Search
Asset 2

وکیل ترامپ استیضاح وی را استفاده از سلاح سیاسی برای ممانعت از کاندیداتوری مجدد ترامپ دانست

کاندیداتوری مجدد ترامپ این کاری تقریباً غیر دموکراتیک است. آیا می‌توانید سیلی را که به صورت ۷۵ میلیون رأی‌دهنده یا بیشتر می‌خورد را تصور کن
(Pete Marovich/Pool/Getty Images)

دیوید شوئن، یکی از وکلای مدافع استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا گفت که دموکرات‌ها از روند استیضاح به عنوان «سلاحی» استفاده می‌کنند تا مانع کاندیداتوری مجدد ترامپ شوند.

شوئن روز دوشنبه در گفتگو با فاکس نیوز گفت «این استیضاح یک سلاح سیاسی است. من فکر می‌کنم این هم بدترین رویه قانونی است که در طول زندگی‌ام دیده‌ام. این در حالی است که کشور را از هم پاشیده است و ما به چنین چیزی احتیاج نداریم.»

شوئن گفت که قانونگذاران دموکرات از ابتدای دوره ریاست جمهوری ترامپ خواستار استیضاح وی بودند و دادگاه پیش رو او آخرین تلاش آنها برای هدف قرار دادن وی و همچنین اجرای برنامه‌های خود برای جلوگیری از کاندیداتوری مجدد ترامپ برای ریاست جمهوری است.

شوئن گفت «این کاری تقریباً غیر دموکراتیک است. آیا می‌توانید سیلی را که به صورت ۷۵ میلیون رأی‌دهنده یا بیشتر می‌خورد را تصور کنید؟»

وی افزود «افراد منصف از روند استیضاح حمایت نمی‌کنند و سعی نمی‌کنند شخصی را برای نامزدی منع کنند.»

مجلس تحت کنترل دموکرات ها در ۱۳ ژانویه با ۲۳۲ رأی موافق در مقابل ۱۹۷ رأی مخالف، به استیضاح ترامپ رأی موافق دادند و ادعا شد که رئیس جمهور «یک شورش» را تحریک کرده است که باعث تجاوز به کنگره در ششم ژانویه شد.

این استیضاح که در یک جلسه هفت ساعته تکمیل شد، و به دلیل مصلحت اندیشی و عدم تشریفات قانونی توسط جمهوری خواهان مورد انتقاد قرار گرفته است. در همین حال، این سوال مطرح است که آیا دادرسی سنا که از  ۸ فوریه آغاز می‌شود مطابق با قانون اساسی است، و  بحث داغی را میان کارشناسان و قانونگذاران حقوقی ایجاد کرده است.

افرادی که استدلال می‌کنند این دادگاه خلاف قانون اساسی است، به تفسیری از ماده ۲ بخش ۴ قانون اساسی ایالات متحده استناد می‌کنند که با توجه آن می‌گویند استیضاح برای دارندگان مناصب فعلی است و از آنجا که ترامپ قبلاً از سمت خود خارج شده است صلاحیت سنا یا اختیارات برای برگزاری دادگاه استیضاح در ۲۰ ژانویه یعنی زمانی که دوره کار ترامپ به پایان رسید منقضی شده است.

در مقابل افرادی نیز با استناد به دیگر بندهای قانون اساسی، استیضاح ترامپ را مطابق قانون می‌دانند.

طبق جدول زمانی تهیه شده توسط اپک‌تایمز، تجاوز به ساختمان کنگره قبل از پایان سخنرانی ترامپ در تجمع آغاز شد. با تشدید حادثه، ترامپ در ادامه روی صلح و احترام به اجرای قانون تأکید کرد.

به دنبال این حادثه، ترامپ «خشونت، قانون گریزی و ضرب و شتم» را محکوم کرد و گفت که کسانی که به کنگره نفوذ کرده‌اند صندلی دموکراسی آمریکا را آلوده کرده‌اند.

وزارت دادگستری و اف‌بی‌آی همچنین اعلام کردند که آنها معترضانی را متهم کرده‌اند که چند روز قبل از حادثه توطئه‌ای برای تجاوز به کنگره ترتیب داده‌اند، و این استدلال مطرح شده توسط رسانه‌ها مبنی بر اینکه سخنرانی ترامپ در ۶ ژانویه موجب تحریک به خشونت شده را به چالش می کشد.

شوئن در انتها افزود «ترامپ خشونت را همیشه محکوم کرده است. کلمات سخنرانی او را بخوانید. او خواستار صلح است. این وقایع هیچ ارتباطی با ترامپ ندارد.»

مطالب دیگر:

 در ویدئویی فاش شده، مدیرعامل فیس بوک، از دستورات اجرایی بایدن تمجید کرد

ویدئو: لغو پروژه کی‌استون اکس‌ال، اولین ضربه دولت بایدن به کانادا

آغاز کمونیست و کمپین ضد راستگرایی در آمریکا (بخش سوم)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی