Asset 2

کانادا -مردی که صندوق‌‌‏های روزنامه اپک‌‏تایمز را تخریب و پر از آشغال می‌‌‏کرد بازداشت شد

تصویر فابیو گوئرری در بیرون از دادگاه آنتاریو روز ۲۶ آگوست ۲۰۱۹. پلیس وی را به جرم به تخریب صندوق های حاوی روزنامه اپک تایمز بازداشت کرد. (NTD Television )
تصویر فابیو گوئرری در بیرون از دادگاه آنتاریو روز ۲۶ آگوست ۲۰۱۹. پلیس وی را به جرم به تخریب صندوق های حاوی روزنامه اپک تایمز بازداشت کرد. (NTD Television )
تصویر فابیو گوئرری در بیرون از دادگاه آنتاریو روز ۲۶ آگوست ۲۰۱۹. پلیس وی را به جرم به تخریب صندوق های حاوی روزنامه اپک تایمز بازداشت کرد. (NTD Television )

 

پلیس تورنتو موفق شد هفته گذشته مردی را بازداشت کند که به مدت چندین ماه اقدام به خرابکاری و آسیب رساندن به صندوق‌‏های حاوی روزنامه های انگلیسی اپک تایمز در اماکن مختلف می‌‏کرد.

بازرس پلیس، کوری جونز تشریح کرد که این فرد با نام فابیو گوئرری، پنجاه ساله، دوشنبه هفته قبل، با کمک مشاهده و نظارتی که خود کارکنان روزنامه و با همکاری پلیس انجام دادند، شناسایی شد.

این مقام پلیس افزود، متهم پس از شناسایی اقدام به فرار کرد که پلیس پس از یک تعقیب و گریز وی را دستگیر کرد.

به گفته کارکنان روزنامه مستقل اپک تایمز، چندین ماه است که بیش از هفتاد صندوق حاوی این روزنامه هدف سرقت و تخریب قرار می‌‏گیرد. به طوری که روزنامه‌‏های داخل آن دزدیده شده، به صندوق آسیب رسانده می‌‏شود و داخل آن پر از زباله و مدفوع سگ می‌‏شود. این در حالی است که به صندوق مربوط به دیگر نشریات آسیبی نمی‌‏رسد.

در ابتدا فقط جعبه‌‏های نسخه انگلیسی مورد هدف قرار می‌‏گرفت، اما بعداً نسخه چینی نیز با سرقت و خرابکاری روبرو شد.

سیندی گو، ناشر و مسئول اپک تایمز در کانادا گفت که این اعمال خرابکارانه آسیب زیادی به کسب کار و فعالیت این روزنامه در این ناحیه زد. چرا که روزنامه‌‏ها به دست مشترکین نمی‌‏رسید و کارکنان نیز مجبور بودند برای نظارت بر صندوق‌‏ها و تعمیر و پاکسازی آنها، و دوباره پر کردن آنها وقت زیادی صرف کنند.

سیدنی گو می‌‏گوید که این عملیات خرابکارانه از ماه آوریل آغاز شد. یعنی زمانی که اپک تایمز اقدام به پوشش ویژه خبری روی مسائل مربوط به نقض حقوق بشر در چین کرد.

وی افزود از ماه دسامبر سال گذشته، ما گزارش‌‏هایی موشکافانه در مورد شرکت چینی هوآوی و ارتباط آن با رژیم چین منتشر کردیم. پس از آن پنج هفته پوشش خبری درباره استفاده از شکنجه در چین ارائه دادیم و این مصادف بود با بازداشت آقای کووریگ، شهروند آمریکایی در چین، که مورد شکنجه نیز قرار گرفت.

به گفته خانم سیدنی گو، اقدامات خرابکارانه یا مداخله در فعالیت‌‏های این روزنامه در سایر شهرها و کشورها نیز رخ داده است و این گویای یک برنامه سازمان یافته جهت آسیب وارد کردن به این رسانه است.

موارد مشابه خرابکاری علیه اپک تایمز

اپک تایمز در سال ۲۰۰۰  در ایالات متحده تأسیس شد و نسخه کانادایی آن، اواخر همان سال آغاز به کار کرد. این رسانه هم اکنون در بیست و سه کشور دنیا به زبان‌‏های گوناگون در حال انتشار است.

مطالب این رسانه عمومی است و شامل مطالب متنوعی می‌‏شود، اما توجه ویژه‌‏ای به موضوعات مربوط به چین دارد. از جمله سرکوب و نقض گسترده حقوق بشر توسط رژیم کمونیستی چین و تلاش این کشور برای نفوذ به سایر کشورها.

از همان روزهای نخست، در مناطق مختلف دنیا، موارد متعددی از خرابکاری علیه این رسانه گزارش شد.

روز نوزده آگوست سال جاری، در کوئینز واقع در نیویورک، صندوق‎های روزنامه اپک تایمز هدف تخریب و حتی آتش زدن قرار گرفت و پیش‌‏تر از آن یک مرد در این خصوص بازداشت شد.

هوآنگ وانکینگ، معاون سردبیر نسخه چینی اپک تایمز می‌‏گوید در مواردی که خبرهای مربوط به چین بیشتر است، نظیر پوشش اعتراضات طرفداران دموکراسی در هنگ کنگ، این گونه خرابکاری‌‏ها بیشتر دیده می‌‏شود.

وی می‌‏گوید حزب کمونیست چین از گزارش دهی ما ترسیده است.

در کانادا، علاوه بر تورنتو، موارد متعددی از خرابکاری در ونکوور وجود داشته است. مخصوصا از زمانی که گزارش دهی در خصوص هوآوی شدت گرفته است. در کلگری در ماه‌‏های اخیر خرابکاران اقدام به سرقت روزنامه از داخل تعداد زیادی از صندوق‌‏ها کرده‌‏اند.

در سال ۲۰۰۶، چهار مرد ناشناس وارد دفتر اپک تایمز در هنگ کنگ شدند و پس از شکستن درب شیشه ای ورودی، خساراتی را به داخل دفتر وارد کردند.

در آن زمان، دبیرکل فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران طی بیانیه‌‏ای در این باره گفت « رهبران مستبد چین یک سیاست منظم از ارعاب و سانسور علیه صداهای دگراندیشان و رسانه های مستقل، در داخل و خارج از کشور دارند. »

سال گذشته در نشستی که توسط خانه آزادی برگزار شد کارشناسان مواردی از خرابکاری و مداخلات عوامل حکومت چین در رسانه های خارج از چین را بر شمردند و معتقد بودند که حزب کمونیست چین تلاش می‌کند در رسانه‌های خارج از چین نیز نفوذ کند و در آنجا هم مانند داخل، تبلیغات خود را گسترش دهد و صداهای مخالف را سرکوب کند. ( بیشتر بخوانید : چگونه پکن رسانه‌های خارج از چین را کنترل می‌کند )

در این نشست به مورد « لی یوآن »، مسئول امور فنی روزنامه اپک‌تایمز اشاره شد که چطور در سال ۲۰۰۶ توسط سه مرد مورد حمله قرار گرفت. آنها درحالی که به تفنگ و چاقو مسلح بودند به خانه لی در حومه آتلانتا وارد شدند، دست‌ها، پاها و چشمانش را بستند. وی را مورد ضرب و شتم قرار دادند و سه لپ‌تاپ از خانه‌اش سرقت کردند.

همچنین در این نشست « جان جکی‌لک »، از مسئولین اپٔک تایمز، فهرستی طولانی از حملات و مداخلاتی را که متحمل شده‌اند را منتشر کرد.

وی گفت « انواع مختلفی از حملات سایبری را تحمل می‌کنیم. تقریباً هر هفته مورد حمله قرار می‌گیریم. هنگامی که در سال ۲۰۰۰ روزنامه اپک‌تایمز تأسیس شد،‌ تعداد زیادی از مردم داخل چین برای این روزنامه مطلب می‌فرستادند. تقریباً در عرض یک ماه دستگیر شدند و ده نفر از آنان به مدت ۳ تا ۱۰ سال به حبس محکوم شدند. یکی از آنها به نام یانگ تونگیان، در تاریخ ۷ نوامبر ۲۰۱۷، پس از ۱۲ سال در زندان فوت کرد. »

سیندی گو، ناشر و مسئول اپک تایمز در کانادا، در انتها معتقد است که موارد متعدد خرابکاری و حمله به اپک تایمز، در نتیجۀ ترسی است که آنان از عملکرد این نشریه دارند و این روش ها نمی تواند مانع گزارش دهی صادقانه اپک تایمز شود.

مطالب دیگر:

یک استان در کانادا اقدام به تعطیلی مؤسسات کنفسیوس در مدارس می‌کند

زنی که زندگی‌‌‌‏اش را به سرطان پوست باخت، آرزو داشت که هرگز این یک کار را انجام نمی‌‌‌‏داد

دولت آمریکا از چین خواست اشتباه سرکوب تیان‌آن‌من را تکرار نکند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی