Search
Asset 2

حدس اشتباه کشف بمب اتمی در آب‌‌‏های کانادا

(Wikimedia Commons)
(Wikimedia Commons)
(Wikimedia Commons)
(Wikimedia Commons)

یک غواص کانادایی به طور اتفاقی یک بمب احتمالی را کشف کرد. سوابق ارتش نشان می‌‌‏دهد غواص ممکن است بمبی را که توسط نیروی هوایی ایالات متحده در سال ۱۹۵۰ گمشده بود را پیدا کرده باشد.

به گزارش سی‌‌‏بی‌‌‏سی نیوز، «شون اسمیریچینسکی» در حالی که مشغول غواصی در خارج از جزیره پیت در نزدیکی هایداگوایی بود به طور اتفاقی بمبی از بمب‌افکن B-36B که در خلال یک ماموریت آموزشی در سال ۱۹۵۰ به دلیل نقص فنی به آب انداخته شده بود را کشف کرد.

وی در این خصوص گفت: « کمی دورتر از قایقم غواصی می‌‌‏کردم که چیزی را دیدم که هرگز قبلا همانندش مثل آن را ندیده بودم. شی همانند یک بشقاب پرنده و عجیب بود.» وی سعی کرد تجربه‌‌‏اش را با دوستان خود در قایق در میان بگذارد.

اسمیریچنسیکی گفت بعد از این رویداد، حادثه ۱۹۵۰ را در گوگل جست‌وجو کرده و تصویری از این بمب را در صفحاتی پیدا کرده است. یکی از این تصاویر دقیقا شبیه آن چیزی است که او پیدا کرده بود.

سرگرد «استیو نتا» از نیروهای مسلح کانادا مکانی که بمب پیدا شده را با مکان حادثه ۱۹۵۰ یکی دانست. وی گفت: «سوابق نشان می‌‌‏دهد که بمب یافت شده یک کپسول مصنوعی بوده است و بنابراین خطرناک نبوده و یک سلاح هسته‌‌‏ای به شمار نمی‌‌‏رود.»

 در حال حاضر نیروی دریایی کشتی‌هایی برای پیگیری یافته اسمیریچنسیکی به این مکان ارسال کرده است. نیروی دریایی سلطنتی کانادا اعلام کرده است که بررسی در منطقه طی چند هفته آینده انجام خواهد گرفت.

موزه سلطنتی هوانوردی غرب کانادا حاوی نمونه کپی از این بمب است. این موزه درباره تاریخچه بمب نوشته است که این حادثه در سال ۱۹۵۰ پس از یخ زدن بال‌های B-36B که در حال پرواز آموزشی از آلاسکا به تگزاس بود، رخ داد. با بدتر شدن اوضاع نیمی از موتورهای این هواپیما آتش گرفت. خدمه مجبور به ترک هواپیما شدند از این رو آن‌ها از ترس این که تی‌‌‏ان‌‌‏تی بمب حتی بدون وجود مواد هسته‌ای به اندازه کافی خطرناک است، بمب را در جایی در داخل آب انداختند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی