Search
Asset 2

کشف شهری ۴ هزار ساله در کردستان عراق

(Google Maps)
(Google Maps)
(Google Maps)

باستان شناسان موفق به کشف شهری کهن با قدمت چهار هزار سال در منطقه کردستان عراق شدند. شواهد یافت شده در این کشف نشان می‌دهد که در این شهر کشاورزی و دامداری رونق داشته و آثار متعددی از داد و ستد نیز یافت شده است.

به گفته مجله مرکز تحقیقات علمی فرانسه، کریستین کپینسکی، که در این منطقه اقدام به پژوهش کرده بود گفت «انتظار کشف چنین شهری را نداشته است.»

این ناحیه باستانی کُناره نام دارد و در نزدیکی شهر سلیمانیه قرار دارد. کاوش در این ناحیه تا پیش از زمان سقوط دیکتاتور پیشین عراق، صدام حسین میسر نبود.

از سویی دیگر حضور تروریست‌های داعش نیز از موانع کاوش در این ناحیه بود. آلین تنو، مدیر پروژه کاوش از این ناحیه می‌گوید که وضعیت فعلی ناحیه بسیار مطلوب است.

به گزارش این نشریه «این شهر در قلب یک پادشاهی ناشناخته قرار داشت: مردم منطقه‌ای کوهستانی که تا آن زمان در سایه یک امپراطوری قدرتمند در بین‌النهرین باقی مانده بودند.» حیات شهر یافت شده همزمان با پادشاهی آکد در بین‌النهرین بوده است.

بین‌النهرین به سبب تمدن‌های کهن و باستانی‌اش شهرت داشته است. تمدن‌هایی نظیر سومر، آکد، بابل، آشور، کلدانی و تمدن‌های ایرانی مانند کاسی و عیلام و ماد.هم چنین منشور (فرمان) کوروش بزرگ پادشاه ایران زمین را نیز در این جایگاه یافته‌‏اند.

در شهر کشف‌ شده تعداد زیادی لوح گلی که روی آن با خط میخی نگارش شده یافت شده است. محققان معتقدند که مردم این شهر توانایی خواندن متون سومری و آکدی را داشته‌اند. به عقیده آنان یک آتش‌سوزی سبب زوال این شهر بوده است.

اولین لوحه‌های گلی یافت شده در واقع مجوزهای صادر شده برای ورود و خروج آرد به شهر بوده است که در یک ساختمان یافت شده است. ساختمانی که به نوعی اداره آرد و نهادی دولتی بوده است. همچنین کشف ابزاری که با سنگی‌ گران قیمت و کمیاب به نام ابسیدین ساخته شده است، نشان دهنده رونق و شکوفایی شهر است.

به گفته کارشناسان این تحقیق، موقعیت مکانی این شهر با توجه به قرار داشتن میان دو امپراتوری ایران و بین‌النهرین، استراتژیک بوده است.

کشف شواهد متعددی از وجود کشاورزی و دامداری در این شهر می‌تواند نشان دهنده علت رونق این شهر باشد. هنوز نام واقعی شهر کشف نشده است و این یک راز باقی مانده است.

مطالب دیگر:

راه‌هایی برای زدودن سموم از بدن

تصویب دو قطعنامه در اروپا در محکومیت وضعیت حقوق بشر در چین

فروردین، ماه هستی و آفرینش

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی