Search
Asset 2

 آزار و اذیت یک کشیش و خانواده‌اش توسط رژیم چین، با اتهام واهی کلاهبرداری

کشیش یک وکیل به نام سوئی موچینگ، به اپک‌تایمز گفت که معتقد است مقامات در تلاشند پرونده‌ای جعلی علیه این کشیش ایجاد کنند چین سال‌ها است که
یک کلیسای خانگی در شهر پنگژو، واقع در استان سیچوآن چین (China Photos/Getty Images)

ماه گذشته پس از بازداشت غیرقانونی ژانگ چونلی، کشیش یک کلیسای خانگی مسیحیان در مرکز استان گوئیژو واقع در چین، به اتهام کلاهبرداری، همسر او توسط پلیس احضار شد و در روز ۲۱ آوریل به مدت ۲۴ ساعت در حبس نگه داشته شد.

یک وکیل به نام سوئی موچینگ، به اپک‌تایمز گفت که معتقد است مقامات در تلاشند پرونده‌ای جعلی علیه این کشیش ایجاد کنند.

طبق گفته این وکیل، همسر ژانگ، به نام یانگ آئینگ، در حوالی ظهر به همراه پسرش و برادر کوچکتر ژانگ توسط پلیس دستگیر شدند.

بعد از ظهر همان روز، پسر و برادر ژانگ آزاد شدند، و یانگ پس از ۲۴ ساعت بازداشت آزاد شد.

سوئی و سایر وکلای حقوق بشر که نگران این پرونده هستند، برای ملاقات با یانگ، خطر کردند. سوئی از یانگ مطلع شد که او در بازداشت ۲۴ ساعته در ایستگاه پلیس با دستبند و پابند بسته شده بود و برای چندین ساعت تحت بازجویی قرار گرفته بود.

این وکیل افزود «به او اتهام کلاهبرداری زده شده است، اما سوالات بازجویی همگی مربوط به عقاید معنوی و اقدامات کلیسا بود. هیچ سوالی در مورد کلاهبرداری وجود نداشت و در واقع این چیزی بود که اصلاً ذکر نشده بود.»

او همچنین گفت «یانگ دستبند و پابند بسته بود. این بسیار بد است، زیرا وضعیت او جرم محسوب نمی‌شود. حتی اگر جرم محسوب شود، لازم نیست. او زنی ظریف است و جنایتکاری خطرناک نیست. به طور کلی دستبند و پابند برای مجرمان خطرناک و کسانی که از احضار امتناع می ورزند، است. این یک عمل سواستفاده پلیس از قدرت خود است.»

در شانزدهم مارس، کشیش ژانگ، در حالی که با چند مسیحی محلی و چند مسیحی از مناطق دیگر دیدار کرد و در حال دعا و مطالعه کتاب مقدس خود در یک اتاق بودند مورد یورش قرار گرفتند.

سه سازمان مسیحی همبستگی مسیحی بین‌المللی گزارش دادند که سه مسیحی محلی به نام‌های چن جیانگو، لی جینزی و لی لین، و نیز ۱۰ مسیحی بازدید کننده به ایستگاه پلیس یون‌آن منتقل شدند.

بعدازظهر آن روز، ژانگ به‌منظور پرس و جو درباره علت یورش مأموران پلیس به ایستگاه پلیس رفت. او را بی رحمانه به زمین هل دادند و بازداشت کردند. کریستیانتی دیلی گزارش داد که او سپس به مدت ۱۱ روز در «بازداشت اداری»، و پس از آن در بازداشت کیفری نگهداری شد.

سوئی گفت که مقامات پس از زدن اتهام کلاهبرداری به ژانگ، آماده می‌شوند که کل کلیسای خانگی را به عنوان «یک گروه کلاهبردار» متهم کنند و کمک‌های مالی کلیسا را ​«یک پروژه کلاهبرداری» بنامند. او گفت این واقعاً غیر منطقی و بسیار پوچ است. این روشی معمول در جهان است که بزرگان کلیسا و کارمندان آن می‌توانند از کمک‌های مالی برخی از کمک کنندگان استفاده کنند.

او گفت «آنها قطعاً قصد دارند که کلیسای خانگی را به یک گروه کلاهبرداری تبدیل کنند تا پرونده بزرگی داشته باشند و احتمالاً جوایز و اعتباراتی را برای برخورد با آنها دریافت کنند. این نیز همان چیزی است که برخی مقامات سطح بالاتر می‌خواهند.»

سوئی در مورد شانس آزادی ژانگ خوشبین نیست. او به اپک تایمز گفت «آنها جرأت می‌کنند که این اتهام مضحک را علیه یک کشیش مطرح کنند، آنها با این موضوع به عنوان یک پرونده بزرگ سیاسی رفتار می‌کنند و جرات می کنند آشکارا از قانون سرپیچی کنند. این برای ژانگ خوب نیست.»

آزار و اذیت معتقدین چینی

۲۵ آوریل سال جاری، مصادف با بیست و دومین سالگرد اعتراض مسالمت‌آمیز تمرین کنندگان روش معنوی فالون گونگ، برای آزادی عقیده‌شان در چین بود. این در حالی است که به زودی وارد بیست و دومین سال آزار و شکنجه مداوم فالون گونگ توسط رژیم کمونیستی چین می‌شویم.

فالون دافا یا فالون گونگ تمرینی معنوی و مدیتیشنی باستانی برای پاکسازی جسم و ذهن است که بیش از دو دهه است در چین تحت آزار و شکنجه وحشیانه قرار دارد.

چین سال‌ها است که در فهرست ناقضان آزادی مذهبی، منتشر شده توسط دولت ایالات متحده و سازمان های ناظر بر حقوق بشر قرار دارد که دلیل آن آزار و اذیت تبتی‌ها، بودایی‌ها، مسیحیان، تمرین کنندگان فالون گونگ، مسلمانان اویغور و مدافعان حقوق بشر توسط این رژیم است.

در سال ۲۰۲۰، چین در گزارش خانه آزادی، یک گروه ناظر حقوق بشر در پایین‌ترین گروه از ۱۹۵ کشور قرار گرفت. در این گزارش آمده است که افرادی که در چین تحت رژیم کمونیست زندگی می کنند «آزاد نیستند» و به رژیم نمره صفر برای آزادی مذهب تعلق گرفت.

مطالب دیگر:

هولوکاست جدید: نسل‌کشی اویغورها و پیروان فالون گونگ در چین

گزارش حقوق بشر: تمرین‌کنندگان فالون گونگ هنوز به‌دلیل ایمانشان در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارند

دیدگاه: دولت ضد آمریکایی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی