Asset 2

انتظار می‌رود که تعداد آن دسته از نمایندگان کنگره که می‌خواهند نتایج انتخابات را به چالش بکشند، افزایش یابد

کنگره انتظار می‌رود که تعداد آن دسته از نمایندگان کنگره که می‌خواهند نتایج انتخابات را به چالش بکشند، افزایش یابد تنها نگرانی من این است که
(Mark Wilson/Getty Images)

اتحاد سه‌نفره‌ای از نمایندگان، در حال قانع کردن سناتورها برای پیوستن به ایشان هستند

انتظار می‌رود که تعداد آن دسته از اعضای کنگره که می‌خواهند نتایج انتخابات سوم نوامبر را به چالش بکشند، در نشست مشترک بعدی میان اعضای کنگره و سنا، افزایش یابد.

نماینده برگزیده اکثریت، تیلور گرین (نماینده ایالت جورجیا)، در مصاحبه با اِپُک تایمز گفت: «ما سه تن از نمایندگان هستیم که علناً اعلام کرده‌ایم که آراء مجمع برگزینندگان برای جو بایدن را تأیید نخواهیم کرد و من قویاً احساس می‌کنم که تعداد ما بیشتر هم خواهد شد. شما خواهید دید که بر تعداد ما افزوده خواهد شد، زیرا من با افراد زیادی در حال گفتگو هستم. هفتاد و پنج میلیون آمریکایی به رئیس‌جهور ترامپ رأی داده‌اند و در حال حاضر، هفتاد درصد این افراد احساس می‌کنند که انتخابات آمریکا، دزدیده شده است و تقلب صورت گرفته و ما می‌دانیم که اینجا در جورجیا با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه هستیم. من فکر می‌کنم که آمریکایی‌ها قطعاً در این زمینه، از تلاش‌های ما حمایت خواهند کرد».

گرین، همراه با مو بروکز (نماینده ایالت آلاباما) و نماینده برگزیده، بَری مور (نماینده ایالت آلاباما)، به طور علنی اعلام کرده‌اند که می‌خواهند در نشست مشترک بعدی میان اعضای کنگره و سنا، نتایج انتخابات را به چالش بکشند.

مور به اِپُک تایمز گفت: «من فکر می‌کنم که هر قدر این روند علنی‌تر شده و رسانه‌ها این خبر را درباره برنامه ما منتشر کنند، محافظه‌کاران و افراد اخلاق‌مدار، و همچنین حتی برخی از دموکرات‌ها به ما خواهند پیوست. من فکر می‌کنم که برخی از کسانی که حامی کارزار حقوقی رئیس‌جمهور هستند، در کنار ما خواهند ایستاد. اکنون وقت آن است که بایستیم و حقمان را بگیریم».

گرین و مور در سوم ژانویه سال آینده، یعنی سه روز پیش از نشست مشترک اعضای کنگره و سنا، سوگند نمایندگی یاد خواهند کرد.

طبق شمارش آراء فعلی، بایدن، نامزد ریاست‌جمهوری حزب دموکرات، با اختلاف اندکی، به وسیله بردن رأی ایالت‌های دموکرات و همچنین کسب آراء اغلب ایالات نوسانی، پیروز انتخابات شد.

رئیس‌جمهور دونالد ترامپ و سایر جمهوری‌خواهان، این اتهام را مطرح می‌کنند که تقلب و سایر تخلفات قانونی، نظیر تمدید غیرقانونی مهلت ارسال آراء پستی در این انتخابات رخ داده است.

اِپُک تایمز در حال حاضر نمی‌تواند در این زمینه اظهارنظر کند زیرا پرونده حقوقی این اتهامات در دست بررسی است.

در نظام انتخاباتی مجمع برگزینندگان، آمریکایی‌هایی که به یک نامزد ریاست‌جمهوری رأی می‌دهند، در واقع با رأی‌شان، فهرستی از برگزینندگان را انتخاب می‌کنند و رأی آن برگزینندگان ایالتی، به نوبه خود، تعیین می‌کند که کدام نامزد، مجموع آراء آن ایالت را از آنِ خود کرده است. هر ایالتی، در مجمع برگزینندگان کشوری، به تناسب جمعیتش، تعداد مشخصی رأی دارد.

برگزینندگان قرار است در تاریخ ۱۴ دسامبر در ایالات متبوع خود تشکیل جلسه دهند. ایشان می‌توانند گواهی آراء را امضا کنند که این گواهی‌ها نزد معاون رئیس‌جهور، بایگان کل، وزیر داخلی و قاضی ارشد هر ایالت فرستاده خواهند شد.

برگزینندگان حق دارند به نامزدی رأی دهند که اکثریت آراء ایالتی را کسب نکرده است، اما انجام چنین کاری نامعمول است.

تصمیم نهایی درباره آراء، در سال آینده به کنگره تقدیم می‌شود. اعضای هر دو مجلس (کنگره و سنا) در ژانویه با یکدیگر دیدار می‌کنند تا آراء را شمارش کرده و برنده آراء هر ایالت را اعلام کنند.

معاون رئیس‌جمهور، جوزف بایدن، در جلسه مشترک سنا و کنگره در واشنگتن در ششم ژانویه ۲۰۱۷، بر جلسه شمارش آراء برگزینندگانِ انتخابات ریاست‌جهوری سال ۲۰۱۶، ریاست داشت. (Mark Wilson/Getty Images)

اعتراض به شمارش آراء ممکن است اما اعتراضات باید حداقل توسط یک سناتور و یک نماینده ثبت شوند. اگر اعتراض به نحو صحیحی ثبت شود، جلسه مشترک، منحل می‌شود و هر مجلسی به صورت جداگانه، اعتراض مذکور را مورد بررسی قرار داده و به آن پاسخ می‌دهد. اگر اعتراض توسط اکثریت مطلق نمایندگان قبول شود، آراء برگزینندگانِ ایالت مورد اعتراض، باطل خواهد شد.

نمایندگان دموکرات در سال ۲۰۱۶، اعتراضاتی را به نتایج انتخابات به عمل آوردند، اما هیچ سناتوری با آنها همرا نشد.

تا الآن نیز هیچ سناتوری نپذیرفته که در این اعتراض، با نمایندگان نامبرده همراه شود.

گرین و مور هر دو در تلاش هستند تا سناتورها و سناتورهای برگزیده‌شده برای دور بعدی مجلس سنا را با خود همراه کنند، اما هر دو از ذکر نام سناتورهایی که در این زمینه با آنها تماس قرار گرفته‌اند، خودداری کردند.

گرین گفت: «من در حال صحبت با چندین سناتور هستم. نمی‌خواهم اسامی ایشان را ذکر کنم، اما امید زیادی دارم که بتوانم حداقل یک سناتور را در این اعتراض، همراه کنم».

از سناتورهای جمهوری‌خواه یا سناتورهای برگزیده شده‌ای که از سال بعد به مجلس سنا راه پیدا خواهند کرد، نیز در این باره سؤال شد، اما جوابی دریافت نشد.

کنگره انتظار می‌رود که تعداد آن دسته از نمایندگان کنگره که می‌خواهند نتایج انتخابات را به چالش بکشند، افزایش یابد تنها نگرانی من این است که
نماینده برگزیده اکثریت، تایلور گرین (نماینده ایالت جورجیا) در تاریخ ۱۲ نوامبر به هتل هایت ریجِنسی در منطقه کاپیتول هیلِ واشنگتن وارد می‌شود. (Sarah Silbiger/Getty Images)

ترامپ هفته‌ گذشته بابت اینکه بروکز قول داده که نتایج انتخابات را به چالش بکشد، از او تشکر کرد. البته سخنگویان کارزار حقوقی او در این مورد که آیا رئیس‌جمهور درباره این برنامه با نمایندگان کنگره در ارتباط است یا خیر، پاسخی ندادند. تیم بایدن هم به این پرسش، پاسخی ندادند.

این اعتراض قرار است به سیستم ثانوی و کمتر شناخته‌شده‎ای استناد کند که بر اساس آن، اگر هیچ نامزدی موفق به کسب ۲۷۰ رأی برگزینندگان نشود، کنگره، رئیس‌جمهور را بر‌می‌گزیند و مجلس سنا، معاون رئیس‌جمهور را انتخاب می‎کند. در این سناریو، هر ایالتی در هر یک از این دو مجلس، یک رأی دارد. در این حالت، نمایندگان جمهور‌خواه هم در کنگره و هم در سنا، دارای اکثریت هستند و همین موضوع، این گزینه را برای ایشان جذاب می‌کند.

بروکز، گرین و مور می‌خواهند اعتراض خود را به نشست مشترک دو مجلس تقدیم کنند زیرا معتقدند که علیرغم شمارش فعلی آراء، ترامپ پیروز انتخابات بوده است.

گرین با اشاره به شهادت‌هایی که هفته گذشته طی جلسه استماع پارلمان جورجیا درباره تقلب در انتخابات، ارائه شدند، از جمله فیلمی از کانتینرهایی حاوی جعبه‌هایی شبیه به صندوق رأی و همچنین یافته شدن هزاران رأی شمارش نشده طی یک جلسه بررسی دستی آراء، گفت: «من تمام طول عمرم را در جورجیا زندگی کرده‌ام و مطمئنم که جورجیا، جو بایدن را به عنوان رئیس‌جهمور انتخاب نکرده است. ما دوباره به رئیس‌جمهور ترامپ رأی دادیم».

گرین و مور به جمعیت‌های انبوهی اشاره کردند که در پویش‌های پیش از انتخاباتِ ترامپ شرکت می‌کردند، در حالی که بایدن ماه‌ها در خانه ماند و وقتی هم که شروع به برگزاری رویدادهای حضوری کرد، در برخی موارد جلسات او کمتر از بیست نفر شرکت‌کننده داشتند.

مور گفت: «من از سال ۲۰۱۶ از حامیان ترامپ بودم و مردم نگران بودند که او نتواند هیلاری را شکست دهد و من می‌گفتم “به همایش‌های انتخاباتی این دو نفر نگاه کنید؛ فقط اعداد را با هم مقایسه کنید” و دوباره امسال دقیقاً همان اتفاق افتاد، و مردم با نگرانی می‌گفتند “ترامپ در شمارش آراء عقب است” اما من می‌گفتم “به تعداد جمعیت شرکت‌کننده در همایش‌های انتخاباتی این دو نفر نگاه کنید!”

تنها نگرانی من این است که انتخابات را بدزدند. من حتی خوابش را هم نمی‌دیدم که اینها واقعاً بخواهند همچین کاری بکنند! اما داده‌ها با عقل جور در نمی‌آید. من در مورد روند برگزاری انتخابات، ابهامات بسیاری دارم و صرف نظر از اینکه چه کسی برنده انتخابات باشد، ما باید به این قضیه رسیدگی کنیم. مردم آمریکا باید بتوانند به روند برگزاری انتخابات، اعتماد کنند».

مطالب دیگر:

ترامپ در مواجهه با بزرگ‌ترین تقلب انتخاباتی در تاریخ ایالات متحده می‌گوید: «اکنون زمان عقب‌نشینی نیست»

کمیته مشترک کنگره، قطع‌نامه‌ای که در آن بایدن «رئیس‌جمهور منتخب» شناخته شده بود را رد کرد

ایالت تگزاس از دیوان عالی کشور خواسته که انتخابات را در چهار ایالت کلیدی، غیرقانونی اعلام کند

«قلدری» چین در مقابل استرالیا همچنان ادامه دارد: پکن واردات گوشت از ششمین تامین کننده استرالیایی را ­هم متوقف کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی