Search
Asset 2

کوسه‌های گرین‌لند، پیرترین مهره داران جهان

کوسه‌های گرین‌لند، پیرترین مهره داران جهان

کوسه‌های گرین‌لند، پیرترین مهره داران جهان

در دسامبر ۲۰۱۷، کوسه گرین‌لند غول‌پیکری در اقیانوس آتلانتیک شمالی کشف شد که سن آن دست کم ۲۷۲ سال و تا ۵۱۲ سال تخمین زده می‌شود.

به گزارش «لایو ساینس»، با اندازه‌گیری طول عمر موجودات در طول قرن‌ها، کوسه‌های گرین‌لند بیشترین عمر را بین مهره‌داران از آن خود کرده‌اند. دانشمندان می‌توانند سن کوسه‌ها را با اندازه‌گیری طول آن‌ها و با روش تعیین سنِ رادیوکربنی که کربن درون عدسی چشمانشان را اندازه می‌گیرد تخمین بزنند.

برخی از انواع کوسه‌ها با سرعت بسیار کندی رشد می‌کنند. درسال ۱۹۳۶، پس از این‌که کوسه گرین‌لندی دراین منطقه علامت‌گذاری شد و در سال ۱۹۵۲ دوباره گرفته شد، دانشمندان طول آن‌را اندازه گرفته و سرعت رشد سالانه آن‌را حدود نیم تا یک سانتیمتر تعیین کردند.

بعضی از گونه‌های کوسه‌ها مهر‌ه‌های سخت داشته یا باله‌های مهره‌ای دارند که دانشمندان می توانند با استفاده از آن‌‌‏ها سنشان را محاسبه کنند. این‌کار با شمردن خط‌های روی مهره‌ها که شبیه به حلقه‌های رشد درختان است انجام می‌شود. با این وجود، کوسه‌های گرین‌لند اصلاً ساختار استخوانی ندارند، بنابراین، دانشمندان به پیدا کردن راهی نیاز داشتند تا سن آن‌ها را اندازه‌گیری کنند.

راه حل، در چشم‌های این کوسه‌ها است. دانشمندان می‌توانند از روش تعیین سن رادیو کربنی استفاده کرده تا مقدار ایزوتوپ کربن را که توسط عمیق‌ترین لایه عدسی‌ها جذب شده اندازه بگیرند. در سال ۱۹۶۰، آزمایش‌های سلاح‌های گرما‌‌هسته‌ای مقادیر بسیار زیاد رادیوکربن را آزاد کرد که توسط موجودات زنده اقیانوس جذب شدند. کوسه‌هایی با سطح بالای رادیوکربن در بافت چشمان‌شان در پنجاه سال گذشته متولد شدند و کوسه‌های پیرتر سطح رادیوکربن کمتری داشتند.

کوسه‌های گرین‌لند، پیرترین مهره داران جهان

بنابراین، با استفاده از طول کوسه‌ها و روش رادیوکربن، دانشمندان قادر به تخمین زدن سن کوسه‌های گرین‌لند هستند.

در سال ۲۰۱۶، مطالعه‌ای روی ۲۸ گونه ماده که از طول ۸۱ تا ۵۰۲ سانتیمتر رده بندی شده و از روش رادیو کربنی برای اندازه‌گیریِ کریستال‌ها در عدسی چشمان این گونه‌ها استفاده شده بود، نشان داد که کوسه‌ها به طور متوسط ۳۹۲ سال زندگی کرده بودند.

دو عدد از بزرگ‌ترین کوسه‌ها ۴.۹ و ۵ متر اندازه‌گیری شده و سن آن‌ها ۳۳۵ و ۳۹۲ سال تخمین زده شد. این ارقام ثابت می‌کند کوسه‌ها دارای قدمت بیشتری از ایالات متحده امریکا هستند.

پروفسور کیم پرابل از دانشگاه قطب شمال نروژمی‌گوید کوسه‌های گرین‌لند «کپسول‌های زنده زمان» هستند که می‌توانند به دانشمندان درباره تأثیر انسان بر اقیانوس‌ها یاری برسانند.

«گونه‌های مهره‌دارانی که روی سیاره زمین طولانی‌ترین عمرها را داشته‌اند، گونه‌های مختلفی را در اقیانوس آتلانتیک شکل داده‌اند. مهم است که این را بدانیم، بنابراین می‌توانیم فعالیت‌های محافظتی مناسب برای حفظ این گونه‌های مهم را توسعه دهیم».

کوسه‌های گرین‌لند حقیقتاً موجودات حیرت‌انگیزی هستند. تصور کنید با بیش از دو قرن زندگی کردن، چه داستان‌هایی برای تعریف کردن داشتید!

اگر کوسه‌های گرین‌لند قادر به برقراری ارتباط با انسان‌ها بودند، به احتمال زیاد از زمانی که اقیانوس‌ها هنوز تمیز و زیبا بدون پلاستیک و آشغال بودند برایمان می‌گفتند و این‌که باید رفتارمان با طبیعت را اصلاح کنیم.

مطالب دیگر:

برای پیوند عضو هرگز به چین سفر نکنید

کشف یک گوی بسیار بزرگ در بوسنی

طرز تهیه شیرینی ملکه بادام

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی