logo_eet

قیمت‌گذاری علنی روی اعضای بدن انسان در چین

شیطان در میان انواع بی‌رحمی خاص رژیم کمونیست چین، شیوه رفتار این رژیم با تمرین‌کنندگان فالون گونگ را باید یکی از بدترین آن‌ها به حساب آورد.
(Joe Klamar/AFP via Getty Images)

 چندین استان و شهر چین اقدام به انتشار قیمت‌های رسمی اندام‌های حیاتی انسان مانند کبد، کلیه و قلب کرده‌اند. این تنها یکی از اقدامات دولت‌های محلی بعد ار صدور اطلاعیه دولت مرکزی در مورد هزینه‌ها و شاخص‌های مدیریت مالی در ماه ژوئیه است که به منظور اطمینان از وجود اندام برای پیوند صادر شده است.

برخی کارشناسان پزشکی که با بازار پیوند اعضای بدن در چین آشنایی دارند، معتقدند این اقدامات نشان می‌دهند حزب کمونیست چین در تلاش است سیستم پیوند اعضای این کشور را عادی جلوه دهد، زیرا هم‌چنان تحت فشار است که منابع اعضای پیوندی‌اش را فاش کند.

حزب کمونیست چین در اطلاعیه‌ای در ماه ژوئیه به استان‌ها، شهرداری‌ها و مناطق خودمختار دستور داد نرخ‌ اعضای بدن در مناطق خود را تعیین کنند تا از اول سپتامبر اجرایی ‌شود.

برای مثال، شش اداره استان هنان در همکاری با یکدیگر «نرخ‌های استاندارد اهدای عضو» در این استان را اعلام کرده‌اند. از این میان می‌توان به کمیسیون بهداشت، اداره امور مالی و اداره نظارت بر بازار اشاره کرد.

بر اساس این فهرست، قیمت اندام‌های قابل پیوند به این ترتیب هستند: کبد ۲۶۰۰۰۰ یوآن (۴۰۷۰۰ دلار)، کلیه ۱۶۰۰۰۰ یوآن (۲۵۰۰۰ دلار)، قلب ۱۰۰۰۰۰ یوآن (۱۵۶۰۰ دلار)، ریه ۸۰۰۰۰ یوآن (۱۲۵۰۰ دلار)، قرنیه ۱۰۰۰۰ یوان (۱۶۰۰ دلار) پانکراس ۵۰۰۰۰ یوآن (۷۸۰۰ دلار)، روده کوچک ۵۰۰۰۰ یوآن (۷۸۰۰ دلار). اندام‌های دیگری نیز در این فهرست قرار دارند.

قیمت‌گذاری اعضای بدن انسان در چین، منطق پزشکی ندارد

دکتر واینه شی‌وی هوانگ، مدیر مرکز تحقیقاتی سرطان دستگاه گوارش (IRCAD) در تایوان که بزرگترین مرکز آموزشی آسیا برای درمان‌های جراحی کم‌تر تهاجمی محسوب می‌شود، می‌گوید حزب کمونیست چین می‌خواهد با قیمت‌گذاری اعضای بدن، تجارت بازار سیاه خود در زمینه پیوند اعضای بدن را تحت پوشش قرار دهد.

هوانگ به اپک‌تایمز گفت حزب کمونیست چین به وضوح می‌گوید هزینه دریافت عضو از طریق سیستمی که اسمش را اهدای عضو گذاشته‌اند، به مواردی چون میزان منابع مصرفی، فناوری موردنیاز، مقدار کاری که صرف آن می‌شود و استقبال عمومی بستگی دارد.

با این وجود، مقامات قلب را بسیار ارزان‌تر از کلیه قیمت‌گذاری کرده‌اند که از نظر هزینه‌های درمانی اصلاً منطقی نیست. قیمت قلب باید بیشتر از کلیه باشد، زیرا قلب باید تنها در عرض چند ساعت خارج شود، در شرایط خاص نگه‌داری و به سرعت پیوند زده شود.

هوانگ معتقد است قیمت‌گذاری اندام ها بر اساس ارزش و تقاضای بازار است و ربطی به هزینه‌های پزشکی ندارد.

به‌علاوه، هم استان هوبی و هم استان هنان قیمت‌های متفاوتی را برای اعضای بدن کودکان و بزرگسالان در نظر گرفته‌اند. قیمت کبد کودکان در استان هنان ۱۰۰۰۰۰ یوآن (۱۵۶۰۰ دلار) است که کمتر از نیمی از ۲۶۰۰۰۰ یوآن (۴۱۰۰۰ دلار) است که برای کبد بزرگسالان در نظر گرفته شده است. قیمت یک و دو کلیه کودکان نیز به ترتیب ۶۰۰۰۰ یوآن (۹۴۰۰ دلار) و ۸۰۰۰۰ یوآن (۱۲۵۰۰ دلار) است که نسبت به بزرگسالان کمتر است.

دکتر الکس چیه یو چن، مدیر پزشکی نوآرتیس ژاپن، به اپک‌تایمز گفت از نظر پزشکی، تأمین و پیوند اعضای  کودکان دشوارتر است و باید گران‌تر از بزرگسالان باشد.

تعداد مشکوک اهدای عضو در چین

دکتر هوانگ می‌گوید تنها بیمارستان‌های پیوند اعضا به سیستم پیوند اعضای حزب کمونیست چین دسترسی دارند که نشان می‌دهد چه اعضایی به دست آمده‌اند، عرضه و معامله شده‌اند. این سیستم شفاف نیست و مردم به آن دسترسی ندارند؛ تنها برای پول درآوردن بیمارستان‌ها است.

او گفت: «حزب کمونیست چین نمی‌تواند سیستم پیوند اعضایش را به اندازه کشورهای غربی شفاف کند اما باید سیستمی داشته باشد که دیگران بتوانند اطلاعات کلی را ببینند.»

او می‌گوید انجمن صلیب سرخ چین، که در عمل تحت کنترل پکن است، یکی از سازمان‌هایی است که اهدای اعضای بدن را ثبت و در پایگاه داده ملی منتشر می‌کند. این انجمن می‌گوید در چین «اهدای عضو داوطلبانه و رایگان است.»

هوانگ می‌گوید ظاهراً حزب کمونیست چین چندین مورد اهدای عضو رایگان پیدا کرده است که شاید به درد پوشش رسانه‌ای داستان‌های روحیه‌بخش بیماران بخورد اما نمی‌توان به آمار و ارقام صلیب سرخ چین اعتماد کرد.

حمید سابی وکیل مستقلی در دادگاه لندن درباره برداشت اجباری «گسترده» اعضای بدن در چین است. ۲۷ام اکتبر، در کنفرانسی مطبوعاتی در بلژیک گفت که مقامات چینی برای فرار از فشارهای اروپا، ایالات‌متحده و سایر کشورها درمورد شفاف‌سازی برنامه اهدای عضو خود، از شهادت صلیب سرخ چین استفاده کرده است.

او در ادامه می‌گوید اما انجمن صلیب سرخ چین هیچ ارتباطی با صلیب سرخ بین‌المللی ندارد؛ صرفاً یکی از نهادهای داخلی حزب کمونیست چین است که هرچه مقامات حزب بخواهند تأیید می‌کند.

سابی می‌گوید همین موضوع در مورد پایگاه داده رسمی اهداکنندگان عضو حزب کمونیست چین هم صادق است، چین ادعا می‌کند که می‌تواند از هر اهداکننده حدود ۲.۸ عضو به دست آورد که ۱۸۰ برابر سیستم‌های اهدای عضو در اروپا و ایالات متحده است. با این وجود، همین رقم هم برای دستیابی به آمار رسمی ۱۰۰۰۰ پیوند عضو در سال کم است.

بسیاری از کارشناسان تعداد واقعی پیوندهای اعضای بدن در چین را بسیار بیشتر از آمارهای رسمی تخمین می‌زنند.

برداشت اعضای بدن تمرین‌کنندگان زنده فالون‌گونگ توسط حزب کمونیست چین

دیوید کیلگور، وزیر خارجه سابق کانادا در منطقه آسیا و اقیانوسیه؛ دیوید ماتاس، وکیل حقوق بشر؛ و اتان گاتمن، روزنامه‌نگار تحقیقاتی ارشد آمریکایی؛ در گزارشی در سال ژوئن ۲۰۱۶، بر اساس شواهد متعدد تخمین زدند چین قادر به انجام ۶۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ پیوند در سال است. بسیاری از معیارها نشان می‌دهند منبع اصلی این اعضا تمرین‌کنندگان فالون‌گونگ و دیگر زندانیان عقیدتی هستند که در سیستم قضایی سیاسی چین محکوم شده‌اند.

فالون‌گونگ یک تمرین مدیتیشن معنوی است که در دهه ۱۹۹۰ به‌طور گسترده در چین رایج شد و در سال ۱۹۹۹ ممنوع شد و تمرین‌کنندگانش هدف تهمت رسانه‌ای، دستگیری‌های غیرقانونی و شکنجه قرار گرفتند.

علاوه بر آن، گزارش‌های سازمان جهانی درباره آزار و شکنجه تمرین‌کنندگان فالون‌گونگ نشان می‌دهند از زمانی که حزب کمونیست چین آزار و شکنجه فالون‌گونگ را آغاز کرده، تمرین‌کنندگان زندانی فالون‌گونگ به منبع بزرگی از اعضای زنده انسان برای پیوند در چین تبدیل شده‌اند.

گزارش‌ سازمان جهانی درباره آزار و شکنجه تمرین‌کنندگان فالون‌گونگ، حاصل بررسی و تحلیل مجموعه‌ای از صدها هزار گزارش رسانه‌های عمومی، مقالات و پایگاه‌های داده ۸۹۱ بیمارستان پیوند اعضا و ۹۵۱۵ جراح پیوند در چین در طی ۱۵ سال گذشته است. این گزارش نشان می‌دهد تعداد پیوند اعضا در چین در بین سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ رشد تصاعدی داشته است.

در همین دوره، حداقل یک میلیون نفر از تمرین‌کنندگان فالون‌گونگ دستگیر شدند و در اردوگاه‌های کار اجباری، زندان‌ها، بازداشتگاه‌ها و مراکز شست‌وشوی مغزی چین نگه‌داری می‌شدند.

لازم به ذکر است، علاوه بر بیمارستان‌های برتر چین که شرایط انجام پیوند را دارند، بسیاری از بیمارستان‌های فاقد صلاحیت تبدیل به مرکز پیوند شده‌اند یا شروع به ارائه خدمات پیوند عضو کرده‌اند.

شهادت شاهدان عینی، فایل‌های صوتی مصاحبه با ۴۵ مدیر یا پزشک از ۴۱ بیمارستان و مرکز پیوند چین، و سایر اطلاعات و شواهدی که در این گزارش آورده‌ شده‌اند، نشان‌دهنده برداشت اجباری گسترده اعضای بدن تمرین‌کنندگان فالون‌گونگ در بیمارستان‌های چین هستند.

مطالب دیگر:

هشدار پزشکان درباره جنایات رژیم چین در برداشت اعضای بدن انسان‌های زنده برای پیوند عضو

هولوکاست جدید: نسل‌کشی اویغورها و پیروان فالون گونگ در چین

اسناد محرمانه فاش شده دال بر نسل‌کشی تمرین‌کنندگان فالون گونگ به‌دست رژیم چین

اخبار مرتبط