Search
Asset 2

کشف قدیمی‌ترین ستاره با عمر بیش از ۱۳ میلیارد سال

(Digitized Sky Survey (DSS), STScI/AURA, Palomar/Caltech, and UKSTU/AAO)
(Digitized Sky Survey (DSS), STScI/AURA, Palomar/Caltech, and UKSTU/AAO)
(Digitized Sky Survey (DSS), STScI/AURA, Palomar/Caltech, and UKSTU/AAO)

ستاره‌شناسان موفق شدند ستاره‌ای را کشف کنند که قدیمی‌ترین ستاره‌ کشف شده تاکنون است و گفته می‌شود به نسل دوم ستارگان بازمی‌گردد. به گفته آنان قدمت این ستاره ۱۳.۶ میلیارد سال است.

به گزارش پایگاه گیزمگ (نیواطلس)، ستاره‌ها نیز مانند انسان روندی تکاملی را سپری می‌کنند. به این شکل که با تکامل ستاره‌ها، نسل بعدی آن‌ها از فلزات سنگین‌تر بیشتری تشکیل می‌‌‏شوند.

به عقیده دانشمندان اولین نسل ستاره‌ها ممکن است بیشتر از عناصر سبک مانند هیدروژن، هلیوم و لیتیوم تشکیل شده باشند. فرآیند همجوشی نیز موجب تشکیل اولین فلزات سنگین شده است. هنگامی که این ستاره‌ها منفجر شده‌اند، ابرنواخترهایی که از این انفجار پدید آمد باعث گسترش فلزات سنگین در سراسر گیتی شده‌اند.

نسل بعدی ستاره‌ها از ترکیب ابرهای این مواد شکل گرفتند. به این شکل، پس از آن ستاره‌هایی با ترکیب فلزات سنگین به وجود آمدند و این چرخه ادامه پیدا کرد. وجود این فلزات سنگین برای اخترشناسان شاخصی برای تشخیص سن ستارگان است.

تاکنون تصور می‌شود که ستاره‌های اولیه از بین رفته‌ و منفجر شده‌اند. اما در سال‌های اخیر ستاره‌شناسان پی بردند که حدود ۲۵ ستاره با فلزات کم کشف کرده‌اند که قدیمی‌ترین ستاره‌های کیهان محسوب می‌شود. درحالی که  جرمی مشابه جرم خورشید داشته‌اند.

جرم این ستاره قدیمی که شناسایی شده است، ۱۴ درصد جرم خورشید است. این ستاره کمترین میزان فلز در میان ستارگان شناخته شده تاکنون را داشته و برآورد می‌شود که میزان فلزاتش به اندازه سیاره عطارد باشد.

محققان اظهار کردند این اکتشاف نشان می‌دهد که شاید در آینده ستاره‌های قدیمی‌تری نیز شناخته شود. نتایج این پژوهش علمی در مجله «Astrophysical Journal» منتشر شده است.

مطالب دیگر:

بازسازی دیجیتالی اماکن باستانی آسیب دیده در جنگ خاورمیانه

کاهش ۶۰ درصدی جمعیت حیوانات کره زمین

سالن‌های تئاتر دنیا تحت تأثیر فشار و دخالت چینی‌ها

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی