Search
Asset 2

ابزار نگرانی قاضی ارشد سابق چین پیرامون محاکمه دو شهروند کانادایی در چین

کانادا لی جیان‌‌‌‏فنگ، قاضی سابق در چین و ساکن ونکوور با توجه به رفتارهای قبلی رژیم کمونیست چین، درباره محاکمه کووریک و اسپاوور در روزهای
لی جیان‌‌‌‏فنگ، قاضی سابق چین در حال سخنرانی در مراسم یادبود چهارم ژوئن ۱۹۸۹، روز کشتار میدان تیان‌‌‌‏آن‌‌‌‏من - ونکوور، ۴ ژوئن ۲۰۱۶ (The Epoch Times)

مارک گارنو، وزیر امور خارجه کانادا روز ۱۷ مارس در یک بیانیه گفت که طبق اطلاعیه‌‌‌‏ای که به دست سفارت کانادا در چین رسیده، جلسات دادرسی برای مایکل اسپاوور و مایکل کووریگ به ترتیب در روزهای ۱۹ و ۲۲ مارس برگزار خواهد شد.

گارنو گفت که مقامات کانادایی «به دنبال ادامه دسترسی کنسولی» به این دو شهروند کانادایی بوده و به دلیل نگرانی‌‌‌‏های مربوط به حریم خصوصی، امکان ارائه اطلاعات بیشتر را ناممکن خواند.

لی جیان‌‌‌‏فنگ، قاضی سابق در چین و ساکن ونکوور با توجه به رفتارهای قبلی رژیم کمونیست چین، درباره محاکمه کووریک و اسپاوور در روزهای آینده ابراز نگرانی کرد.

لی در مصاحبه با اپک تایمز گفت: «برای بررسی پرونده‌‌‌‏های حقوقی در چین، هرگز نباید سیستم قضایی این کشور را درنظر بگیرید، چراکه سیستم سیاسی این کشور تعیین کننده نهایی است».

او ادامه داد: «من چندین سال را در دادگاه‌‌‌‏های این کشور گذراندم و درباره آن آگاهی کامل دارم».

 لی در گذشته مدیر بخش آموزشی دفتر دادگستری شهر نینگده (واقع در استان فوجیان) بوده، و پس از آن نیز سمت قاضی ارشد دادگاه اقتصادی در دادگاه عمومی خلق استان فوجیان را بر عهده داشته است. او همچنین یک مسیحی است که فعالیت‌‌‌‏های مخفیانه‌‌‌‏ای را برای پشتیبانی از اقشار آسیب‌‌‌‏پذیر و فعالان حقوق بشر انجام می‌‌‌‏داد. لی در سال ۲۰۰۲ به اتهام ساختگی حمل سلاح به ۱۶ سال زندان محکوم شد. او پس از گذراندن ۱۱ سال زندان آزاد شد و در نهایت به عنوان پناهنده به کانادا سفر کرد.

لی گفت از آنجا که دستگیری کووریگ و اسپاوور یک اقدام تلافی جویانه در قبال دستگیری منگ وانژو – مدیر اجرایی شرکت هوآوی – در کانادا بوده است، تمام تصمیمات دادگاه نیز بازتاب‌دهنده اراده حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) خواهد بود.

او اضافه کرد: «با توجه به ذات مبهم و غیرشفاف سیستم قضایی چین، آنها می‌‌‌‏توانند افراد را با هر اتهامی محکوم کنند». او ادامه داد که حکم دادگاه احتمالا سنگین خواهد بود و نگرانی‌‌‌‏هایی را نیز درباره طرز برخورد مقامات با زندانی‌‌‌‏ها ابراز کرد.

لی گفت که با توجه به تجربیات پیشین، کووریگ و اسپاوور احتمالا مجبور به اعتراف اجباری در مقابل دوربین خواهند شد. در تعدادی از پرونده‌‌‌‏های مرتبط با افراد خارجی در چین، گزارشاتی از اجبار این افراد به ارائه اعترافات تلویزیونی آمده است.

پیتر دالین، فعال حقوق بشر اهل سوئد در سال ۲۰۱۶ به مدت سه هفته زندانی شد، و در برابر دوربین‌‌‌‏ها به دخالت در امنیت ملی اعتراف کرد. دالین از کانادا و سایر کشورها درخواست کرده است تا مجوز فعالیت شبکه‌‌‌‏های «سی‌‌‌‏جی‌‌‌‏تی‌‌‌‏ان» و «سی‌‌‌‏سی‌‌‌‏تی‌‌‌‏وی-۴» را لغو کنند؛ دو شبکه تلویزیونی دولتی چین که اعترافات اجباری و نادرست او را مخابره کردند.

در یک مورد دیگر پیتر هامفری، شهروند بریتانیایی که برای بررسی موارد رشوه در چین استخدام شده بود توسط دولت چین دستگیر شد، و سپس شبکه سی‌‌‌‏جی‌‌‌‏تی‌‌‌‏ان اعترافات او به ارتکاب جرم را پخش کرد. شرکت مخابرات بریتانیا پخش تصاویر اعترافات هامفری توسط سی‌‌‌‏جی‌‌‌‏تی‌‌‌‏ان را در زمان دستگیری او در چین «غیر منصفانه» خواند.

لی ادامه داد که یکی دیگر از احتمالات در پرونده اسپاوور و کووریک، عدم رسیدگی به پرونده و نامعلوم بودن آزادی این دو فرد تا زمانی است که وضعیت پرونده منگ در کانادا مشخص شود.

کووریگ و اسپاوور در دسامبر سال ۲۰۱۸ در چین، و کمی پس از درخواست استرداد منگ از سوی ایالات متحده و دستگیری او توسط مقامات کانادایی دستگیر شدند. منگ به اتهام کلاهبرداری و نقض تحریم‌‌‌‏های ایران تا زمان رسیدگی به پرونده در یکی از عمارت‌‌‌‏های خود در ونکوور تحت بازداشت خانگی خواهد بود.

این دو شهروند کانادایی به صورت رسمی در ژوئن سال ۲۰۲۰ به جاسوسی متهم شدند.

مطالب دیگر:

ترامپ: لایحه اصلاح انتخاباتی H.R.1، فاجعه‌ای برای آمریکا خواهد بود

روسیه پس از اظهارات بایدن درباره پوتین، سفیر خود در ایالات متحده را فراخواند

مدیرعامل مای‌پیلو: اپلیکیشن جدیدم، مکانی امن برای کسانی است که از پلتفرم‌های یوتیوب و توییتر حذف شده‌اند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی