logo_eet

مشاور امنیتی پیشین: جان کری در گفتگوهای غیررسمی با ایران، ترامپ را تضعیف می‌کرد

کری مشاور امنیتی پیشین: جان کری در گفتگوهای غیررسمی با ایران، ترامپ را تضعیف می‌کرد اکنون نماینده ویژه رئیس جمهور جو بایدن در امور آب
جان کری، نماینده ویژه رئیس جمهور جو بایدن در امور آب و هوایی (Anna Moneymaker-Pool/Getty Images)

به گفته کیت کلوگ، رئیس سابق شورای امنیت ملی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا بارها و بارها سیاست خارجی رئیس جمهور دونالد ترامپ در قبال ایران را در جریان گفتگوهای غیررسمی با مقامات ارشد ایران زیر سوال برده است.

ترامپ پس از خروج از توافق هسته‌ای چندجانبه با رژیم ایران، تحریم‌های سختی علیه حکومت ایران مجدداً اعمال کرد. این اقدامات در تلاش برای مجبور ساختن رژیم به خلع سلاح هسته‌ای، ملت نفت خیز را فلج کرد.

کلوگ گفت: «من بارها در آنجا بودم که رئیس جمهور ترامپ با افرادی مانند ماکرون فرانسوی تماس می‌گرفت، او با بوریس جانسون در انگلیس تماس می‌گرفت و سعی داشت آنها را به‌عنوان واسطه قراردهد تا با مقامات ایرانی‌ صحبت کنند و ما را به نوعی مذاکره سوق دهد. اما ما همیشه پس‌زده شدیم.» «زیرا ما افرادی مانند کری را آنجا داشتیم که با ظریف و دیگران صحبت می‌کردند.»

در اواخر سال ۲۰۱۶، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور منتخب ترامپ، به دلیل گفتگو در مورد تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه با سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه، توسط اف‌بی‌آی تحت تعقیب و تحقیق قرار گرفت. این اداره در نظر داشت که فلین را با یک قانون قدیمی متهم کند. این قانون افراد را از انجام دیپلماسی غیرمجاز منع می‌کند.

کری، که اکنون نماینده ویژه رئیس جمهور جو بایدن در امور آب و هوایی است، اخیراً از مکالمه خود با ظریف درباره تعداد دفعات حمله اسرائیل به اهداف ایرانی در سوریه دفاع کرده است. کری گفت که این اطلاعات در حوزه عمومی بوده است.  کری به یک پیام توئیتری استناد کرد که در آن یک روزنامه‌نگار به یک گزارش خبری اشاره کرده بود که در آن یک مقام ارشد اسرائیلی گفته بود که اسرائیل ۲۰۰ بار به منافع ایران در سوریه حمله کرده است، همان تعدادی که کری به ظریف اعلام کرده بود. مشخص نیست که آیا مکالمه کری با ظریف قبل از گزارش عمومی بوده است.

کاخ سفید به درخواست اظهار نظر کری و دولت بایدن پاسخ نداد.

کلوگ گفت که افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده حتی اگر در حوزه عمومی وجود داشته باشد هنوز غیرقانونی است.

مطالب دیگر:

مخالفت مانچین با لایحه تبدیل واشنگتن به ایالت، «آن را برای مردم آمریکا به رای بگذارید»

بسیاری از مسائل کلیدی در رابطه چین در ۱۰۰ روز اول بایدن همچنان «تحت بازبینی» قرار دارند

دادستان تگزاس: از دولت بایدن به خاطر بحران مرزی شکایت‌های بیشتری مطرح خواهیم کرد

اخبار مرتبط