Search
Asset 2

کشف محموله مخدر فنتالین ساخت چین، که برای کشتن ۱۴ میلیون نفر کافیست

(Drew Angerer/Getty Images)
(Drew Angerer/Getty Images)
(Drew Angerer/Getty Images)

وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد که پلیس این کشور، روز ۲۹ آگوست، یک محموله عظیم مواد مخدر را در ویرجینیا، کارولینای شمالی و تگزاس کشف و ضبط کرده است و ۳۹ متهم را به اتهام تلاش برای توزیع مقادیر زیادی هروئین، فنتانیل و کوکائین در ناحیه همپتون رودز، دستگیر کرد.

زاکاری ترویلیجر، دادستان ایالات متحده در شرق گفت که مقادیر کشف شده ماده مخدر فنتانیل در این محموله برای کشتن بیش از ۱۴ میلیون انسان کافی است!

این عملیات گسترده پلیس توسط ۱۲۰ مامور از ۳۰ سازمان اجرای قانون طی سه روز انجام شد و منجر به توقیف ۲۴ سلاح گرم، ۳۰ کیلوگرم فنتانیل، ۳۰ کیلوگرم هروئین، ۵ کیلوگرم کوکائین و بیش از هفتصد هزار دلار پول نقد شد.

ترویلیجر گفت که این عملیات پلیس که شامل توقیف ده‌ها کیلوگرم ماده مخدر مرگبار فنتانیل بود موجب نجات جان بسیاری از انسان‌ها در شرق آمریکا و دیگر نواحی شد.

وی گفت که حلقه قاچاق مواد مخدر کشف شده، نمونه ای از ورود ماده مخدر فنتانیل از چین به آمریکا است.

این مقام امنیتی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که بخش عمده‌ای از ماده مخدر فنتانیل از چین وارد آمریکا می‌شود و بخش اعظمی از آن از طریق پُست به آمریکا ارسال می‌شود.

در کیفرخواست مربوط به مورد کشف شدۀ اخیر، ذکر شده است که فرد مظنون در ویرجینیا، اقدام به سفارش مواد مخدر از یک فروشنده در شانگهای چین کرده است، و مواد را از طریق پُست ایالات متحد دریافت کرده است.

این کیفرخواست می‌افزاید که مجرمین، مواد مخدر کشف شده را از منابع دیگری نظیر مکزیک نیز دریافت کرده‌اند.

این در حالی است که چندی پیش، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری چین را در توئیتی مورد انتقاد قرار داد و گفت که رئیس جمهوری چین به وعده‌هایش در متوقف کردن روند ورود فنتانیل عمل نکرده و این مساله را یکی از دلایل اعمال یک تعرفه دیگری ۱۰ درصدی بر ۳۰۰ میلیارد دلاری کالاهای چینی در اول سپتامبر مطرح کرد.

ترامپ همچنین در یک رشته توئیت نوشت، به شرکت‌های حمل و نقل آمریکایی دستور داده است تا بسته‌های مشکوک به فنتانیل از چین یا سایر کشورها را مورد جستجو قرار دهند و از حمل چنین بسته‌هایی امتناع کنند.

آمریکا در سال ۲۰۱۷ برای اولین بار دادخواستی علیه دو شهروند چینی به اتهام توطئه برای توزیع مقادیر بزرگی فنتانیل و سایر مواد مخدر تنظیم کرد.

فنتانیل در اصل کاربرد پزشکی دارد و  یک شبه‌مرفین بسیار قوی است و برای بی‌هوشی استفاده می‌شود. این ماده برخلاف مخدرهای طبیعی مانند تریاک، مرفین و هروئین ریشه گیاهی و طبیعی ندارد و تنها در آزمایشگاه تولید می‌شود.

فنتانیل با سرعتی بیشتر از مرفین و هروئین از پوسته محافظ مغز و طناب نخاعی عبور می‌کند و با قدرتی اعجاب‌آور بروی گیرنده‌های مرفینی مغز تاثیر می‌گذارد.

مطالب دیگر:

کانادا -مردی که صندوق‌‌‏های روزنامه اپک‌‏تایمز را تخریب و پر از آشغال می‌‌‏کرد بازداشت شد

یک استان در کانادا اقدام به تعطیلی مؤسسات کنفسیوس در مدارس می‌کند

زنی که زندگی‌‌‌‏اش را به سرطان پوست باخت، آرزو داشت که هرگز این یک کار را انجام نمی‌‌‌‏داد

ترامپ : با هوآوی وارد تجارت نخواهم شد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی