Search
Asset 2

کریسمس مبارک! با سنت‌‌‌‏های شب کریسمس آشنا شوید

image-20141211-6051-1idqpx5-668x420

شب قبل از کریسمس که برابر با ۲۴ دسامبر است، به مناسبت پایان فصل ظهور (اَدونت سیزن Advent Season) جشن گرفته می‌‌‌‏شود. این شب که «کریسمس ایو» نامیده می‌‌‌‏شود، سنت‌‌‌‏های خاص بسیاری دارد.

در اینجا برخی از محبوب‌‌‌‏ترین سنت‌‌‌‏های قدیمی شب کریسمسِ مرسوم در کانادا را نام می‌‌‏بریم. 

تزئین خانه

در استقبال از جشن، اعضای خانواده‌‌‌‏ برای برپایی درخت کریسمس در خانه گردهم می‌‌‌‏آیند و پس‌‌‌‏از آن شروع به تزئین درخت می‌‌‌‏کنند.

همچنین روی پنجره‌‌‌‏ها و پشت درب خانه، حلقه‌‌‌‏هایی از گل‌‌‌‏ها و شاخه‌‌‌‏های همیشه سبز که تزئین شده آویزان می‌‌‌‏کنند.

مطلب دیگر: مسلمانان در چین؛ قربانی سرقت اعضای بدن

افروختن شمع‌‌‌‏های بِی‌‌‌‏بِری Bayberry

«شمع‌‌‌‏های بِی‌‌‌‏بِری» که از گیاهی معطر به همین نام تهیه می‌‌‌‏شود، برای نخستین بار به‌‌‏وسیله مهاجران ساخته شد. آنها پی برده بودند که این شمع‌‌‌‏ها طولانی‌‌‌‏تر می‌‌‌‏سوزند و همچنین از شمع‌‌‌‏های مومی معمولی روشن‌‌‌‏تر هستند.

از آنجا که تهیه این نوع شمع زحمت بسیاری می‌‌‌‏برد، خانواده‌‌‌‏ها آنها را تنها برای مناسبت‌‌‌‏های خاص استفاده می‌‌‌‏کردند. بدین ترتیب سنت افروختن شمع بِی‌‌‌‏بِری در جشن کریسمس مرسوم شد. شعری با مضمون: «شمع‌‌‏های بِی‌‌‌‏بِری در شمعدان می‌‌‌‏سوزند، خوش اقبالی به خانه می‌‌‌‏آورند، غذا در گنجه‌‌‌‏ها و طلا در جیب‌‌‌‏ها می‌‌‌‏نهند…» را نیز در هنگام افروختن این شمع‌‌‌‏ها می‌‌‌‏خواندند.

میهمانی هفت ماهی

میهمانی هفت ماهی از جنوب ایتالیا سرچشمه گرفته و امروزه بسیاری از خانواده‌‌‌‏های ایتالیایی آمریکایی هنوز این سنت را انجام می‌‌‌‏دهند.

هنگام جشن زادروز عیسی مسیح، بسیاری از کاتولیک‌‌‌‏های رومی در کریسمس ایو گوشت نمی‌‌‌‏خورند؛ به جای آن میهمانی خود را با غذاهای دریایی و صدفی که شامل هفت نوع ماهی است، برگزار می‌‌‌‏کنند.

چرا هفت نوع ماهی مختلف؟ طبق این سنت، آنها عقیده داشتند که خدا جهان را در هفت روز خلق کرد.

مراسم عشای ربانی در نیمه شب

بسیاری از کاتولیک‌‌‏های رومی و آنجلیکن در نیمه شب کریسمس ایو، مراسم عشای ربانی را برگزار می‌‌‌‏کنند.

در مناطق اسپانیایی زبان، مراسم عشای ربانی «میسا دِل گالو Misa del Gallo» یا مراسم عشای ربانی در خروس‌‌‌‏خوان نامیده می‌‌‌‏شود.

در کلیساهای لوترین، آلمانی و اسکاندیناوی در نیمه شب کریسمس ایو، مراسمی شبیه به اجرای نمایشنامه تولد عیسی به همراه افروختن شمع برگزار می‌‌‌‏شود که «کریپنز‌‌‌‏پیِل Krippenspiele» نام دارد.

دیگر کلیساهای پروتستان هم نمایشنامه تولد عیسی مسیح و مراسم افروختن شمع را دارند، اما معمولا آن را زودتر در عصر برگزار می‌‌‌‏کنند.

در بسیاری از کلیساهای متدیست هم مراسم عشای ربانی تنها با افروختن شمع بر روی میز مخصوص برپا می‌‌‌‏شود.

در میان مسیحیان شرقی، از جمله اوکراینی کانادایی‌‏ها، از تقویم سنتی جولیان تبعیت می‌‌‌‏شود که در آن کریسمس ۱۳ روز با تقویم میلادی مدرن اختلاف دارد و پس از آن است. این گروه از مسیحیان، جشن تولد عیسی مسیح را اغلب در کلیسا و با مراسم دعا در تمام طول شب برگزار می‌‌‌‏کنند.

سرودخوانی Caroling

سرودخوانی و نغمه‌‌‌‏سرایی رسمی قدیمی از اروپا است که هنوز در برخی مناطق معمول و مرسوم است.

کارولرها (نغمه‌‌‌‏سرایان)، گروهی از دوست‌‌‌‏داران کلیسا بودند که در شب کریسمس مقابل درب منزل همسایگان و همه ساکنان شهر یا روستا می‌‌‌‏رفتند و آنان را با خواندن آوازها و سرودهای کریسمس خوشحال می‌‌‌‏کردند. ساکنان نیز درمقابل اغلب به آنان شکلات گرم می‌‌‌‏دادند.

سنتا کلاز یا بابا نوئل

برای بسیاری از خانواده‌‌‌‏ها، نشان‌‌‌‏دهنده آمدن بابانوئل در انتهای شب است. کودکان قبل از رفتن به رختخواب قدری شیر و شیرینی برای بابا نوئل و گوزنش باقی می‌‌‌‏گذارند.

در بعضی از خانواده‌‌‌‏ها هم کودکان قبل از رفتن به رختخواب، یکی از هدیه‌‌‌‏ها را که اغلب یک دست پیژامه کریسمس است، باز می‌‌‌‏کنند؛ اما خانواده‌‌‌‏های دیگر همه هدیه‌‌‌‏ها را نگه می‌‌‌‏دارند تا در صبح کریسمس باز شوند.

مطالب دیگر:

گزارش جدید سازمان آمار کانادا : خرید خانه از سوی خارجی‌‌‏ها علت اصلی گرانی مسکن نیست

فواید آجیل شب یلدا (فایل صوتی)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی