logo_eet

سازمان ملل گزارش داد که جنگ در اوکراین می‌تواند باعث افزایش ۲۲ درصدی قیمت مواد غذایی در سراسر جهان شود

کشاورزی مجموع تولید جهانی غذا از زمان حمله روسیه به اوکراین در اواخر فوریه کاهش یافته است که منجر به کاهش ناگهانی و شدید مواد غذایی کشورها
(Louai Beshara/AFP via Getty Images)

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ۱۱ مارس گزارش داد که قیمت‌های بین المللی غذا و خوراک ممکن است تا ۲۲ درصد به دلیل درگیری در اوکراین افزایش یابد که ممکن است منجر به افزایش سوءتغذیه در کشورهای کمتر توسعه یافته شود.

مجموع تولید جهانی غذا از زمان حمله روسیه به اوکراین در اواخر فوریه کاهش یافته است که منجر به کاهش ناگهانی و شدید مواد غذایی کشورهای صادرکننده شده است.

قیمت مواد غذایی از زمان شیوع ویروس ح‌ک‌چ (حزب کمونیست چین) در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

چندین کشور صادرکننده مواد غذایی در سرتاسر جهان محدودیت‌های بیشتری را برای صادرات مواد غذایی اعلام کرده‌اند یا در حال بررسی ممنوعیت‌هایی برای حفاظت از منابع داخلی خود هستند.

فائو از کشورهای عمده تولید کننده مواد غذایی خواسته است که محدودیت صادراتی بر محصولات خود اعمال نکنند.

کو دونگیو، مدیر کل فائو، گفت: «قبل از اتخاذ هر گونه اقدامی برای تامین مواد غذایی، دولت‌ها باید اثرات بالقوه آنها را بر بازارهای بین‌المللی در نظر بگیرند.»

او گفت: «کاهش تعرفه‌های واردات یا استفاده از محدودیت‌های صادراتی می‌تواند به حل چالش‌های امنیت غذایی هر کشور در کوتاه‌مدت کمک کند، اما قیمت‌ها را در بازارهای جهانی افزایش می‌دهد.»

این درگیری پیامدهای مهمی برای عرضه گندم در سطح بین المللی دارد.

از زمان آغاز درگیری در شرق اروپا، بنادر اوکراین قادر به صادرات غلات نبودند، در حالی که تاجران مواد غذایی از خرید از روسیه در نتیجه تحریم‌های مالی اجتناب می‌کنند و قیمت‌های جهانی را افزایش می‌دهند.

روسیه و اوکراین روی هم ۱۹ درصد از عرضه جو جهان، ۱۴ درصد از عرضه گندم و ۴ درصد از ذرت آن را تامین می‌کنند.

علاوه بر غلات، روسیه صادرکننده پیشرو کود است.

شاخص قیمت مواد غذایی فائو در ماه فوریه به بالاترین حد خود رسید و به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده افزایش بیشتری پیدا کند، زیرا مشخص نیست در صورت ادامه جنگ، اوکراین قادر به برداشت محصول در سال جاری خواهد بود یا خیر.

بر اساس گزارش فائو، ۵۰ کشور برای ۳۰ درصد از عرضه گندم خود به روسیه و اوکراین متکی هستند.

سازمان ملل گفت که تنها بخشی از کسری مورد انتظار در صادرات روسیه و اوکراین می‌تواند توسط سایر کشورها تامین شود و بسیاری از کشورهای کمتر توسعه یافته برای تامین بیشتر گندم خود به این دو کشور وابسته هستند.

حدود ۷۰ درصد از عرضه گندم مصر و ترکیه از روسیه و اوکراین تامین می‌شود، در حالی که ۹۰ درصد واردات گندم و روغن پخت و پز لبنان تنها از روسیه تامین می‌شود.

کشورهای فقیرتر در مناطقی مانند آفریقا برای تامین یارانه نان برای جمعیت در حال رشد خود به منابع خارج از کشور متکی هستند.

روسیه بیشتر گندم مصرفی آفریقا را تامین می کند که در سال ۲۰۲۰ به ارزش ۴ میلیارد دلار محصولات کشاورزی از این کشور وارد کرد.

دونگیو گفت: «شدت و مدت درگیری نامشخص است. اختلالات احتمالی در فعالیت‌های کشاورزی این دو صادرکننده عمده کالاهای اساسی می‌تواند به طور جدی ناامنی غذایی را در سطح جهانی تشدید کند، زمانی که قیمت‌های بین‌المللی مواد غذایی و نهاده‌ها در حال حاضر بالا و در نوسان است.»

وی افزود: «این درگیری همچنین می تواند تولیدات کشاورزی و قدرت خرید در اوکراین را محدود کند و منجر به افزایش ناامنی غذایی در سطح محلی شود.»

در همین حال، بسیاری از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، از تورم فزاینده رنج می‌برند.

داده‌های منتشر شده توسط وزارت کار ایالات متحده در ۱۰ مارس، افزایش ۷.۹ درصدی قیمت‌ها را طی ۱۲ ماه گذشته نشان می‌دهد که تنها در ماه فوریه ۰.۸ درصد افزایش داشته است.

مصرف کنندگان آمریکایی قبلاً از قیمت‌های بالای بنزین و قیمت‌های خرده فروشی که طی دو هفته گذشته با ممنوعیت واردات نفت روسیه توسط دولت بایدن تشدید شده است، به شدت آسیب دیده‌اند.

مطالب دیگر:

سخنگویان کاروان آزادی اتاوا: «جنبش ما تازه آغاز شده است»

بایدن از پایان روابط تجاری عادی آمریکا با روسیه خبر داد

زلنسکی از رسیدن نیروهای اوکراین به «نقطه عطف استراتژیک»می‌گوید اما پوتین به «تحولات مثبت» در مذاکرات اشاره می‌کند

اخبار مرتبط