Search
Asset 2

کند شدن روند آزار و شکنجه روش معنوی فالون‌‌‏گونگ در برخی از مناطق چین

پلیس در‌‌‏حال بازداشت یکی از پیروان فالون‌‌‏گونگ در میدان تیان‌‌‏آن‌‌‏من. 1 اکتبر 2000. در سال 2016 دستگیری‌‌‏های گسترده تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ هم‌‌‏چنان ادامه داشته است اما مقامات محلی در بخش‌‌‏هایی از چین فشار اتهامات بر تمرین‌‌‏کنندگان دستگیر شده را کاهش داده‌‌‏اند.  (clearwisdome.net)
پلیس در‌‌‏حال بازداشت یکی از پیروان فالون‌‌‏گونگ در میدان تیان‌‌‏آن‌‌‏من. ۱ اکتبر ۲۰۰۰. در سال ۲۰۱۶ دستگیری‌‌‏های گسترده تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ هم‌‌‏چنان ادامه داشته است اما مقامات محلی در بخش‌‌‏هایی از چین فشار اتهامات بر تمرین‌‌‏کنندگان دستگیر شده را کاهش داده‌‌‏اند.  (clearwisdome.net)

یکی‌‌‏از خشونت‌‌‏آمیزترین کمپین‌‌‏های سیاسی چین یعنی کمپین آزار و شکنجه روش معنوی «فالون‌‌‏گونگ» که یکی‌‌‏از بزرگ‌‌‏ترین جوامع معنوی چین به‌‌‏شمار می‌‌‏رود، به‌‌‏مدت هفده سال ادامه داشته است. اما با‌‌‏وجود این‌‌‏که دستورات مقامات ارشد در این خصوص هنوز تغییر نکرده است، حوزه‌‌‏های قضایی در سراسر چین، بی‌‌‏سرو صدا، در‌‌‏برابر اجرای آزار و شکنجه علیه تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ مقاومت می‌‌‏کنند.

با این‌‌‏وجود در یکی‌‌‏از شهرهای چین دستگیری‌‌‏های گسترده همچنان ادامه داشته است و برای نمونه تنها در اوایل دسامبر ۲۰۱۶، تقریباً ۲۰ تمرین‌‌‏کننده ناگهان دستگیر شدند. در‌‌‏مقابل، دادگاه‌‌‏های محلی، بخش‌‌‏های پیگرد قانونی و ایستگاه‌‌‏های پلیس، فشار اتهامات بر تمرین‌‌‏کنندگان را با استناد به «شواهد ناکافی» کاهش داده‌‌‏اند.

غلاف کردن تفنگ

به‌‌‏گزارش «مینگهویی»، وب‌‌‏سایتی که اطلاعات آزار و شکنجه تمرین‌‌‏کنندگان را منتشر می‌‌‏کند، از آن‌‌‏جایی که «جیانگ زمین»، رهبر سابق حزب کمونیست چین، در سال ۲۰۰۹ دستور حذف فالون‌‌‏گونگ را صادر کرد، بیش‌‌‏از ۴ هزار تمرین‌‌‏کننده بر اثر شکنجه کشته شدند و صدها هزار نفر از آن‌‌‏ها به‌‌‏گونه‌‌‏ای همچنان در بازداشت به‌‌‏سر می‌‌‏برند. به‌‌‏دلیل آن‌‌‏که دریافت اطلاعات از چین مشکل است، مینگهویی معتقد است رقم واقعی کشته شدگان بسیار بیشتر خواهد بود.

محققان می‌‌‏گویند، تمرین‌‌‏کنندگانی که در بازداشت هستند به‌‌‏دلیل آسیب‌‌‏پذیر بودنشان، قربانی برداشت غیرقانونی اعضای بدن رژیم چین می‌‌‏شوند. براساس گزارشی ۷۰۰ صفحه‌‌‏ای در ماه ژوئن ۲۰۱۶، رژیم چین از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵، سالانه، ۶۰ هزار تا صدهزار عمل پیوند انجام داده است که منبع این اندام‌‌‏ها، زندانیان عقیدتی و به‌‌‏ویژه پیروان فالون‌‌‏گونگ بوده‌‌‏اند. برداشت اجباری اعضای بدن باعث کشته شدن «اهدا کنندگان» می‌‌‏شود.

(زرد) استان‏هایی که پرونده تمرین‏کنندگان را رد کرده‏اند. (قرمز) محل‏هایی که دستگیری‏های گسترده انجام شده است.
(زرد) استان‏هایی که پرونده تمرین‏کنندگان را رد کرده‏اند. (قرمز) محل‏هایی که دستگیری‏های گسترده انجام شده است.

اگر تنها ارقام را در‌‌‏نظر بگیریم، آزار و شکنجه فالون‌‌‏گونگ در سال ۲۰۱۶ بدون تغییر باقی مانده است. مینگهویی گزارش داده است که تقریباً ۳۰هزار پرونده آزار و شکنجه همانند سال ۲۰۱۵ در روند قانونی قرار گرفته است. در ۱۰ ماه اول ۲۰۱۶، رژیم چین ۹۶۱ تمرین‌‌‏کننده را دستگیر و شکنجه کرده است.

مینگهویی گزارش داد، در هفتم و هشتم دسامبر، مأموران امنیت داخلی و مقامات پلیس «تیانجین»، تقریباً ۲۰ تمرین‌‌‏کننده فالون‌‌‏گونگ را دستگیر کرده‌‌‏اند. در بیشتر موارد افسران پلیس منازل تمرین‌‌‏کنندگان را بازدید کرده و آن‌‌‏ها را مجبور کرده‌‌‏اند تا جلوی دوربین باورهای خود را نفی کنند. در موارد دیگر، خودروهای پلیس از قربانیان پر می‌‌‏شدند.

هفتم دسامبر نیز دادگاه متوسط تیانجین درخواست تجدید‌‌‏نظر تغییر پرونده «ژو شیانیانگ» و «لی شانشان»، زوجی که سال‌‌‏هاست پرونده آن‌‌‏ها مورد توجه مجامع بین‌‌‏المللی قرار گرفته، رد کرد.

«سارا کوک»، تحلیل‌‌‏گر ارشد سازمان «خانه آزادی» Freedom House می‌‌‏گوید، این دستگیری‌‌‏ها «تلاش پلیس در‌‌‏جهت کنترل فعالیت‌‌‏های تمرین‌‌‏کنندگان محلی فالون‌‌‏گونگ» است.

اما سپتامبر امسال، وکلای حقوق بشر چین که وکالت ژو و لی را برعهده داشتند، توانستند از آموزه‌‌‏های اصلی فالون‌‌‏گونگ یعنی حقیقت، نیکخواهی و بردباری دفاع کنند و بدون آن‌‌‏که به‌‌‏خاطر دفاع از تمرین‌‌‏کنندگان مجازات شوند از دادگاه خارج شوند.

در همین حال، در گزارش ۱۴ دسامبر مینگهویی، با اشاره به هفت پرونده در سال ۲۰۱۶، آمده است که دستگاه‌‌‏های قانونی رژیم از آزار و شکنجه تمرین‌‌‏کنندگان در استان‌‌‏های «شانژی»، «هبی»، «لیائونینگ» و «جیانگسو» و شهرهای «پکن» و «چیکیهار» به‌‌‏دلیل شواهد ناکافی خودداری کرده‌‌‏اند. چنین ملایمتی تاکنون بی‌‌‏سابقه بوده است.

مکانیسم آزار و اذیت همچنان در‌‌‏حال اجرا است.

سارا کوک، تحلیل‌‌‏گر ارشد خانه آزادی

به‌‌‏گفته یک وکیل چینی که وکالت پیروان فالون‌‌‏گونگ را بر‌‌‏عهده دارد، وی و دیگر همکارانش از مقامات امنیتی درخواست کرده‌‌‏اند که هنگام برخورد با تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ به وجدان خود مراجعه کنند و برای پرهیز از مجازات آن‌‌‏ها «اندکی تفنگ‌‌‏های خود را غلاف کنند».

این وکیل اظهار داشت، مقامات امنیتی و قضات نیز احکام سبک‌‌‏تری صادر کردند- دو تا سه سال زندان به‌‌‏جای هفت سال- و برخی از بازداشتگاه‌‌‏ها نیز به تمرین‌‌‏کنندگان اجازه دادند تا در سلول‌‌‏هایشان تمرین‌‌‏های فالون‌‌‏گونگ را انجام دهند.

حامیان محلی

این سناریوهای متناقض اخیر در چین ممکن است تا هم‌‌‏دردی مقامات محلی پیش رود و تأثیری بر تغییر کامل سیاست‌‌‏های رژیم در قبال فالون‌‌‏گونگ ندارد.

به‌‌‏گفته «استفان نوکس»، استاد سیاست‌‌‏های چین در دانشگاه «اوکلند»، «از یک سو، شواهدی کافی وجود دارد که دولت مرکزی چین با روش‌‌‏های دیگری به فعالیت‌‌‏های ضد فالون‌‌‏گونگ خود ادامه می‌‌‏دهد».

وی افزود، «از سوی دیگر، شواهد دیگری وجود دارد که بسیاری از افرادی که اجرای فعالیت‌‌‏های ضد فالون‌‌‏گونگ را برعهده دارند، این تلاش‌‌‏ها را بیهوده دانسته و آن را استفاده بی‌‌‏فایده از منابع می‌‌‏دانند که این امر باعث می‌‌‏شود چین در‌‌‏حال توسعه در‌‌‏حال حاضر با طیف وسیعی از چالش‌‌‏های اجتماعی مواجه شود.»

«هنگ هی»، مفسر تلویزیون «سلسله تانگ جدید» (NTD) می‌‌‏گوید: «زمانی‌‌‏که یک کمپین سیاسی تبدیل به خط مشی حزب شود، تغییر مسیر بسیار سخت خواهد بود». به‌‌‏گفته وی، چنین کمپین‌‌‏هایی تا زمانی که سطوح بالایی حزب دستور به توقف آن دهند، ادامه می‌‌‏یابند.

وی اظهار داشت: «با این حال، بدون شخص جیانگ زمین و دستیاران ارشد او همچون ژو یون‌‌‏کانگ که این آزار و شکنجه را هدایت می‌‌‏کنند، به افرادی که نمی‌‌‏خواهند مسئولیت آن را بپذیرند و یا کسانی که به وجدان خود رجوع می‌‌‏کنند، فرصتی می‌‌‏دهد تا از آن خارج شوند».

وی افزود، با‌‌‏توجه به این‌‌‏که این سیاست همچنان در‌‌‏حال اجرا است، مقاومت اخیر درون سیستم قابل توجه و معنی‌‌‏دار است.

«احتمالاً در آینده، شاهد موارد بیشتری از این دست خواهیم بود.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی