Search
Asset 2

کشاورزی ایران در معرض خطر جدی حمله ملخ‌ها

(isna.ir)
(isna.ir)
(isna.ir)

با وجود خسارات هنگفت بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومانی به بخش کشاورزی ایران که ناشی از سیلاب‌های اخیر بود، حمله مخرب و کم سابقه ملخ‌های صحرایی این شرایط را تکمیل کرده است، و چراغ بخش کشاورزی را در وضعیت قرمز قرار داده است.

سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد ( فائو ) و کنسولگری ملخ که مقرش در رم است، از بهمن ماه سال ۹۷ به دلیل افزایش بارندگی‌‏ها در ایران و ایجاد شرایط آب و هوایی مساعد برای آفات، نسبت به حمله گسترده ملخ از شبه جزیره عربستان به سمت ایران هشدار دادند تا تدابیر لازم از سوی دستگاه‌های متولی انجام شود.

تا جایی که از هشتم بهمن ماه سال ۹۷ اولین دسته ملخ صحرایی در بندر نخیلو استان هرمزگان گزارش شد و تاکنون این ملخ‌‏ها در ۸۴ مرحله به استان‌های جنوبی ایران از جمله هرمزگان، بوشهر، خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس و جزایر قشم و کیش هجوم آورده‌اند و این مناطق به طور جدی با این آفت درگیر شده‌اند.

گفته می‌شود این هجوم ملخ‌های صحرایی به ایران در بیش از پنج دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. تا جایی که در سال ۱۳۴۰ با حمله ملخ‌ها در سطحی بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی مبارزه انجام شده بود.

ملخ صحرایی یا دریایی با نام علمی (شیستو سرکا گریگاریا) در شرق آفریقا و کشورهای سودان، اتیوپی، اریتره در ساحل دریای سرخ عربستان و تا یمن در گروه‌های بزرگ زندگی می‌‏کند که به دلیل جهنده بودن و قدرت پرواز بالا، تنها نوع ملخی است که می‌تواند در طول شبانه روز بدون وقفه پرواز داشته باشد و با سرعت وزش باد همانند گلایدر با ثابت نگه داشتن بال خود بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر و گاهی تا دو هزار کیلومتر آب دریا را طی کند.

بزرگ‌ترین گروه ملخ‌های بالدار مهاجر آسیایی آفریقایی که تاکنون ثبت شده مربوط به سال ۱۸۷۵ در نبراسکا با جمعیت بیش از یک هزار میلیارد ملخ بالدار بوده است.

سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی ایران متولی مبارزه با این آفات است که تاکنون با بودجه این سازمان و استان‌های درگیر طبق آخرین آمار عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در سطح بیش از ۳۸ هزار هکتار زمینی و هوایی اجرایی شده است که به گفته مسئولان همچنان نیازمند بودجه بیشتر و تلاش دوچندان است.

رئیس سازمان حفظ نباتات ایران در گفتگو با رسانه‌ها در این خصوص گفته است « حمله ملخ صحرایی خطرناک است و می‌تواند امنیت غذایی را با مخاطره مواجه کند. »

وی افزود « به دلیل مبارزات صورت گرفته با این آفت، تاکنون آسیب جدی به زمین‌های کشاورزی وارد نشده، اما مبارزه باید گسترش پیدا کند که به بیش از ۱۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا با حمایت‌های لازم این آفت تا آخر تیرماه دفع شود. »

مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور هم گفته است در طرح مبارزه و کنترل ملخ صحرایی مبلغ ۱۰ میلیارد تومان توسط ستاد مدیریت بحران وزارت کشور تصویب شده است.

به گفته این مقام دولتی، به طور معمول با سم‌پاشی تا ۹۵ درصد جمعیت این ملخ‌ها تلف شده و پنج تا ۱۰ درصد تخم‌های باقی می‌ماند که با رصد این حشرات از طریق جی.پی.اس، مابقی ملخ‌ها نیز سمپاشی شده و از بین می‌روند.

مطالب دیگر:

واقعیت پنهان پشت دادخواهی بزرگ ۲۵ آوریل فالون گونگ

آیا همیشه احساس خستگی می‌کنید؟ طبق تحقیقات جدید، این ماده نگهدارنده رایج ممکن است مسبب این خستگی باشد !

پزشکان هشدار دادند که یکی از دوقلوهایش را سقط کند، اما او گوش نکرد

مخترع پرتغالی : شرکت هوآوی طرح دوربین ۳۶۰ درجۀ من را دزدیده است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی