Search
Asset 2

بایدن مذاکرات درباره زیرساخت‌ها را با عضو کلیدی حزب جمهوری‌خواه متوقف کرد

کاپیتو بایدن مذاکرات در مورد زیرساخت‌ها را با عضو کلیدی حزب جمهوری‌خواه متوقف کرد شامل صدها میلیارد برای مراقبت از سالمندان و معلولان بود
(Jim Watson/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز سه شنبه پس از عدم دستیابی به رای مشترک در مذاکرات درباره زیرساخت‌ها، مذاکره با سناتور شلی مور کاپیتو (جمهوری‌خواه، از ویرجینیای غربی) را متوقف کرد.

 بایدن و کاپیتو، بلند مرتبه‌ترین جمهوری‌خواه عضو کمیته محیط‌زیست و امور عام‌المنفعه سنا، هفته‌ها در حال مذاکره درباره یک برنامه مهم زیرساختی بودند. اما بر سر اولویت‌های بودجه و اینکه آیا افزایش مالیات باید بخشی از معامله باشد، به اختلاف نظر خوردند.

جن پساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، در بیانه‌ای گفت: «بایدن امروز به سناتور کاپیتو اطلاع داد که آخرین پیشنهاد گروه او، از نظر بایدن پاسخگوی نیازهای اساسی کشورمان برای بازسازی جاده‌ها و پل‌ها، آماده سازی ما برای آینده انرژی پاک و ایجاد موقعیت‌های شغلی نیست.»

 کاپیتو گفت که او و دیگر مذاکره‌کنندگان جمهوری‌خواه: «به طور مداوم با رئیس جمهور بایدن با حسن نیت همکاری کردیم و امیدوار بودیم که می‌توانیم به خاطر کشورمان به توافق دو جانبه برسیم.»

گروهی که او رهبری آن را بر عهده داشت، چندین پیشنهاد متقابل ارائه داد، از جمله پیشنهادی تقریباً ۹۷۸ میلیارد دلاری که بایدن روز جمعه آن را رد کرد.

 کاپیتو گفت: «علی‌رغم پیشرفتی که در مذاکرات خود داشتیم، رئیس جمهور به جای چندین گزینه عملی که برای افراد، خانواده‌ها و مشاغل کوچک زیان‌بار نبود، پیشنهاد می‌داد با افزایش مالیات هزینه‌های مدنظرش تامین شوند.»

اولین برنامه بایدن بودجه ۲.۳ تریلیون دلاری داشت و شامل صدها میلیارد برای مراقبت از سالمندان و معلولان بود که جمهوری‌خواهان از آن به عنوان گزینه‌ای عجیب برای یک بسته زیرساختی انتقاد کردند. این برنامه همچنین شامل افزایش نرخ مالیات شرکت‌ها است که یکی از ماده‌های اصلی لایحه اصلاح مالیات ۲۰۱۷ حزب جمهوری‌خواه را خنثی می‌کند.

کاخ سفید بعداً بودجه‌ای ۱.۷ تریلیون دلاری پیشنهاد کرد که همچنان شامل افزایش مالیات بود.

کاپیتو سه شنبه شب در فاکس نیوز اذعان داشت: «من بسیار ناامید هستم زیرا ما اساساً آنچه را که رئیس جمهور از ما خواسته بود، یک تریلیون دلار در طول هشت سال با احتساب هزینه‌های پایه، اولین بار که با او ملاقات کردیم ارائه دادیم و این افزایش مالیات را شامل نمی‌شد.»

او افزود که آنچه بایدن در اولین جلسه گفت بعداً توسط مقامات کاخ سفید پس گرفته شد.

یکی از خطوط قرمز کاپیتو خنثی کردن مولفه‌های لایحه اصلاح مالیات در سال ۲۰۱۷ بود که جمهوری‌خواهان آن را تصویب کردند و رئیس جمهور وقت دونالد ترامپ آن را امضا کرد. طبق گفته کاخ سفید، بایدن در دو زمینه عقب‌نشینی نخواهد کرد: عدم افزایش مالیات برای آمریکایی‌هایی که زیر ۴۰۰ هزار دلار درآمد دارند و انفعال.

بایدن در حال ادامه گفتگوها با گروه متفاوتی است که شامل سناتور کیرستن سینما (دموکرات، از آریزونا)، سناتور جو مانچین (دموکرات، از ویرجینیای غربی) و سناتور بیل کسیدی (جمهوری‌خواه، از لوئیزیانا) است. پساکی گفت که بایدن روز سه شنبه با این سه نفر صحبت کرد و «آنها را ترغیب کرد که کار خود را با سایر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان برای توسعه پیشنهادی دو جانبه ادامه دهند که امیدوار است پاسخگوی نیازهای فوری زیرساخت‌های کشور باشد.»

کسیدی قبل از دیدار با رئیس جمهور، در کاپیتول هیل به خبرنگاران گفت: «حداکثر میزان بودجه به اندازه مفاهیم مهم نیست.» او تایید کرد که به طور کلی گروهی ۲۰ نفره در حال بررسی پیشنهادی هستند که در طول ۵ سال و با هزینه ۹۰۰ میلیارد دلاری ارائه شود.

رهبر جمهوری‌خواهان سنا، میچ مک کانل (جمهوری‌خواه، از کنتاکی) از کاپیتو حمایت کرده‌بود. مشخص نیست که آیا این گروه بزرگتر از چنین حمایت و پشتیبانی توسط حزب جمهوری‌خواه بهره می‌برند یا نه.

بایدن در حالی که در اروپا است با گروه بزرگتر ارتباط برقرار خواهد کرد و چندین دستیار را برای ملاقات حضوری با آن‌ها در روزهای آینده تعیین کرده است.

در این حین، بایدن از رهبر اکثریت سنا، چاک شومر (دموکرات، از نیویورک) درخواست کرده آماده شود از طریق مصالحه بودجه، که آستانه رای لازم را از ۶۰ به ۵۰ کاهش می‌دهد، قانون را به تصویب برساند.

بسیاری از دموکرات ها گفته‌اند که طرفدار مصالحه با حزی جمهوری‌خواه هستند اما مانچین در برابر این تلاش‌ها مقاومت کرده است. از آنجا که اکثریت دموکرات‌ها در مجلس سنا که درآن تعداد سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات مساوی است، متکی بر رای تعیین‌کننده معاون رئیس جمهور کامالا هریس به عنوان رئیس هیئت مجلس است، آن‌ها نمی‌توانند حتی رای یک سناتور را از دست بدهند.

مطالب دیگر:

با کاهش تقاضای مردم آمریکا برای دریافت واکسن کرونا، هدف بایدن برای واکسیناسیون تا چهارم ژوئیه در معرض خطر است 

 درخواست سناتورهای جمهوری‌خواه از مارشال‌های آمریکا برای افشای اسناد مربوط به سفرهای قضات دادگاه عالی

دیدگاه: مشاغل و مشاهیر آمریکایی باید از سرفرود آوردن مقابل چین دست بکشند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی