logo_eet

روزنامه‌نگاران و راهبان در چین باید ایدئولوژی کمونیستی را مطالعه کنند

کمونیست هزاران روزنامه‌نگار این کشور بایستی آزمون‌هایی درباره ایدئولوژی کمونیست را بگذرانند تا مجوز خبرنگاری مورد تأیید حکومت خود را دریافت
(Andrea Verdelli/Getty Images)

حزب کمونیست چین اخیراً به تمامی راهبان مقیم معابد مشهور بودائی دستور داده است تا این ایدئولوژی سیاسی را مطالعه کنند، درعین‌حال، هزاران روزنامه‌نگار این کشور بایستی آزمون‌هایی درباره ایدئولوژی کمونیست را بگذرانند تا مجوز خبرنگاری مورد تأیید حکومت خود را دریافت کنند.

در اکتبر ۲۰۱۹، از تمامی خبرنگاران و سردبیران در چین خواسته شد تا آزمونی را درباره «تفکرات شی جین‌پینگ در باب سوسیالیسم با مشخصه‌های چینی در عصر جدید» بگذرانند که به ایدئولوژی سیاسی رهبر ارشد این حزب، شی جین‌پینگ، اشاره دارد.

بدون اخذ نمره قبولی در این آزمون، روزنامه‌نگاران مجوز رسانه‌ای خود را از دست خواهند داد.

سابقاً، خبرگزاری دولتی شین‌هوآ گزارش کرد که هر روزنامه‌نگار، قبل از اینکه در آزمون شرکت کند، باید حداقل ۲۴ ساعت ایدئولوژی شی را مطالعه کند که عمدتاً شامل سخنان وی در طی سال‌های گذشته است.

در نهم نوامبر، رادیوی آسیای آزاد گزارش کرده است که داده‌های رسمی اداره کل مطبوعات و نشریات چین، دفتر نمایندگی اجرایی حزب کمونیست چین برای کنترل و تنظیم مقررات اخبار و نشریات چاپی و اینترنتی را بررسی کرده است و دریافته است که «۲۵۰ هزار روزنامه‌نگار چینی آزمون “تفکرات شی” را در ۳۰ اکتبر گذرانده‌اند و مجوز روزنامه‌نگاری دریافت کرده‌اند.»

 هوانگ کون‌مینگ، سرپرست تبلیغات سیاسی چین، نیز در تاریخ ۶ نوامبر، در طی یک مراسم اهدای جوایز رسانه در پکن، به تمامی خبرنگاران، سردبیران و دیگر متصدیان رسانه دستور داد تا به خط‌مشی حزب وفادار بمانند و خاطرنشان کرد: «گسترش و تفسیر “تفکرات شی” باید همواره وظیفه سیاسی اصلی روزنامه‌نگارانی که در خط مقدم مطبوعات کار می‌کنند، باشد.»

روزنامه‌نگاران در یک اجلاس خبری با حضور گو ویمین (فرد روی پرده در عکس بالا)، سخنگوی کمیته ملی اجلاس مشورت سیاسی خلق چین (CPPCC)، در مرکز رسانه پکن، چین، در ۲۰ مه ۲۰۲۰ شرکت کرده‌اند که در آن وی از طریق تماس ویدئویی با حضار جلسه سخن می‌گفت (Thomas Peter/AFP via Getty Images)

هوانگ افزود که روزنامه‌نگاران باید «آواز ستایش سوسیالیسم با مشخصه‌های چینی در عصر جدید و حزب کمونیست چین را با صدای بلند بخوانند.»

در ۶ نوامبر، معبد بودائی داسی‌ان در شهر شی‌آن، واقع در استان شاآنشی، تمامی راهبان را بر آن داشت تا ابلاغیه جلسه‎ی سیاسی حزب کمونیست در این سال، پنجمین نشست عمومی، را مطالعه کنند.

بر اساس پستی از حساب رسمی این معبد در وی‌چت، راهب ارشد، زنکین، از تمامی راهبان معبد خواست تا «تمامی افکار و رفتارهایتان در راستای پیروی از سخنان کلیدی شی جین‌پینگ قرار دهید.»

سخنان و ابلاغیه عمدتاً بر روی اهداف توسعه اقتصادی رژیم چین برای پنج سال آینده متمرکز بوده است.

معبد داسی‌ان به خاطر پاگودای (بتکده) بزرگ غاز وحشی (دایان) مشهور است که در سال  ۶۵۲ در دوران سلسله تانگ ساخته شد. گفته می‌شود که این معبد برای نگهداری سوتراها (متون بودائی) و تندیسک‌های گوتاما بودا استفاده می‌شده است که راهب بودائی معروف، شوان‌زانگ، آن‌ها را از هند به چین آورده بود. شوان‌زانگ شخصیت اصلی در رمان مشهور «سفر به غرب» است که برای آوردن متون سوتراها به هند سفر کرد و سپس در معبد داسی‌ان مقیم شد تا آن‌ها را به چینی ترجمه کند.

در سال‌های اخیر، حکومت چین به شکل روزافزونی پرستشگاه‌ها را تحت فشار قرار داده است تا کمونیسم را مطالعه کنند و به آن باور داشته باشند.

معبد شائولین – که به‌عنوان زادگاه افسانه‌ای کونگ‌فو شناخته شده است – در مراسم برافراشتن پرچم در آگوست ۲۰۱۸ اعلام کرد که به حزب کمونیست چین وفادار است.

اندکی بعد، تقریباً تمامی معابد بودائی از نمونه معبد شائولین پیروی کردند و مراسم‌های مشابهی را برگزار کردند تا وفاداری‌شان به حزب کمونیست چین را نشان دهند.

مطالب دیگر:

سیدنی پاول، وعده ثبت دادخواست‌های حقوقی بسیار گسترده در روزهای آتی را می‌دهد

تحلیل آراء: ترامپ نسبت به سال ۲۰۱۶، ۱۰ میلیون رأی بیشتر کسب کرده است

موارد جدید ابتلا به کووید۱۹ در شهری در شمال چین

 مبارزه گروهی از نمایندگان، با گرایش‌های سوسیالیستی در کنگره آمریکا

اخبار مرتبط