Search
Asset 2

ژنرال بازنشسته: ایالات متحده باید چین را مجبور کند از بدهی آمریکا به علت خسارات ناشی از کرونا صرف‌نظر کند

کلاگ ژنرال بازنشسته: ایالات متحده باید چین را مجبور کند از بدهی آمریکا به علت خسارات ناشی از کرونا صرف‌نظر کند این ویروس از آزمایشگاه ووهان
دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت، (سمت چپ) و کیث کلوگ، ژنرال بازنشسته (سمت راست) در یک عکس. (Nicholas Kamm/AFP via Getty Images)

ژنرال بازنشسته کیث کلاگ گفت ایالات متحده باید چین را مجبور کند از بدهی ایالات متحده برای آن‌چه به گفته کلاگ انتشار عمدی کووید۱۹ به دست حزب کمونیست چین است، صرف‌نظر کند.

کلاگ که سابقه خدمت در دولت ترامپ را نیز در کارنامه خود دارد، هفته جاری در مصاحبه با وبسایت جاست دِ نیوز گفت: «چرا به چینی‌ها نگوییم که بسیار خوب، این ویروس از شما آمد، از این بابت مطمئنیم، شما باید از بدهی ایالات متحده یا پولی که به شما بدهکاریم صرف‌نظر کنید یا مثلاً درخواست دیگری مطرح کنیم. این ویروس ۵۰۰،۰۰۰ آمریکایی را به کام مرگ فرستاده است».

کلاگ ضمن اشاره به نحوه برخورد ایالات متحده با جماهیر شوروی در دوران چند ده ساله جنگ سرد گفت ایالات متحده باید رویکرد خود در قبال حزب کمونیست چین را تغییر دهد. چون ح‌ک‌چ «اطلاعات واقعی» را در اختیار بازرسان ایالات متحده نمی‌گذارد و «نمی‌توانید باور کنید چینی‌ها این اطلاعات را به شما خواهند داد».

در روزهای اخیر، عده رو به افزایشی از مقامات ایالات متحده گفته‌اند ویروس ح‌ک‌چ که با نام کروناویروس جدید عامل کووید۱۹ نیز شناخته می‌شود، از موسسه ویروس‌شناسی ووهان، آزمایشگاهی فوق ایمن که ظاهراً در زمینه «افزایش عملکرد» به پژوهش پرداخته، به بیرون راه یافته است.

پرزیدنت جو بایدن در بیانیه‌ای که توسط کاخ سفید اعلام شد گفت برخی از مقامات جامعه اطلاعاتی ایالات متحده بر این باورند که این ویروس بر اثر «یک حادثه آزمایشگاهی» در چین به بیرون درز کرده است.

بایدن در روز ۲۶ می ضمن اشاره به این‌که از ماموران اطلاعات خواسته تلاش خود را برای یافتن منشأ این ویروس «دو چندان» کنند، گفت: «پس از آن‌که در ماه مارس رئیس‌جمهور شدم به مشاور امنیت ملی‌ام گفتم از جامعه اطلاعاتی بخواهد بروزترین گزارش تحیلی خود از منشأ کووید۱۹ و این‌که آیا این ویروس بر اثر تماس انسان با حیوان آلوده بوجود آمده است یا از یک حادثه آزمایشگاهی را ارائه دهند».

بایدن در ادامه افزود: «تا به امروز جامعه اطلاعاتی ایالات متحده «بر سر دو سناریوی احتمالی اتفاق نظر داشته‌اند» اما تاکنون نتوانسته‌اند به نتیجه‌ای قطعی دست یابند. دیدگاه کنونی آن‌ها بدین شرح است: دو سازمان با سناریوی اول و یک سازمان با سناریوی دوم تا حدودی موافق هستند، اما اکثر سازمان‌ها بر این عقیده‌اند که اطلاعات کافی برای تصمیم‌گیری درباره ارجحیت یک سناریو بر سناریوی دیگر وجود ندارد».

کلاگ سابقاً مشاور امنیت ملی معاون رئیس جمهور مایک پنس بوده و هم‌اکنون ریاست مرکز امنیت آمریکا از موسسه سیاست آمریکا اول را بر عهده دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین کشور و قانونگذاران جمهوری‌خواه از آغاز همه‌گیری کرونا همواره گفته‌اند این ویروس از آزمایشگاه ووهان به بیرون درز پیدا کرده است. علی‌رغم اتهامات مبنی بر اقدامات گسترده حزب کمونیست چین در سرپوش‌ گذاشتن و ساکت کردن افشاگران و پزشکانی که در این باره زبان گشوده‌اند، ادعای ح‌ک‌چ همواره بر آن بوده که این ویروس در اواخر سال ۲۰۱۹ در بازار آبزیان ووهان از یک حیوان ناشناس به انسان سرایت کرده است.

مطالب دیگر:

 بازخواست از دکتر فائوچی درباره تغییر مواضعش درخصوص منشأ ویروس کرونا

طبق اسناد فاش شده، فیس‌بوک قصد دارد هر مطلبی که واکسن را زیر سؤال می‌برد، سانسور کند

 دیدگاه: آمریکایی‌ها میهن‌پرست باقی می‌مانند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی