logo_eet

مت گیتز، نماینده فلوریدا می‌گوید که آرای کالج الکترال را در ۶ ژانویه به چالش می‌کشد

کنگره مت گیتز، نماینده فلوریدا می‌گوید که آرای کالج الکترال را در ۶ ژانویه به چالش می‌کشد جمهوری‌‌‌‏خواهان موفق به کسب حمایت کافی از سوی مس
مت گیتز (نماینده فلوریدا) (Samuel Corum/Getty Images)

مت گیتز (نماینده فلوریدا) روز شنبه گفت که قصد دارد وقتی شمارش آرای کالج الکترال در نشست مشترک کنگره در ۶ ژانویه شمارش شود، به چالش بکشد.

گیتز در اولین روز از همایش جنبش دانشجویی آمریکا گفت: «بنابراین در تاریخ ۶ ژانویه، من به مبارزان در کنگره می‌پیوندم و ما می‌خواهیم به گزینندگان از ایالات که انتخابات پاک را برگزار نکردند اعتراض کنیم.»

جمهوری‌خواهان در کنگره در حال بررسی این مسئله هستند که آیا باید به تلاش برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات سراسری سال ۲۰۲۰ بپیوندند. نماینده مو بروکز (نماینده آلاباما) هنگامی که قصد خود را برای اعتراض به آرای کالج الکترال در ژانویه اعلام کرد، این جنبش را آغاز کرد، در حالی که چندین قانونگذار جمهوری خواه دیگر از هر دو اتاق برای شرکت در این چالش اعلام آمادگی کرده‌اند.

اعتراضات در جلسه مشترک باید حداقل توسط یکی از اعضای مجلس نمایندگان و سناتور مجلس صورت گیرد. اگر اعتراض مطابق با الزامات باشد، جلسه مشترک متوقف می‌شود و هر مجلس به اتاق خود می‌رود تا حداکثر دو ساعت در مورد اعتراضات بحث کند. سپس مجلس و سنا به طور جداگانه رأی می‌دهند تا اعتراض را قبول یا رد کنند، که به رأی اکثریت هر دو مجلس احتیاج دارد.

اگر یک اتاق قبول کند و دیگری رد کند، طبق قانون فدرال «آرای گزینندگانی که انتصاب آنها توسط هیئت رئیسه ایالت تأیید شده است، تحت مهر و موم آنها شمرده خواهد شد.»

چندین سناتور جمهوری‌خواه احتمال اعتراض را رد نکرده‌اند اما گفته‌اند که ابتدا تحولات مربوط به ادعای تقلب رأی‌دهندگان را رصد می‌کنند. در همین حال، تامی توبرویل، سناتور تازه انتخاب شده آلاباما قبلاً اشاره کرده بود که وی ممکن است به اعتراض برنامه‌ریزی شده اعضای مجلس نمایندگان بپیوندد.

گیتز در طی سخنرانی خود گفت لحظاتی قبل از این رویداد با توبرویل صحبت کرده و به او گفته است که قصد دارد به این چالش بپیوندد.

انتظار می‌رود که قانونگذاران با نبرد سختی با منتقدان مواجه شوند که استدلال می‌کنند که استراتژی اتخاذ آرای جایگزین الکترال جمهوری‌خواهان شانس کمی برای برنده شدن دارد چراکه بسیاری از آن آرا توسط مقامات ایالتی تأیید نشده‌ادند

تد لیو نماینده کالیفرنیا در توئیتر نوشت: «طبق قانون، مجلس و سنا باید موافقت کنند که به گزینندگان واقعی اعتراض کنند و گزینندگان جعلی را بپذیرند.» «صفر درصد احتمال وجود دارد که مجلس انتخابات را برگرداند.»

انتظار می‌رود که تعداد آن دسته از اعضای کنگره که می‌خواهند نتایج انتخابات سوم نوامبر را به چالش بکشند، در نشست مشترک بعدی میان اعضای کنگره و سنا، افزایش یابد

نماینده برگزیده اکثریت، تیلور گرین (نماینده ایالت جورجیا)، در مصاحبه با اِپُک تایمز گفت: «ما سه تن از نمایندگان هستیم که علناً اعلام کرده‌ایم که آراء مجمع برگزینندگان برای جو بایدن را تأیید نخواهیم کرد و من قویاً احساس می‌کنم که تعداد ما بیشتر هم خواهد شد. شما خواهید دید که بر تعداد ما افزوده خواهد شد، زیرا من با افراد زیادی در حال گفتگو هستم. هفتاد و پنج میلیون آمریکایی به رئیس‌جهور ترامپ رأی داده‌اند و در حال حاضر، هفتاد درصد این افراد احساس می‌کنند که انتخابات آمریکا، دزدیده شده است و تقلب صورت گرفته و ما می‌دانیم که اینجا در جورجیا با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه هستیم. من فکر می‌کنم که آمریکایی‌ها قطعاً در این زمینه، از تلاش‌های ما حمایت خواهند کرد».

تقابل آرای الکترال

روز ۱۴ دسامبر، اعضای الکترال دموکرات از هفت ایالت به جو بایدن، نامزد دموکرات رای دادند. با وجود تایید رسمی پیروزی بایدن در این ایالات، اعضای الکترال جمهوری‌‌‌‏خواه به نفع پرزیدنت دونالد ترامپ رای دادند.

این امر منجر به تقابل رای و ایجاد لیست‌‌‌‏های الکترال جایگزین شده است. هر دو حزب گواهی تایید آرای خود را به کنگره ارسال کرده‌‌‌‏اند، و اعضای آن در تاریخ ۶ ژانویه ۲۰۲۱ برای شمارش آرای الکترال یک جلسه مشترک خواهند داشت.

تقابل آرا یک پدیده غیر معمول است، اما پیش‌‌‌‏تر هم در تاریخ ایالات متحده رخ داده است. آخرین نمونه آن در سال ۱۹۶۰ و زمانی اتفاق افتاد که فرماندار ایالت هاوایی آرای مردمی را به نفع ریچارد نیکسون، نامزد جمهوری‌‌‌‏خواه تایید کرده بود. با این حال اعضای الکترال دموکرات به نفع جان اف. کندی رای دادند.

بازشماری آرا پس از این رویداد نشان دهنده پیروزی کندی در این ایالت بود، و جلسه مشترک سنا در سال ۱۹۶۱ وی را به عنوان پیروز انتخابات معرفی کرد.

جان ایستمن، استاد حقوق در دانشگاه حقوق چپمن هنگام صحبت درباره تقابل آرا در هفت ایالت به سناریو کندی-نیکسون استناد کرد.

او به شبکه خبری «ان‌‌‌‏تی‌‌‌‏دی» گفت: «این اتفاق از سابقه تاریخی برخوردار است، و در هر یک از هفت ایالت شاهد پرونده‌‌‌‏های حقوقی جاری هستیم که نتیجه انتخابات را به چالش کشیده‌‌‌‏اند. در صورت موفقیت این پرونده‌‌‌‏ها، اعضای الکترال حامی ترامپ پس از ملاقات و رای دادن می‌‌‌‏توانند با استناد به پرونده‌‌‌‏ها رای خود را تایید کرده و در جلسه ۶ ژانویه کنگره آنها را بشمارند.»

گری گرگ، مدیر مرکز «مک کانل» در دانشگاه لوییویل به اپک تایمز گفت که در صورت نبود «شواهد حقیقی تقلب» برای ارائه، کنگره برای تایید لیست جایگزین اعضای الکترال، هم اکنون صرفا رای اعضای تایید شده در این هفت ایالت (که همگی به نفع بایدن هستند) را خواهد شمرد.

او ادامه داد که آرای الکترال «به صورت رسمی» شمرده شده و لیست‌‌‌‏ها ارسال شده‌‌‌‏اند، و «تا زمان جلسه کنگره کار دیگری نمی‌‌‌‏توان انجام داد.»

رابرت هارداوی، استاد دانشکده حقوق استرام در دانشگاه دنور اضافه کرد: «این یک سناریو شدیدا غیرمحتمل است، زیرا تمام چالش‌‌‌‏های انتخاباتی ترامپ و طرفدارانش در دادگاه تایید نشده‌‌‌‏اند.»

او به اپک تایمز گفت: «اما دلیل شکست این چالش‌‌‌‏ها واضح است، چراکه اگر بعدا مشخص شود که لیست الکترال جمهوری‌‌‌‏خواهان باید انتخاب می‌‌‌‏شد، زمان برای تعویض آرا دیر خواهد بود.»

در حال حاظر در سه ایالت (میشیگان، پنسیلوانیا، و ویسکانسین) جمهوری‌‌‌‏خواهان و دموکرات‌‌‌‏ها به ترتیب کنترل قوه قانون‌‌‌‏گذاری و فرمانداری را به عهده دارند. کنترل هر دو نهاد در نیو مکزیکو و نوادا به عهده دموکرات‌‌‌‏ها است. جمهوری‌‌‌‏خواهان در جورجیا و آریزونا کنترل این دو نهاد را برعهده دارند.

جمهوری‌‌‌‏خواهان موفق به کسب حمایت کافی از سوی مسئولان انتخاباتی ارشد (معمولا معاون فرماندار) برای تایید تقابل آرا نشده‌‌‌‏اند. از سوی دیگر، قانون‌‌‌‏گذاران ایالتی از اختیارات اساسی خود برای بازپس گرفتن توانایی اعطای آرای الکترال به نامزدها استفاده نکرده‌‌‌‏اند.

مرکز پژوهشی کنگره نشان می‌‌‌‏دهد که در صورت اختلاف بین مقامات ایالتی در ارسال لیست‌‌‌‏ جایگزین و لیست تایید شده، اعضای کنگره با برگزاری یک جلسه شرایط را بررسی کرده و رای می‌‌‌‏دهند. پذیرش هریک از این لیست‌‌‌‏ها سپس نیازمند توافق همزمان مجلس نمایندگان و سنا خواهد بود.

در صورت عدم اختلاف بین مقامات ایالتی، آرای الکترال تعیین شده براساس قوانین انتخابات ایالتی شمرده خواهد شد. اگر هیچ یک از مقامات ایالتی لیست قانونی را تعیین نکرده باشند، مجلس نمایندگان و سنا به طور هماهنگ درباره پذیرش لیست الکترال یا مردود دانستن هر دو تصمیم می‌‌‌‏گیرند. در صورت عدم توافق مجلس نمایندگان و سنا، رای اعضای الکترال تایید شده توسط معاون فرماندار شمرده خواهد شد.

مطالب دیگر:

انتقاد شدید از خزانه‌‏داری به دلیل تلاش برای کاستن ممنوعیت‌‏های ترامپ علیه شرکت‌‏های چینی

ترامپ: دستگاه‌‏های رای‌‏گیری احتمالا از طریق حمله به شرکت سولارویندز در طول انتخابات هک شده‌‏اند

شهادت شاهدان درخصوص تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده در جلسه سنا

نتایج بهتر برای جو بایدن، در شهرهایی که از دستگاه‌های رأی‌گیری استفاده شده است

اخبار مرتبط