Search
Asset 2

ترامپ گفت نحوه خروج شرم‌آور ما از افغانستان راه را برای تجاوز روسیه به اوکراین باز کرد

کنفرانس ترامپ در پشت صحنه وقتی از او پرسیدند که چقدر نگران است که چین ممکن است به تایوان تجاوز کند به خبرنگاران گفت که در رابطه با حمله به
(Joe Raedle/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی پیش از سخنرانی خود در کنفرانس کنش سیاسی محافظه کار (CPAC) گفت: «روش خروج ما از افغانستان یکی از شرم‌آورترین لحظات در تاریخ کشور ما بود – در واقع فکر می‌کنم که اگر این اتفاق نمی‌افتاد، ممکن بود آنچه را که در حال حاضر در اوکراین اتفاق می‌افتد، شاهد نبودید….فکر می‌کنم وقتی پوتین این را دید، و زمانی که رئیس‌جمهور چین شاهد آن بود…من واقعاً فکر می‌کنم که این عاملی است که امروز این اتفاق در اوکراین در حال وقوع است، و فکر می‌کنم که منجر به اتفاق مشابهی در تایوان خواهد شد.»

ترامپ در پشت صحنه وقتی از او پرسیدند که چقدر نگران است که چین ممکن است به تایوان تجاوز کند به خبرنگاران گفت که در رابطه با حمله به اوکراین، او معتقد است «یک اتفاق مشابه» ممکن است در تایوان رخ دهد.

او ادامه داد: «آنها می خواستند المپیک را به پایان برسانند، المپیک اکنون تمام شده است. بگذار ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.» رئیس جمهور سابق تهاجم اخیر هواپیماهای چینی به منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان (ADIZ) را محکوم کرد.

تنها چند ساعت پس از حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، ۹ هواپیمای چینی وارد ADIZ تایوان شدند که سیزدهمین حرکت از این نوع به حریم هوایی تایوان در این ماه را رقم زد. وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که آخرین تهاجم شامل هشت جت جنگنده و یک هواپیمای جاسوسی بوده است.

ترامپ به خبرنگاران گفت که درگیری کنونی در اوکراین می‌تواند به «جنگ جهانی» تبدیل شود و «هرگز نباید آغاز می‌شد.»

ترامپ گفت: «فقط فکر می‌کنم مایه شرمساری است، هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد. نباید این اتفاق ‌می‌افتاد. اگر دولت ما سر کار بود، این اتفاق نمی‌افتاد.»

ترامپ گفت: «آنچه امروز اتفاق می افتد بسیار غم انگیز است، وقتی آن را تماشا می‌کنید، وقتی می بینید چه اتفاقی دارد می‌‌افتد.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی پیش از سخنرانی خود در کنفرانس کنش سیاسی محافظه کار (CPAC) گفت اقدام اخیر وزارت دادگستری (DOJ) دولت بایدن برای پایان دادن به برنامه موسوم به ابتکار چین  «اشتباهی بزرگ» است؛ طرحی که برای سرکوب جاسوسی اقتصادی و سرقت تجاری رژیم چین طراحی شده بود.

وزارت دادگستری در ۲۳ فوریه اعلام کرد که به برنامه ابتکار چین پایان می‌دهد، برنامه‌ای که سرکوب بی سابقه‌ای را علیه جاسوسی اقتصادی، سرقت تجاری و انتقال فناوری حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) علیه ایالات متحده رهبری می‌کرد. این برنامه در سال ۲۰۱۸ توسط دولت ترامپ راه اندازی شد.

ترامپ در پاسخ به سوال یان یکیلک، سردبیر ارشد اپک تایمز در مورد تصمیم وزارت دادگستری برای پایان دادن به این برنامه گفت: «از دیدن آن متعجب شدم. فکر نمی‌کنم ما باید این کار را انجام دهیم… فکر می‌کنم این یک اشتباه بزرگ است.»

رئیس جمهور سابق خاطرنشان کرد: «همانطور که می‌دانید، چین بازیکن بسیار بزرگی است اما می‌تواند از طرق مختلف بازیکن بسیار خطرناکی باشد.»

متیو اولسن، دستیار دادستان کل وزارت دادگستری، در یک نشست مطبوعاتی در ۲۳ فوریه گفت که برنامه ابتکار چین به عنوان رویکردی منسجم برای چالش‌های ایجاد شده توسط ح‌ک‌چ طراحی شده است و «بر اساس نگرانی‌های واقعی امنیت ملی هدایت می‌شود.»

کریستوفر رای، مدیر اف‌بی‌آی در آن زمان گفت که بر اساس این ابتکار، اف‌بی‌آی در حال انجام تقریباً ۱۰۰۰ تحقیق در ۵۶ دفتر منطقه‌ای در مورد تلاش برای سرقت اسرار تجاری توسط چین تا فوریه ۲۰۲۰ بود. چین همچنین در حدود ۸۰ درصد از تمام اتهامات جاسوسی اقتصادی که توسط وزارت دادگستری مطرح می‌شود، دخیل بوده و به ۶۰ درصد از کل پرونده سرقت محرمانه تجاری مرتبط است. بر اساس گزارش پایان سال ۲۰۲۱ وزارت دادگستری، این ابتکار از زمان آغاز به کار به ده‌ها مورد پیگرد قانونی منجر شده است.

اولسن گفت، اما نگرانی‌های فزاینده‌ای از سوی جامعه حقوق مدنی وجود دارد که این برنامه «روایتی از عدم تحمل و تعصب» را ارائه می‌کند. او همچنین گفت که جامعه دانشگاهی و علمی نگرانی‌هایی را در مورد پیگرد قانونی این وزارتخانه در مورد برخی از موارد کلاهبرداری مربوط به کمک هزینه تحقیقاتی مطرح کرده‌اند، و ادعا می‌کنند که این تعقیب در نهایت می‌تواند «به فضای سردی برای دانشمندان و محققان منجر شود» و تحقیقات دانشگاهی و توسعه اقتصادی در این کشور را در دراز مدت تهدید کند.

به گفته اولسن، به این ترتیب، این برنامه با رویکردی گسترده‌تر و جدید برای مقابله با تهدیدات «از سوی طیفی از دولت-ملت‌های متخاصم» جایگزین خواهد شد و وزارت دادگستری به «اولویت بندی» تهدیدات حزب کمونیست چین ادامه خواهد داد.

مطالب دیگر:

آمریکا و متحدان غربی بانک‌های «منتخب» روسیه را از سوئیفت حذف می‌کنند

نماینده باب گود: بایدن نمی‌داند چگونه از اهرم فشار برای بازدارندگی پوتین استفاده کند

بایدن ۳۵۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین را تایید کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی