logo_eet

هشدارهای جدی به خبرنگارانی که قصد رفتن به المپیک پکن را دارند

کمیته حفاظت از خبرنگاران، توصیه‌هایی برای آماده‌سازی خبرنگارانی دارد که می‌خواهند برای بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ به چین بروند تا بهتر بتوا
(Lintao Zhang/Getty Images)

کمیته حفاظت از خبرنگاران، توصیه‌هایی برای آماده‌سازی خبرنگارانی دارد که می‌خواهند برای بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ به چین بروند تا بهتر بتوانند از خود در برابر نظارت این رژیم محافظت کنند.

بر اساس گزارش کمیته حفاظت از خبرنگاران، چین با ۵۰ خبرنگار زندانی، برای سومین سال متوالی به عنوان بدترین کشور از نظر حبس خبرنگاران معرفی شد. هم روزنامه‌نگاران چینی و هم روزنامه‌نگاران بین‌المللی با شدیدترین سانسورها و کنترل‌ها مواجه هستند.

کمیته حفاظت از خبرنگاران پیش‌تر ابراز نگرانی کرده بود که بدرفتاری چین با خبرنگاران از سال ۲۰۰۸ تا کنون پیوسته در حال بدتر شدن بوده است. این کمیته چنین جمع‌بندی کرد که تعهدات چین برای آزادی بیان مطبوعات در بازی‌های المپیک «۲۰۰۸، باطل بود» و چنین تعهداتی در مورد «بازی‌های ۲۰۲۲ وجود نداشت.»

کمیته حفاظت از خبرنگاران با استناد به بیانیه باشگاه خبرنگاران خارجی چین در مورد پوشش خبری بازی‌های المپیک، بیان کرد مجوز گزارشگری خبرنگاران خارجی در آستانه و در طی این بازی‌ها لغو می‌شود زیرا خبرنگاران موظفند «نتایج آزمایش کووید خود را در بازه زمانی غیرممکنی و در عرض تنها چند ساعت ارائه دهند.»

کمیته حفاظت از خبرنگاران گزارش داد: « باشگاه خبرنگاران خارجی چین در مارس ۲۰۲۱ اعلام کرد سال گذشته ۲۰ خبر‌نگار بین‌المللی اخراج شدند، خبرنگاران اغلب تعقیب می‌شوند و مصاحبه‌شوندگان از همکاری می‌ترسند.»

کمیته حفاظت از خبرنگاران ترفندهایی را برای آمادگی خبرنگاران برای بدترین شرایط گزارش در المپیک تهیه کرده است که خبرنگاران باید قبل از ورود به «حلقه بسته» یا حباب بازی‌های المپیک زمستانی پکن بدانند.

نگذارید ازتان جاسوسی کنند

کمیته حفاظت از خبرنگاران به خبرنگارانی که قصد سفر به پکن را دارند، توصیه کرد فرض را بر این بگذارند که همواره دستگاه‌ها و فعالیت‌های آنلاینشان نظارت می‌شوند.

نکات امنیتی مهم دیجیتالی این کمیته برای خبرنگاران المپیک پکن عبارت هستند از:

«دستگاه‌هایتان را خانه بگذارید. اطلاعات یک تلفن یا لپ‌تاپ قدیمی را پاک کنید یا برای این سفر، دستگاه‌های جدید بخرید.»

«در صورت مواجهه با محدودیت، از خبرنگاران حاضر در چین بپرسید کدام برنامه‌ها و فیلترشکن‌ها برایشان کار می‌کنند.»

«یک ایمیل کاری جدید مخصوص این سفر ایجاد کنید.»

«فرض را بر این بگذارید که اتاق هتلتان تحت نظر است.»

«دستگاه‌هایتان را نزد خود نگه دارید و بدون توجه رهایشان نکنید.»

«در بازگشت همه دستگاه‌ها را پاک کنید».

کمیته حفاظت از خبرنگاران به‌ویژه در مورد استفاده از پیام‌رسان وی‌چت هشدار داد: «از نصب برنامه چینی وی‌چت روی دستگاه‌های خود خودداری کنید، زیرا به احتمال زیاد داده‌های زیادی از جمله پیام‌ها و تماس‌هایتان را جمع‌آوری می‌کند.»

این کمیته هشدار داد که پاک‌کردن اطلاعات یا بازگرداندن تلفن‌ها و رایانه‌ها به حالت کارخانه، تضمین نمی‌کند که همه بدافزارها پاک شوند، «پس تا آن‌جا که می‌توانید ازشان استفاده نکنید.»

کمیته المپیک و بین‌فدراسیونی بلژیک هم اخیراً به ورزشکاران توصیه کرده است که تلفن‌های همراه و لپ‌تاپ‌های خود را به بازی‌های المپیک زمستانی پکن نبرند تا در معرض جاسوسی مجازی قرار نگیرند.

سفارت چین در بلژیک در کنفرانسی مطبوعاتی در ۱۲ام ژانویه به این اظهار نظر پاسخ داد و گفت ادعای «خطر جاسوسی مجازی کاملاً بی اساس است و نیازی به نگرانی نیست.»

کمیته حفاظت از خبرنگاران پیش از این نسبت به تصمیم میزبانی پکن از بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ ابراز نگرانی کرده و از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته بود آزادی مطبوعات را در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن تضمین کند.

مطالب دیگر:

کوین مک‌کارتی، رهبر حزب جمهوری‌خواه مجلس، از همکاری با هیئت ششم ژانویه امتناع کرد

هشدار نهادهای قانون‌گذار درباره خطرات دوزهای تقویت‌کننده واکسن کووید۱۹

رژیم چین درب خانه‌های مردم را پلمپ می‌کند؛ التماس ساکنین شیان برای غذا

اخبار مرتبط