logo_eet

 حمایت ۱۰ جمهوری‌خواه از لایحه حسابرسی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا

سناتور مارکو روبیو، جمهوری‌خواه فلوریدا، در جلسه کمیته در واشنگتن در 10 ژوئن 2020. (Al Drago/Pool/Getty Images)
سناتور مارکو روبیو، جمهوری‌خواه فلوریدا، در جلسه کمیته در واشنگتن در 10 ژوئن 2020. (Al Drago/Pool/Getty Images)

۱۰ تن از سناتورهای جمهوری‌خواه حمایت خود را از لایحه‌ای اعلام کردند که ممکن است موجب حسابرسی از روند تصمیم‌گیری و اطلاع‌رسانی بهداشت عمومی در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC) شود.

این لایحه سنا با عنوان «قانون ترمیم اعتماد به نهاد بهداشت عمومی در سال ۲۰۲۱»، دیوان محاسبات آمریکا را ملزم می‌کند تا نحوه اطلاع‌رسانی بهداشت عمومی و روند تصمیم‌گیری در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری را بررسی کند و گزارشی از یافته‌های خود ارائه دهد.

طبق این لایحه در گزارش نهایی باید شرحی از اطلاعات استفاده شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری برای طرح توصیه‌های خود آورده شود و همچنین مشخص شود که آیا «اطلاع‌رسانی نادرست» این مرکز تاثیری بر اعتماد و تمایل عمومی نسبت به واکسن کرونا داشته‌است یا خیر.

سناتور مارکو روبیو (جمهوری‌خواه فلوریدا) با اشاره به تغییر عقیده این مرکز درباره پوشیدن ماسک توسط افراد واکسینه‌شده، در بیانیه‌ای گفت: «این توصیه‌ها مثل بیشتر اقدامات دولت بایدن در این روزها، بدون هیج منطق و جهت‌گیری علمی مطرح می‌شوند».

او افزود: «مردم آمریکا طی یک سال و نیم اخیر برای جلوگیری از انتشار ویروس، فداکاری‌های بزرگی کرده‌اند؛ اما اکنون آن‌ها سردرگم شده‌اند و اعتماد خود را نسبت به موسسات ما از دست داده‌اند. اطلاع‌رسانی ضد و نقیض می‌تواند از میزان اعتماد آن‌ها به اثرگذاری واکسن‌ها نیز بکاهد».

هفته پیش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، توصیه‌های خود درباره ماسک را تغییر داد و اعلام کرد افرادی که به طور کامل واکسینه شده‌اند باید در محیط‌های بسته و شلوغ ماسک بزنند. این تصمیم بر پایه پژوهشی درباره یک همه‌گیری در ماساچوست اتخاد شده که طبق یافته‌های آن، ۷۴ درصد افراد آلوده به طور کامل واکسینه شده بودند. همچنین بر اساس این پژوهش، افراد واکسینه شده‌ای که به ویروس چینی مبتلا می‌شوند، می‌توانند همانند کسانی که واکسن نزده‌اند، ویروس را منتشر کنند.

سناتور استیو دینز (اهل مونتانا) در بیانیه‌ای اظهار داشت: «تصمیمات دمدمی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، باعث سردرگمی اهالی مونتانا و همه مردم آمریکا می‌شود؛ در حالی که اطلاعات موثقی نیز آن‌ها را تایید نکرده‌است. این مرکز باید ارتباط خود با افکار عمومی را بهبود ببخشد و دست از تضعیف اعتمادها به واکسن بردارد».

سناتور سینتیا لومیس (اهل وایومینگ) نیز در بیانیه‌ای گفت: «در یک سال و نیم گذشته، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، توصیه‌های بهداشتی متناقضی را مطرح کرده که گاهی تنها چند هفته میان آن‌ها فاصله است و گاهی نیز بدون پشتوانه پزشکی موثق بیان شده‌اند. اقدامات آن‌ها بی‌جهت کشور ما را چند دسته کرده و بر آتش مناقشات حزبی دمیده‌است. وظیفه این مرکز کمک به کنترل و پیشگیری از بیماری است نه پرداختن به بازی‌های سیاسی. زمان نظارت و اصلاح آن فرارسیده‌است».

مطالب دیگر:

سناتور جمهوری خواه، دستور وزارت دادگستری مبنی بر انتشار اظهارنامه مالیاتی ترامپ را ایجاد سابقه‌ای خطرناک دانست

انتقاد شدید قانونگذاران از کوکاکولا، ویزا، ایربی‌ان‌بی به خاطر حمایت از «المپیک نسل‌کشی» پکن

دختری که زندگی‌های گذشته‌اش را به یاد آورد

اخبار مرتبط