Asset 2

کانال تلویزیونی دیزنی هنگ کنگ قسمت میدان تیان آنمن در سریال «سیمپسون‌ها» را حذف می‌کند

(Alberto E. Rodriguez/Getty Images)
(Alberto E. Rodriguez/Getty Images)

به نظر می‌رسد قسمتی از سریال «سیمپسون‌ها» که سانسور حزب کمونیست چین را مورد انتقاد قرار می‌دهد، از کانال تلویزیونی تازه راه‌اندازی شده دیزنی در هنگ کنگ حذف شده است.

کانال دیزنی پلاس که این ماه کار خود را در هنگ کنگ شروع  کرده است، همه قسمت‌های این سریال را پخش کرد به غیر از فصل ۱۶، قسمت ۱۲، که برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ پخش شد و در آن به قتل‌عام دانشجویان توسط حزب کمونیست چین در میدان تیان‌آن‌من در سال ۱۹۸۹ اشاره می‌کند.

وقایع ۳ و ۴ ژوئن ۱۹۸۹ پس از اینکه سربازان حزب کمونیست چین به دستور رژیم علیه فعالان دموکراسی‌خواه در میدان تیان‌آن‌من در پکن آتش گشودند، احتمالاً منجر به مرگ صدها یا حتی هزاران انسان بی‌گناه شد.

در قسمت حذف شده، خانواده سیمپسون از پکن بازدید می‌کنند و جسد مومیایی شده رهبر سابق حزب کمونیست چین، مائو تسه تونگ را نشان می‌دهد که هومر سیمپسون او را «فرشته کوچکی که ۵۰ میلیون نفر را کشته است» می‌نامد.

طرفداران این سریال به سرعت متوجه شدند که دیزنی پلاس از قسمت ۱۱ به ۱۳ می‌پرد و قسمتی با عنوان “Goo Goo Gai Pan” را حذف می‌کند، که در آن یک پلاکارد طنزدر داخل میدان تیان آنمن را نشان می‌دهد که روی آن به‌ کنایه نوشته شده بود «در این محل، در سال ۱۹۸۹، هیچ اتفاقی نیفتاد.»

طبق گفته مطبوعات آزاد هنگ کنگ، بینندگان با فعال کردن ابزارهای دور زدن فیلترینگ اینترنت، می‌توانند به این قسمت دسترسی پیدا کنند.

اپک تایمز برای اظهار نظر با دیزنی و دفتر اداره ارتباطات هنگ کنگ تماس گرفته است.

این اتفاق در بحبوحه تشدید نگرانی‌ها در مورد سانسور در هنگ کنگ رخ داده است. در ژوئن ۲۰۲۰، پکن قانون امنیت ملی گسترده خود را اعمال کرد، که تصریح می‌کند که مجرمان، در صورت محکومیت، می توانند مادام العمر به زندان بیفتند. این قانون به پکن قدرت گسترده‌ای می‌دهد تا افراد را با هرگونه اتهامی از جمله تجزیه طلبی، خرابکاری، تروریسم و ​​تبانی با نیروهای خارجی هدف قرار دهد.

در ۱۵ سپتامبر، ۹ فعال دموکراسی هنگ کنگ به جرم شرکت در مراسم شمع افروزی در سال ۲۰۲۰ به مناسبت بزرگداشت دانشجویان قتل عام شده در میدان تیان آنمن چین، به حبس از ۶ تا ۱۰ سال محکوم شدند.

سه نفر دیگر به اتهام شرکت در تجمع غیرمجاز در پارک ویکتوریا در تاریخ ۴ ژوئن ۲۰۲۰ به حبس تعلیقی محکوم شدند.

مطالب دیگز:

میدان تیان‌آن‌من، نماد سرکوبگری حزب کمونیست چین

همزمان با جلسه شی با مقامات عالی‌رتبه، تایوان جنگنده‌های خود را برای اخطار به هواپیماهای چین اعزام کرد

سازمان بهداشت جهانی توضیح می‌دهد که چرا هنگام نام‌گذاری سویه جدید کووید۱۹ اومیکرون، از حرف «شی» صرفنظر کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی