logo_eet

بایدن در سخنرانی سالانه‌اش در کنگره به تهاجم روسیه به اوکراین و تورم آمریکا  اشاره کرد

روابط تجاری عادی جوبایدن می‌گوید اقدام برای پایان دادن به روابط تجاری عادی با روسیه، با هماهنگی کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بری
جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Anna Moneymaker/Getty Images)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در اولین سخنرانی سالانه‌اش در کنگره در روز سه شنبه به تهاجم روسیه به اوکراین پرداخت و گفت که ایالات متحده به «لحظه جدیدی» در همه‌گیری کووید‌۱۹ رسیده است و از کنگره خواست تا برنامه متوقف‌شده‌اش را برای مقابله با هزینه‌های فزاینده برای آمریکایی‌ها تصویب کند.

بایدن سخنرانی‌ خود را با روسیه و اوکراین شروع کرد و از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به عنوان یک دیکتاتور یاد کرد و حمله پوتین به اوکراین را «از پیش برنامه‌ریزی شده و تحریک نشده» دانست و آن را محکوم کرد. او همچنین چندین بار گفت که ایالات متحده در کنار مردم اوکراین خواهد بود و متعهد شد که علاوه بر یک میلیارد دلاری که ایالات متحده قبلاً به صورت مستقیم ارسال کرده است، به ارسال کمک به این کشور ادامه دهد.

بایدن همچنین در این سخنرانی اعلام کرد که ایالات متحده حریم هوایی خود را برای تمام پروازهای روسیه قطع خواهد کرد.

این علاوه بر تحریم‌هایی است که قبلاً توسط ایالات متحده و متحدانش علیه سیستم‌های مالی روسیه و همچنین الیگارش‌های منفرد روسیه اعمال شده و اقداماتی که برای قطع صادرات به این کشور انجام شده است.

بایدن گفت: «وقتی تاریخ این دوره نوشته شود، جنگ پوتین در اوکراین روسیه را ضعیف‌تر و بقیه جهان را قوی‌تر خواهد کرد.»

بایدن همچنین در ارتباط با گسترش کووید۱۹ الفاظ ملایم‌تری بیان کرد. در ماه دسامبر، دولت او وعده داد که کسانی که در برابر ویروس واکسینه نشده‌اند، زمستانی با «بیماری شدید و مرگ» را تجربه خواهند کرد، اما روز سه شنبه گفت که کشور «با خیال راحت به روال عادی‌تر برمی‌گردد.»

بایدن گفت: «ما به لحظه جدیدی در مبارزه با کووید۱۹ رسیده‌ایم که در آن موارد شدید تا سطحی کاهش یافته است که از ژوئیه سال گذشته مشاهده نشده است.»

این بیانیه چند روز پس از آن منتشر شد که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) دستورالعمل جدیدی را منتشر کرد که توصیه خود را در مورد استفاده از ماسک کاهش می داد. کنگره همچنین چند روز قبل ازسخنرانی سالانه اقدام به کنار گذاشتن الزامات پوشش ماسک کرد.

اما بایدن از تصویب طرح نجات ۱.۹ تریلیون دلاری آمریکا برای رسیدگی به مشکلات ناشی از بیماری همه گیر حمایت کرد.

بایدن همچنین در مورد نرخ تورم فزاینده این کشور صحبت کرد که به بالاترین میزان در ۴۰ سال گذشته یعنی ۷.۵ درصد رسیده است.

بایدن گفت: «می‌فهمم. به همین دلیل است که اولویت اصلی من کنترل قیمت ها است.»

رئیس‌جمهور در ادامه افزایش هزینه‌ها را ناشی از اختلالات مربوط به همه‌گیری دانست و مسائل زنجیره تامین مربوط به نیمه‌هادی‌ها را که هزینه خودروها را بالا می‌برد، مشخص کرد.

او سپس از کنگره خواست تا طرح‌هایی را که در دستور کار «بهتر بسازید» او گنجانده شده بود – یک بسته هزینه‌های اجتماعی عظیم که در نهایت از کنگره عبور نکرد، تصویب کند. در حالی که این بسته به طور کلی شکست خورد، بایدن همچنان بر برنامه خود برای کاهش قیمت دارو، کاهش هزینه مراقبت از کودکان و ارائه مشوق‌های مالیاتی برای خانوارهایی که در رابطه با انرژی کارآمدتر هستند، فشار آورد.

بایدن همچنین خواستار افزایش تولید داخلی شد و از سرمایه‌گذاری‌های اخیر بخش خصوصی در تولید فناوری یاد کرد و از کنگره خواست لایحه ۲۵۰ میلیارد دلاری نوآوری دو حزبی را تصویب کند.

مطالب دیگر:

لری کودلو: سیاست‌های احمقانه انرژی دولت بایدن اقدامات تهاجمی پوتین در اوکراین را تامین مالی کرده است

شهروندان آمریکایی‌ و کانادایی‌ به درخواست اوکراین برای پیوستن داوطلبان خارجی به دفاع از اوکراین پاسخ می‌دهند

دولت بایدن ترس از جنگ هسته‌ای با روسیه را کم اهمیت جلوه می‌دهد

اخبار مرتبط