GettyImages-1203651035-700x420-1-590x354

کاهش ناگهانی ۲۱ میلیون کاربر تلفن همراه در چین! تعداد واقعی مرگ و میر چند نفر است؟

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۸

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۸

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

(NICOLAS ASFOURI/AFP via Getty Images)

 

آمار منتشر شده توسط مقامات پکن نشان می‌دهد که تعداد کاربران تلفن همراه در چین طی ماه‌های دسامبر، ژانویه و فوریه گذشته، حدود ۲۱ میلیون نفر کاهش یافته است، که کارشناسان احتمال می‌دهند که این کاهش ناگهانی به مرگ‌های ناشی از ویروس حزب کمونیست چین، مربوط باشد.

این کاهش غیر طبیعی تعداد کاربران که از داده‌های اعلامی وزارت فناوری اطلاعات چین در روز ۱۹ مارس به دست آمده است، در حالی است که در مدت مشابه سال قبل ، تعداد کاربران چینی تلفن همراه افزایشی حدود ۲۴ میلیون نفر داشته‌اند.

تانگ جینگ یوان، مفسر امور چین روز ۲۱ مارس به اپک تایمز گفت در چین مردم نمی‌توانند بدون تلفن همراه زندگی کنند، در نتیجه این کاهش بیش از ۲۰ میلیون نفری طبیعی نیست.

چه بر سر ۲۱ میلیون مشترک تلفن همراه در چین آمده است؟

مطابق آمار رسمی منتشر شده از سوی چین،  تعداد کاربران تلفن همراه از ۱.۶۰۰۹۵۷ میلیارد به ۱.۵۷۹۹۲۷ میلیارد نفر کاهش یافته است که افت بیش از ۲۱ میلیون نفری دارد. همچنین تعداد کاربران تلفن ثابت نیز از ۱۹۰.۸۳ میلیون نفر به ۱۸۹.۹۹ میلیون نفر کاهش یافته است که افتی حدود ۸۴۰ هزار نفری دارد.

این در حالی است که طبق گفته وزارت فناوری اطلاعات چین، تعداد کاربران تلفن همراه در مدت مشابه پارسال، یعنی فوریه ۲۰۱۹، از ۱.۵۵۹۱ میلیارد به ۱.۵۸۳۵ میلیارد افزایش یافته است که دارای رشدی ۲۴.۳۷ میلیون نفری است. تعداد کاربران تلفن ثابت نیز از ۱۸۳.۴۷۷ میلیون به ۱۹۰.۱۱۸ میلیون افزایش یافته است که ۶.۶۴۱ میلیون نفر رشد داشته است.

همه اینها در حالی است که براساس داده‌های دفتر ملی آمار چین، جمعیت این کشور در پایان سال ۲۰۱۹ نسبت به سال قبل ۴ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر افزایش داشته است.

رژیم چین از همه چینی‌ها خواسته است تا از تلفن‌های همراه خود برای تهیه کد بهداشت استفاده کنند. فقط چینی‌هایی دارای کد بهداشتی مجاز به رفت و آمد در چین هستند. بنابراین غیرممکن است که شخصی اشتراک تلفن همراه خود را بی‌دلیل لغو کند.

چین برای تأیید هویت شخصی که تلفن را ثبت کرده است، اسکن‌ اجباری چهره را در دسامبر ۲۰۱۹ ایجاد کرد و کلیه کاربران تلفن همراه ملزم شدند تلفن‌های خود را با شناسنامه واقعی خود ثبت کنند که با این روش دولت می تواند مردم را از طریق سیستم نظارت در مقیاسی بزرگ کنترل کند.

علاوه بر این، استفاده از حساب‌های بانکی و تأمین اجتماعی مردم چین نیز با کمک برنامه‌های تلفن همراه میسر است و برنامه‌های موجود در تلفن‌های همراه چینی‌ها، سیم کارت‌ها و اطلاعاتی بانکی را بررسی می‌کند تا مطمئن شوند که شماره متعلق به کاربر باشد.

کاهش سال ۲۰۲۰ کاربران تلفن ثابت چین ممکن است به دلیل قرنطینه سراسری کشور در ماه فوریه باشد، که طی آن مشاغل کوچک تعطیل شدند. اما کاهش کاربران تلفن همراه از این طریق قابل توضیح نیست.

براساس داده های منتشر شده از سه شرکت مخابراتی تلفن همراه چین نیز، حساب‌های تلفن همراه در دسامبر ۲۰۱۹ افزایش یافته اما با شروع سال ۲۰۲۰ به شدت کاهش یافته است.

چاینا موبایل، بزرگترین شرکت مخابراتی چین است که حدود ۶۰ درصد بازار تلفن همراه چین را در اختیار دارد که آمار نشان می‌دهد در ماه‌های دسامبر ۲۰۱۹ و ژانویه ۲۰۲۰، در مجموع ۸ میلیون و ۱۱۶ هزار کاربر را از دست داده است.  این درحالی است که در مدت مشابه سال قبل، بیش از ۳ میلیون افزایش کاربر داشته است.

چاینا تلکام، دیگر شرکت بزرگ مخابراتی چین است که در ماه‌های دسامبر ۲۰۱۹ و ژانویه ۲۰۲۰، در مجموع ۶ میلیون و ۳۰ هزار نفر کاهش کاربر داشته است، در حالی که در مدت مشابه سال قبل ۱ میلیون و ۱۸۰ هزار افزایش کاربر داشته است.

شرکت یونی‌کام نیز که هنوز داده‌های خود را به طور کامل منتشر نکرده است، شرایطی مشابه دو شرکت قبل دارد، و در ژانویه ۲۰۲۰، به میزان ۱ میلیون ۱۸۶ هزار کاربر را از دست داده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل ۲ میلیون و ۷۳۶ هزار افزایش کاربر داشته است.

چین به هر فرد بزرگسال اجازه می‌دهد حداکثر پنج شماره تلفن همراه را درخواست کند. از تاریخ ۱۰ فوریه اخیر، به دلیل برگزار شدن آنلاین کلاس‌های مدارس، دانش‌آموزانی که تلفن همراه نداشتند، مجبور به گرفتن اشتراک شده‌اند که اشتراک به نام والدین‌شان ثبت می‌شد. به این معنا که از تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۲۰، می‌بایست به این شکل افزایش غیر طبیعی مشترکین ایجاد می‌شد.

تجزیه و تحلیل ارقام

سؤال بزرگی که مطرح می‌شود این است که آیا افت چشمگیر حساب‌های تلفن همراه به دلیل به مرگ کسانی که به ویروس حزب کمونیست چین مبتلا شده‌اند؟

این احتمال مطرح است که برخی از کارگران مهاجر قبلاً دو شماره تلفن همراه داشته‌اند که یکی مربوط به زادگاه آنها است و دیگری مربوط به شهری است که در آن کار می‌کردند و آن کارگران مهاجر در ماه ژانویه که برای سال نو چینی به شهر خود رفتند و سپس با محدودیت‌های مسافرتی به دلیل انتشار ویروس مواجه شدند، اشتراک مربوط به شهر محل کار خود را بسته باشند. اما نگاه دقیق‌تر نشان می‌دهد که اکثر کارگران به دلیل سطح پایین درآمد، و هزینه‌های ماهانه نگهداری اشتراک، تنها یک حساب تلفن همراه دارند.

براساس اطلاعات دفتر ملی آمار چین، در آوریل ۲۰۱۹، چین دارای حدود ۲۸۸ میلیون کارگر مهاجر بوده است.

روز ۱۷ مارس ۲۰۲۰، سخنگوی کمیسیون توسعه ملی و اصلاحات چین در خصوص بازگشایی مشاغل گفت که به جز استان هوبی، در سایر استان‌ها بیش از ۹۰ درصد مشاغل کار خود را از سر گرفتند و در ژجیانگ ، شانگهای ، جیانگ سو ، شاندونگ ، گوآن‌شی و چونگ کینگ تقریباً تمام مشاغل تولید را از سر گرفتند.

اگر اطلاعات گفته شده هم در مورد تعداد کارگران مهاجر، و هم بازگشت به کار مشاغل درست باشد، بیش از ۹۰ درصد کارگران مهاجر به کار خود برگشته‌اند. بنابراین فرضیۀ ارتباط کاهش مشترکین تلفن همراه و بیکار شدن کارگران مهاجر، به نظر نمی‌رسد صحیح باشد.

در حال حاضر، ما جزئیات داده‌ها را نمی‌دانیم. اما اگر فرض کنیم فقط کاهش ۱۰ درصد از حساب‌های تلفن همراه به دلیل مرگ در نتیجۀ ویروس باشد، می‌توان نتیجه گرفت که تلفات ویروس حزب کمونیست چین در این کشور، حدود ۲ میلیون نفر است.

این در حالی است که رژیم چین آمار مرگ و میر ناشی از این ویروس را کمی بیش از۳ هزار نفر اعلام کرده است.

مقایسه چین با اوضاع ایتالیا، نیز نشان می‌دهد که در اعلام تعداد واقعی مرگ و میر در چین به شکل قابل توجهی پنهان کاری شده است. تعداد تلفات ویروس حزب کمونیست در ایتالیا، حدود ۷۵۰۰ نفر بوده است که حدود ۱۰ درصد کل مبتلایان را شامل می‌شود. این در حالی است که در چین که تعداد مبتلایان بسیار بیشتر از ایتالیا اعلام شده است، تعداد مرگ و میر، شامل حدود ۴ درصد مبتلایان اعلامی می‌شود.

از سویی به نظر می‌رسد فعالیت‌ها در مرکز شیوع بیماری که استان هوبی است، با شمار تلفات گزارش شده در چین مغایرت دارد. به طوری که اواخر ژانویه گزارش شد که ۷ محل سوزاندن اجساد در شهر ووهان، به طور ۲۴ ساعته و هفت روز هفته، در حال فعالیت بوده است. استان هبی، که مرکز آن ووهان است، دارای ۴۰ دستگاه مُرده‌سوزی متحرک است، که هر دستگاه قادر به سوزاندن ۵ تُن جسد و زباله پزشکی در شبانه روز است.

به دلیل فقدان داده‌ها، آمار واقعی مرگ و میر در چین یک راز است. لغو اشتراک ۲۱ میلیون تلفن همراه در چین طی بازه کوتاه انتشار ویروس حزب کمونیست چین، نشان می‌دهد احتمالاً تعداد واقعی تلفات این ویروس به مراتب بیشتر از آمار رسمی باشد.

اِپُک تایمز، ویروس کرونا را ویروس حزب کمونیست چین می‌نامد، زیرا پنهان‌کاری، و سوء مدیریت حزب کمونیست چین باعث شده است که ویروس در سراسر چین گسترش یابد و یک بیماری همه گیر جهانی شود.

مطالب دیگر:

پمپئو : پنهان کاری حزب کمونیست چین، جهان را در معرض مرگ قرار داده است !

تأمل درباره ویروس حزب کمونیست چین : وقتی اصول نادیده گرفته می‌شود، مشکلات ظاهر می‌شوند

استراتژی محافظت طبیعی در برابر ویروس‌ها، از جمله کرونا ویروس

تأثیرات مثبت مدیتیشن روی ذهن انسان چیست؟