Search
Asset 2

کشف زمستانی در مریخ، دهانه آتشفشانی مملو از یخ و برف

تصویری از دهانه آتش‌فشانی کرولوف، ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸ (ESA)
تصویری از دهانه آتش‌فشانی کرولوف، ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸ (ESA)
تصویری از دهانه آتش‌فشانی کرولوف، ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸ (ESA)

فضاپیمای مارس اکسپرس، تصاویری را از سطح مریخ مخابره کرده است که نشان دهنده وجود یک دهانه آتش‌فشانی به عرض ۸۲ کیلومتر است که مملو از یخ و برف است.

این فضاپیما به آژانس فضایی اروپا تعلق دارد و ۱۵ سال است که در حال تحقیق روی سطح مریخ است.

تصاویر این دهانه که کرولوف نام گرفته است، روز ۲۰ دسامبر گرفته شد و ناسا در آستانه کریسمس آن را سرزمینی رویایی و برفی برای کسانی دانسته که عاشق تعطیلات هستند. با این توضیح که کمی راهش دور است!

به گفته آژانس فضایی اروپا عمیق‌ترین قسمت‌های دهانه کورولف، که حاوی یخ هستند، به عنوان یک تله سرد طبیعی عمل می کنند. به طوری که هوایی را که در حال گذر از میان یخ‌ها است، سرد می‌کند و این هوا یک لایه سرد روی یخ‌ها ایجاد می‌کند که در نتیجه مانع از گرم شدن و ناپدید شدن دهانه یخی می‌‌شود و گودال کورولف را به طور دائم یخ زده نگه می دارد.

ناسا اظهار داشت که مریخ، مانند زمین، دارای چهار فصل است که دو برابر زمین طول می‌کشد. نیمکره جنوبی مریخ فصول سخت‌تری نسبت به نیمکره شمالی دارد و زمستان در نیمکره جنوبی شدیدتر است. به دلیل دورتر بودن مریخ از خورشید، نسبت به زمین، این سیاره در مدار خود آرام‌تر حرکت می‌کند و رفتن از زمستان به بهار رویدادی دراماتیک است.

از آنجا که عمده سطح مریخ پوشیده از شن و ماسه است، وقوع طوفان‌های پر از گرد و غبار در این سیاره رایج است. شروع این توفان‌ها فصل بهار است و از یک منطقه کوچک شروع می‌شود و سپس به منطقه‌ای وسیع گسترش می‌یابد و حتی می‌تواند سراسر سطح سیاره را در برگیرد.

مطالب دیگر:

مدرسه‌‌‌‏ای در مکزیک تمرین مدیتیشن را جزو برنامه هفتگی دانش آموزان گنجانده‌‌‏ است

توقیف یک فیلم ایرانی در چین به دلیل دینی بودن

تظاهرات جلیقه زردها به کانادا رسید

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی