Search
Asset 2

کشف قاره‌‌‌‏ای وسیع و پنهان زیر نیوزیلند

کشف قاره ای جدید به نام زیلاندیا
کشف قاره ای جدید به نام زیلاندیا
کشف قاره ای جدید به نام زیلاندیا
کشف قاره ای جدید به نام زیلاندیا

دانشمندان ادعا می‌‌‌‏کنند قاره‌‌‏ای در زیر آب‌‌‌‏های اقیانوس آرام یافته‌‌‏اند که به اندازه دو سوم استرالیا وسعت دارد و نام آن را زیلاندیا نامیدند.

به گزارش ان‌‌‌‏بی‌‌‌‏سی، مجله انجمن زمین شناسی آمریکا به تازگی در مقاله‌‌‌‏ای اعلام کرده است که این قاره به اندازه ۴.۵  میلیون کیلومتر مربع بوده و ۹۴ درصد از آن زیر آب است. اما بالاترین بخش آن از سطح اقیانوس در بخش نیوزیلند و کالدونیای جدید بیرون آمده است.

قاره کشف شده جدید نشان از وجود یک قطعه زمین جدید یا مجموعه‌‌‌‏ای از جزایر و قطعات کشف شده زیر آب نیست؛ بلکه بر اساس شواهد زمین شناسی  قاره‌‌‌‏ای جدیدی است که کشف شده است.

بیشتر بخوانید:شکاف در سپر میدان مغناطیسی دور زمین (ویدئو)

«نیک مورتیمر»، زمین شناس و نویسنده مقاله «زلاندیا: قاره پنهان»، در این باره گفت: «اگر بتوانیم زمین گسترده زیر آب را از اقیانوس بیرون بکشیم، آنگاه می‌‌‌‏توانیم رشته کوه و یک قاره بزرگ را ببینیم.»

همچنین اضافه کرد: «اکتشافات جدید زمین شناسی در این منطقه، آنچه که مدت طولانی به آن تردید داشتیم، اثبات می‌‌‌‏کند. از سال ۱۹۲۰ در مقالات زمین شناسی افراد از کلمه «قاره‌‌‌‏ مانند» برای توصیف بخش‎های مختلف کشف شده در نیوزیلند و جزایر کاتن و کالدونیای جدید استفاده کرده‌‌‌‏اند. ولی حالا با اطلاعات جمع آوری شده دیگر می‌‌‌‏توان از کلمه قاره استفاده کرد.»

اعتقاد بر این است زیلاندیا حدود ۸۰ میلیون سال پیش از استرالیا جدا شده است و در زیر دریا به عنوان بخشی از قاره بسیار بزرگ گاندوانا غرق شده است. این در حالی است که انسان مدرن تنها حدود ۲۰۰ هزار سال پیش ظهور کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی