Search
Asset 2

کمپین شستشوی مغزی حزب کمونیست چین از دانش‌آموزان مدرسه شروع می‌شود

کودکان آنچه باعث می‌شود حمله دولت به تجمع فرزندان از اقلیت‌های مذهبی به‌طور مضاعفی نگران‌کننده باشد، این است که این دستگیری‌ها خودسرانه است
(China Photos/Getty Images)

دیدگاه

شستشوی مغزی چینی‌ها از سوی حزب کمونیست چین از کودکان آغاز می‌شود. مدارس، از مهدکودک‌ها گرفته تا دانشگاه‌ها، همیشه بخشی از جنبش‌های سیاسی بی‌شمار این رژیم کمونیستی بوده‌اند.

معلمان دستورالعمل‌های حزب را دنبال می‌کنند تا به هدف آموزشیِ حزب تحقق بخشند. نخستین قانونی که در کتاب‌های درسی دانش‌آموزان بیان می‌شود، عشق‌ورزیدن به حزب کمونیست چین است. در کل، هدف آموزش‌وپرورشِ چین آماده‌سازی نسل بعدیِ اعضای حزب کمونیست چین است.

طی سال‌های اخیر، این شستشوی مغزی به نام میهن‌پرستی و آموزش علم و آموزش بهداشت و سلامت، شکل‌های جدیدی به خود گرفته است. فعالیت‌هایی خانوادگی نیز تحت سازمان‌دهی دولت و با هدف تقویت ایدئولوژی حزب کمونیست چین برگزار شده است. در اینجا چند نمونه ارائه می‌شود در این خصوص که چگونه حکومت چین دانش‌آموزان را تحت شستشوی مغزی قرار می‌دهد.

«سخنرانی زیر پرچم»

همه مدارس باید در صبح‌های دوشنبه و روزهای خاص مراسم برافراشتن پرچم را برگزار کنند، درحالی‌که یکی از معلمان، یکی از مسئولان یا یکی از دانش‌آموزان باید درباره موضوعات مختلف سخنرانی کند؛ سخنرانی‌هایی که معمولاً حس میهن‌پرستی و عشق‌ورزی به حزب کمونیست را برمی‌انگیزاند.

«نخستین درس سال تحصیلی»

همه دانش‌آموزان و والدین‌شان موظف هستند برنامه «نخستین درس سال تحصیلی» را تماشا کنند؛ برنامه‌ای که سی‌سی‌تی‌وی، تلویزیون دولتی چین، آن را ساخته است. محتواها عمدتاً درباره میهن‌پرستی و ستایش حزب کمونیست هستند. بعضی از مدارس حتی از والدین می‌خواهند که از خودشان و فرزندان‌شان در حال تماشای این برنامه عکس بگیرند و آن را به‌عنوان مدرکی دال بر تماشاکردن این برنامه، به مدرسه ارائه دهند.

اردوهای نظامی

طی سال‌های اخیر، یکی از فعالیت‌های خانوادگی محبوب، شرکت والدین و فرزندان‌شان در اردوهای نظامی بوده است که در آن لباس نظامی به تن کرده و نقش سربازان را بازی می‌کنند. از بمب‌های دودی و جلوه‌های ویژه نیز برای شبیه‌سازی یک میدان نبرد استفاده می‌شود. حتی کودکان پیش‌‌دبستانی نیز مجبور هستند در این اردوها شرکت کنند. این آموزش پیرامون پیروزی‌هایی است که حزب کمونیست چین ادعا می‌کند بر تهاجم‌ها از سوی ژاپن داشته است، آن هم در زمانی که در واقع، کومینتانگ (حزب ملی چین) بود که ژاپنی‌ها را شکست داد.

دولت‌های محلی این اردوهای نظامی برای کودکان را برای دانش‌آموزان مدرسه برگزار می‌کنند. این اردوها معمولاً چند روز طول می‌کشند.

فیلم‌های تبلیغاتی

دانش‌آموزان هر ساله باید فیلم‌هایی تبلیغاتی را تماشا کنند و متعاقباً «گزارش افکار» خود را بنویسند. فیلمِ سال گذشته «چین شگفت‌انگیز» بود؛ مستندی که درباره دستاوردهای چین در حوزه علم، فناوری و پیشرفت اجتماعی تحت رهبری شی جین‌پینگ از سال ۲۰۱۲، لافزنی می‌کند.

با وجود پاندمی کنونی، دولت چین این روایت را منتشر می‌کند که چین تحت حاکمیت حزب کمونیست چین، ویروس کرونا را شکست داده است. برخی مدارس نظم و ترتیبی می‌دهند تا دانش‌آموزان و والدین‌شان فیلم «نبرد با اپیدمی: مبارزه چین با کوید۱۹ در سال ۲۰۲۰» را ببینند. فیلمی که از این رژیم کمونیستی به‌خاطر «رهبری عالی»اش در کنترل این پاندمی تمجید می‌‌کند.

تورهای «مبانی آموزشی سرخ»

برخی مدارس تورهایی را برای دانش‌آموزان سازماندهی می‌کنند تا از مکان‌های تاریخی انقلاب کمونیستی، مانند «مزار شهدا»، «کتابخانه جو انلای» یا «نمایشگاه‌های تاریخ انقلاب»، بازدید کنند. هدف این تورها کمک به دانش‌آموزان برای شکل‌دادن «دیدگاه‌های درست درباره جهان، کشورشان و اخلاقیات» است.

مسابقات نویسندگی و سخنوری

ادارات آموزش‌وپرورش محلی اغلب درباره موضوعات خاص مسابقات نویسندگی و سخنوری برگزار می‌کنند، مانند «رؤیای چین من» یا «المپیک در قلب من.» دانش‌آموزان مجبور می‌شوند کتاب‌های تبلیغاتی را نیز خریداری کنند که همه آنها در تجلیل از حزب کمونیست چین هستند. اینکه چطور حزب کمونیست، چین را نجات داده و زندگی خوبی برای مردمش فراهم کرده است. این کتاب‌ها عشق‌ورزی به حزب را درمیان دانش‌آموزان ترویج می‌دهند.

نرم‌افزار ویژه برای ترویج ایدئولوژی حزب کمونیست چین

«شوئشی چیانگ‌گوئو» که ترجمه تحت‌اللفظی‌اش «مطالعه به‌منظور تقویت ملت» است، نرم‌افزاری چینی است که برای ارائه دوره‌های ایدئولوژی کمونیستی، به‌ویژه اندیشه شی جین‌پینگ، طراحی شده است. این برنامه پیشرفت کاربران را دنبال کرده و آزمون‌هایی برگزار می‌کند و اشاراتی درخصوص زمان و تلاشی که کاربر صرف کرده است، به او می‌دهد. دولت چین سال گذشته این برنامه را به‌شدت تبلیغ کرد. دانش‌آموزان مجبور شدند این نرم‌افزار را دانلود کنند. برخی مدارس حتی امتیازات دانش‌آموزان را ثبت کردند و آن را به عنوان بخشی از نمره کلاس درنظر گرفتند.

حزب کمونیست چین پس از بیش از هفتاد سال حکومت، در شستشوی مغزی مردم چین متخصص شده است. سازمان‌ها و کمیته‌های بی‌شماری وجود دارند که ایدئولوژی کمونیستیِ را با استفاده از لباس‌های مبدل مختلف، فعالانه ترویج می‌دهند، برای نمونه، انجمن علم و فناوری، لیگ جوانان کمونیست، فدراسیون زنان و «کمیته مراقبت از کار نسل بعدی» و غیره.

براساس داده‌های دولت، بیش از ۱.۰۵میلیون از چنین سازمان‌هایی در سطوح مختلف وجود دارد و بیش از ۱۳میلیون نفر در سراسر چین برای این سازمان‌ها کار می‌کنند.

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

آینده‌ای روشن برای بشریت با رهایی از کمونیسم

شهرفرنگی از ترفندهای تبلیغاتی حزب کمونیست چین

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی