی سایوز برای ایستگاه فضایی بین‌‌‏المللی در نوامبر ۲۰۱۸ آماده می‌‌‏شود و هانسن، ۴۰ ساله انتظار می‌‌‏رود که برای رفتن به فضا تا سال ۲۰۲۴ در لیست رزرو قرار داده شده است.

با وجود اینکه هانسن هنوز در فضا پرواز نکرده است، او گفت که «فراتر از رویایش» را تجربه کرده است و دوره‌‌‏های آموزشی‌‌‏اش به طور مثال زندگی در زیر اقیانوس به مدت یک هفته پر از تجربه‌‌‏های شگفت انگیز بوده است.

وی همچنین گفت: «فقط تصور کنید که چگونه روزی پس از ترک سیاره‌‌‏مان با دیدن زمین از فضا، هیجان زده می‌‌‏شوید.»

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی