dc12eb2823fbae7cd3330595b515900e

کمپین اطلاعات دروغ حزب کمونیست چین ازطریق وی‌چت

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۰

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۰

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

دیدگاه و تحلیل، نویسنده: مینگ هویی

حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) علاوه بر پنهان کردن اطلاعات مرتبط با ویروس کرونای ووهان از روز اول، اقدام به انتشار اطلاعات دروغ در وی‌چت و سایر شبکه‌ها کرده است تا سایر کشورها را برای این پاندمی مقصر بداند و عقاید عمومی را کنترل کند.

وی‌چت برای اولین بار در سال۲۰۱۱ راه‌اندازی شد و سریعاً رشد کرد و تبدیل به یکی از بزرگترین برنامه‌های موبایل با بیش از یک میلیارد کاربر فعال در ماه شد.

این برنامه به‌خاطر ابزار ارتباطی راحت مانند به‌اشتراک گذاشتن عکس و فیلم و همچنین پرداخت از طریق موبایل به‌خود افتخار می‌کند. کاربران علاوه بر ارتباط با سایر اعضای خانواده، دوستان و همکاران، از این برنامه برای خرید و پرداخت وجه، همچنین رستوران رفتن، تاکسی گرفتن یا حتی خرید غذاهای عرضه شده در خیابان استفاده می‌کنند.

محبوبیت استفاده از وی‌چت در چین حتی باعث شد که تعداد بیشتری از چینی‌های ساکن خارج از کشور نیز از این برنامه برای ارتباط با خانواده و دوستان‌شان در چین استفاده کنند.

با توجه به افزایش سریع استفاده از این برنامه وی‌چت تبدیل به یک ابزار بسیار سودمند برای ح‌ک‌چ نیز شده است که از طریق آن کاربران این برنامه را تحت نظر داشته باشد و برای کنترل نظرات عمومی در موضوعات مشخص اطلاعات نادرستی ارسال کند.

چینی‌های مقیم خارج از کشور چین که رسانه‌های غربی را مطالعه نمی‌کنند یا اینکه به خود زحمت نمی‌دهند تا تفاوت بین یک جامعۀ آزاد و دولتی استبدادی را درک کنند، مستعد تلۀ شستشوی مغزی ح‌ک‌چ هستند.

در هفته‌های اخیر، پیام‌های متعددی که در وی‌چت درخصوص پاندمی ویروس کرونا منتشر شده است، تصویری اجمالی از مقیاس و عمق گسترش ح‌ک‌چ در خارج از کشور چین را به‌نمایش می‌گذارد.

پیام ۱

 

شایعاتی با مضمون مشابه درخصوص اپیدمی ویروس کرونا در ژاپن، فرانسه، مغولستان داخلی و ایالات متحده پخش شد.

در پیام‌های فوق که در گروه‌هایی در ژاپن، فرانسه، مغولستان داخلی و ایالات متحده دیده شد، نویسندگان همان متن را استفاده کردند و فقط نام کشور (زیر آن خط قرمز کشیده شده است) را در پیام‌ها تغییر دادند.

متن این پیام این است: «گسترش بیماری در (نام کشور) اکنون کنترل‌ناپذیر است. از دوستی که در بیمارستانی در (نام کشور) کار می‌کند، شنیدم که تعداد زیادی از مردم هر روز به بیمارستان می‌آیند. اما آنها کیت‌های تست ویروس در احتیار ندارند و مجبورند بیماران را به خانه بفرستند. در (نام کشور)، اکثریت جمعیت سالمند هستند. تعداد بیشماری از مردم در خانه‌های‌شان درگذشته‌اند. اگر آنها هرگز تست نشده باشند، شامل موارد تأیید‌شده نخواهند بود. به این دلیل است که (نام کشور) چنین نرخ پایینی از مبتلایان دارد. این بسیار وحشتناک است. بلیط برگشتم به چین را رزرو کردم. در زمان‌های بحرانی باید منابع‌مان را صرف انجام کارهای بزرگ کنیم.»

پس از دیدن این پیام، بسیاری از مردم چین با عجله به چین بازگشتند، حتی زمانی که قیمت بلیط یک‌طرفه در برخی موارد تا حدود ۲۵ هزار دلار آمریکا بالا رفته بود.

پیام ۲

 

این پیام در گروههای وی‌چت در آرژانتین، کره، ترکیه، برزیل، بلژیک، زیمبابوه، پرتغال، آفریقای جنوبی و کامرون دیده شد.

متن پیام‌های فوق بجز نام کشور ذکر شده، یکی هستند. ظاهراً یک فرد با نام خانوادگی «هوانگ» به مدت نزدیک به ده سال در ده‌ها کشور مانند آرژانتین، کره، ترکیه، برزیل، بلژیک، زیمبابوه، پرتغال، آفریقای جنوبی و کامرون زندگی کرده است. همان فرد با نام «هوانگ» برای ملاقات با خانواده برای مدت دو هفته به چین بازگشت.

در ۶ فوریه، ظاهراً «هوانگ» از ده‌ها مکان در چین شامل گوانگ‌دونگ، لیائونینگ، تیانجین یا فوجیان پرواز کرده و سپس به کشورهای مختلفی رسیده است. «خانواده‌اش» که همگی ماسک زده بودند در فرودگاه‌های کشورهای مختلف به استقبال «او» آمدند. «هوانگ» گفت که باور نداشت که ویروس داشته باشد اما تصمیم گرفت برای قرنطینۀ داوطلبانه در خانه بماند، چراکه آن تنها راه برای پخش نشدن ویروس به کشورهایی بود که او را پذیرفته بودند.

افرادی که با تمام این پیام‌های تقریباً مشابه مواجه شدند، به‌راحتی متوجه شدند که این غیرممکن است که همان شخص در یک زمان در کشورهای مختلف ظاهر شده باشد. اما افرادی که فقط یکی از این پیام‌ها را ببینند ممکن است فریب این پیام‌ها را بخورند.

کمپین تبلیغاتی چین برای قهرمان نشان دادن خودش

گنگ شوانگ، سخنگوی وزیر امور خارجۀ چین گفت: «در پاسخ به چالش کووید۱۹ همکاری با سایر کشورها را مستحکم خواهیم کرد و همراه با هم جامعه‌ای با آیندۀ مشترک برای بشر می‌سازیم.»

گرام اسمیت، متخصص چین از دانشگاه ملی استرالیا (اِی‌اِن‌یو) به رسانۀ استرالیایی اِی‌بی‌سی گفت:  «از این بازی در داستان رژیم استفاده شد تا بجای اینکه چین منبع و دلیل انتشار ویروس باشد، هم روای چگونه کنترل کردن آن است و هم عاملی برای نجات مؤثر دنیا از این بیماری همه‌گیر.»

دنی روی، محقق ارشد مرکز شرق-غرب در هاوایی، همان گزارش را تکرار کرد که «در زمانی که سایر ملل به‌ظاهر در تقلا هستند، ممکن است چین در جستجوی تحکیم شهرتش به‌عنوان “یک کشور مسئول” باشد.»

روی گفت: «به این دلیل است که چین فعالانه تصور اینکه بیماری در چین مهار شده را انتشار داده است، اینکه چین با اقدام فوری و مؤثر به جهان لطف کرده است و اینکه اکنون چین با ارائۀ تجهیزات پزشکی به کشورهایی که ویروس‌زده شده‌اند، یک کمک‌رسان بزرگ بین‌المللی شده است.»

مطالب دیگر:

آیا ویروس کرونا حزب کمونیست چین را از بین خواهد برد؟

کاهش ناگهانی ۲۱ میلیون کاربر تلفن همراه در چین ! تعداد واقعی مرگ و میر چند نفر است؟

تأمل درباره ویروس حزب کمونیست چین : وقتی اصول نادیده گرفته می‌شود، مشکلات ظاهر می‌شوند

تأثیرات مثبت مدیتیشن روی ذهن انسان چیست؟